همه چیز درباره ویتامین D وE, اثرات آن / قسمت سوم


همه چیز درباره ویتامین D وE, اثرات آن / قسمت سوم

رابطه لخته خون و ویتامین E

در مجاری خونی افراد بدون ویتامین E خون به سهولت لخته می شود. شاید بتوان گفت که: هیچ ماده غذایی دیگری این چنین نیست. متذکر می شویم که هرگاه ویتامین E کمتر به بدن برسد، سلولها تجزیه می شوند. وقتی هم که مجاری خونی بریده یا جمع شود واریسها پیدا می شوند. این هردو بیماری در اثر مصرف به موقع ویتامین E بهبودی مییابد.

رنگ دانه های پوستی در مچ دستها و ساق پاهای کهن سالان

اشخاص مسن زودتر به عوارض کمبود ویتامین E مبتلامی شوند و دفاع آنها در مقابل سرطانها هم کمتر است. رنگ دانه های فوق می تواند بیشتر مربوط به کمبود ویتامین E باشد. راه مبارزه با از بین بردن آنها این است که از منابع ویتامین E استفاده شود.

آمبولی های ریوی و سکته های مغزی و ویتامین E

آمبولی ریوی و سکته های مغزی ناشی از لخته خون در اثر کافی نبودن ویتامین E هم ممکن است رخ دهد. ۸۰٪ قربانیان این فاجعه ، ویتامین E خونشان کم بوده است چون داروهای خوراکی جلوگیری از آبستنی، نیاز بدن را به ویتامین E زیاد میکنند. توصیه می شود به افرادی که از این قرص های جلوگیری از باردار شدن مصرف می نمایند از ویتامین E به اندازه کافی روزانه استفاده نمایند. تا دچار فلبیت (ورم و ریدهای پا) و لخته شدن خون و التهابات دیگر نشوند.

گرفتگی شریان های غذا دهنده قلب و ویتامین E

گیر کردن لخته در یکی از سرخرگهای اکلیلی (کرونرها) باعث انسداد و نرسیدن اکسیژن به عضله قلب می شود. ویتامین E در جلوگیری از ترومبوز موثر بوده و از طرفی نیاز بدن را به اکسیژن کاهش می دهد. با این دو عمل اثر مثبت بر روی شریان های اکلیلی گرفته شده به عضله قلب، کمک میکند. برای شاهد مدعی دو دسته از مبتلایان به گرفتگی شریان اکلیلی در نظر گرفته شدند به عدهای ویتامین E داده شد و به گروه دیگر داده نشد. عده ای که ویتامین دریافت کردند کمی به حمله قلبی مبتلا شدند. بیمارانی که پس از حمله قلبی ویتامین E دریافت می داشتند کم کم به بهبودی بیشتری نایل شدند. پزشکان معتقد به این عمل، اظهار داشته اند که خطر دادن ویتامین E به مراتب کمتر است از خطر دادن داروهای ضد انعقاد.

رابطه التهابات کلیه و ویتامین E

کم بودن ویتامین E باعث التهابات کلیه ها می شود. اگر روزانه ۳۰- ۴۰ واحد از این ویتامین تجویز شود باعث کاهش تراکم مایعات در بافت ها و کم شدن آلبومین و پایین آمدن فشار خونخواهد شد.

رابطه ویتامین E و کبد

در حضور ویتامین E، کبد امکان پیدا می کند که سموم وارد شده در خود را از قبیل تتراکلروردو کربن و سموم حفظ کننده های غذایی و مواد ضدعفونی کننده آن، سفید کننده های آردونیتراتها، نیتریتهای پتاسیم و سدیم که از کودهای شیمیایی وارد گیاهان و غذا و میوههاشده است و همچنین بسیاری از سموم شیمیایی دیگر را خنثی کند.

رابطه ویتامین E و تیروئید

در اثر کمبود یافقدان ویتامین E که باعث تجزیه سلولها می شود و جایگزینی بوجود می آید. غدهٔ تیروئید هم از این جایگزینی مصون نمانده و بزرگتر شده، قدرت تولید تیروکسین را از دست میدهد ، چشمها حالت برآمده پیدا می کند (گواترا گزفتالمیک) با دادن روزانه ه ۵۰ واحد از این ویتامین بیمار بهبودی پیدا می کند. رابطه کوچک شدن سینه ها در خانمها و باریک شدن کفلها در مردها با ویتامین E و موقعی همه غدد داخلی بدن به خوبی مشغول کار خود می باشند که ویتامین E و سایر مواد غذایی در دسترس آنها باشد. کم بود ویتامین E باعث کم شدن ترشحات هورمونی هیپوفیز میشود. هورمونهای هیپوفیز عبارتند از: هورمون رشد اShآ، هورمون محرک جنسی رابطه میان غدد فوق کلیه و غدد جنسی با ویتامین E حساسی تر از رابطه غدههای دیگر است. سه هورمون عمده از شش هورمون اصلی تیروئید مربوط به غدد تناسلی است. غده هیپوفیز حدود دویست برابر بیشتر از غدد دیگر ویتامین E را در خود نگه می دارد. اگر رژیمهای غذایی نامنظم و نامطلوب کنونی ادامه پیدا کند، آثار کمبود ویتامین E بیشتر آشکار می شود. چنانچه در بالا گفته شد یکی از عوارض مهم کم بود ویتامین E در خانمها و مردها کوچک شدن سینه ها و باریک شدن کفلها می باشد

رابطه جوش صورت و آلرژیها و باکتریها با ویتامین E

اسیدهای اشباع نشده در ساختمان بافت همبند و جدار سلولها شرکت فعال دارند در زمان فقدان ویتامین E اکسیژن می تواند با تجزیه اسیدهای اشباع نشده آنها را از بین ببرد. باکتریها و ویروسهاو آلرژی زاها (حساسیت دهنده ها) امکان نفوذ در داخل بافتها را بدست می آورند و وارد بافتها می شوند. مثلاً در فیبروز مثانه و کیسه صفرا که دیگر ویتامین E جذب نمی شود، عفونتها رشد بسیاری مییابند. همه چیز درباره ویتامین D وE, اثرات آن / قسمت اولهمه چیز درباره ویتامین D وE, اثرات آن / قسمت دومهمه چیز درباره ویتامین D وE, اثرات آن / قسمت چهارم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد