قالب وردپرس درنا توس
کمردرد
کمردرد

همه چیز درباره کمردرد

همه چیز درباره کمردرد

کمردرد علل متعددی دارد. علل مربوط به بیماریهای زنان عبارتند از:

آندومتریوز، فیبروئید رحم، عفونت لگنی و جابه جایی رحم.

علل عصبی عبارتند از:

بیرون زدگی دیسک (جابه جایی یا پاره شدن بالشتک ژلاتینی بین دو مهره) یا توموری که به یکی از اعصاب نخاعی دست اندازی کرده باشد.

اختلالات استخوانی متعددی میتوانند باعث کمردرد شوند که عبارتند از:

التهاب استحاله ای مفصل، جابه جایی مهره ها (اسپوندیلو لیستزیس)، ناهنجاری های مادرزادی مهره ها، جمع شدن مهره ها (در پوکی استخوان شایع است)، تومورها، و البته آسیب دیدگی کمر. اکثر کمردردها غیراختصاصی هستند و علت مشخصی ندارند. یا به نظر میرسد بعد از ورزش سنگین یا بلند کردن اجسام ایجاد شوند. این کمردردها ممکن است به تدریج یا ناگهانی بروز کنند مثل وقتی که جسم سنگینی را بلند می کنید.

این درد معمولاً مداوم است،با خم کردن یا چرخاندن کمر افزایش مییابد و با خشکی بعد از دراز کشیدن یا نشستن همراه است. این کمردردها معمولاً در اثر کشش عضلات و رباطها ایجاد می شوند و شما معمولاً می توانید خودتان آنها را درمان کنید.

درمان: استراحت کامل در بستر روی یک تشک سفت ممکن است در کمردرد شدید ضروری باشد، ولی معمولاً استراحت متناوب بهتر و تنها اقدام مورد نیاز است. هنگام استراحت به پشت دراز بکشید و یک بالش زیر دو زانو و ساق پای خود بگذارید و یا به پهلو بخوابید و زانوهای خود را به طرف قفسه سینه خود ببرید و یک بالش را از درازا بین زانوها و ساق های پای خود قرار دهید.

بعد از یک آسیب دیدگی حاد فوراً یک کیسه یخ (که در یک حوله پیچیده شده است) روی کمر خود بگذارید، و یا از یک نفر بخواهید کمرتان را مالش دهد. بعدها وقتی که خشکی کمر بروز کرد، گرما ممکن است مؤثرتر باشد. گرمای مرطوب حمام گرم یا حوضچه های آب گرم از لایی های پارچه ای گرم مؤثرترند. مسکن های ملایم مثل آسپیرین یا ایبوپروفن  به تسکین درد کمک می کنند. از مصرف داروهای شل کننده عضلات خودداری کنید مگر آنکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شوند. در موارد زیر باید برای کمردرد خود به پزشک مراجعه کنید:

1.اگر درد بیش از ۳ تا ۴ روز تداوم یابد.

۲. اگر در پاهای خود احساس ضعف، کرختی، یا گزگز کردید.

۳. اگر دچار درد سیاتیک شدید. این درد ناگهانی است و به پشت پا انتشار مییابد. این درد در اثر فشار روی عصب سیاتیک و اغلب به علت بیرون زدگی دیسک ایجاد می شود. و معمولاً با سرفه یا عطسه بدتر می شود.

۴. اگر همراه با کمردرد تب ایجاد شود.

۵. اگر دچار عدم توانایی تنظیم تخلیه مثانه و روده به صورت بی اختیاری و یا اشکال در دفع ادرار، شدید (احتمال آسیب اعصاب نخاعی).

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *