همه چیز در مورد  ال.اس.دی ماده توهم زای عجیب و غریب 


 همه چیز در مورد  ال.اس.دی ماده توهم زای عجیب و غریب 

 همه چیز در مورد  ال.اس.دی ماده توهم زای عجیب و غریب 

 

افراد از هر سنی ال.اس.دی مصرف میکنند، از جمله سالمندان که در سال های دهه ۱۹۶۰ هم پای جوانان شروع به مصرف می کردند.مصرف ال.اس.دی مخصوصاً در میان نوجوانان و جوانان شایع است، که آن را در محافل خوش گذرانی، مجالس رقص، یا کنسرتها مصرف میکنند. به گفته  «تحقیق ملی کشوری بر روی اعتیاد به مواد» بیش از ۲۰ میلیون امریکایی ۱۲ ساله و بالاتر از آن لااقل یک بار در زندگی ال.اس.دی مصرف کرده اند. «تحقیق نظارت بر آینده» سال ۲۰۰۵ دریافت که ۳/۵٪ از دانش آموزان سال آخر دبیرستان در سالهای گذشته ال.اس.دی مصرف کرده اند، در حالی که ۱/۸٪ در طی سال گذشته ال.اس.دی مصرف کرده اند.

تعقیب کیفری مصرف ال، اس،دی 

غیر از اثرات درازمدت و غیرقابل پیشبینی جسمانی و روانی ال.اس.دی، خطر مجازات کیفری برای کسانی که ال.اس.دی دارند یا مصرف می کنند وجود دارد.ال.اس.دی در جدول ۱ مواد قرار دارد، یعنی خطر اعتیاد بالا دارد و هیچ کاربرد مشخص پزشکی ندارد. دستگیری با داشتن ال.اس.دی می تواند جریمه یا مجازات زندان در پی داشته باشد. 

اثرات مصرف

اثرات مصرف ال‌اس‌دی می‌تواند غیرقابل پیش بینی باشد. این اثرات به میزان مصرف، شخصیت مصرف‌کننده و محیط مصرف ال‌اس‌دی بستگی دارد. معمولاً تأثیرات آن 10 تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر می‌شود و ۶ تا ۱۲ ساعت به طول ی‌انجامد. تأثیرات روان‌گردان‌هایی مثل ال‌اس‌دی به طور معمول یک تریپ (سفر) نامیده می‌شود.یکی از اثرات ال‌اس‌دی ایجاد تغییرات هیجانی و حسی در مصرف‌کننده است. این تغییرات بیشتر از علایم فیزیکی مصرف است. معمولاً شخص مصرف‌کننده ابتدا دچار هیجان‌ها و احساسات شدید و متفاوتی می‌شود و یا احساسات و هیجانات او به سرعت تغییر می‌کند. اگر مصرف ال‌اس‌دی بیشتر شود؛ مصرف‌کننده دچار توهمات بصری لذت بخشی می‌شود.درک مصرف‌کننده از زمان و از خودش تغییر می‌کند. گاه ممکن است به نظر برسد حواس پنج‌گانه با هم مخلوط شده‌اند. حس لامسه بیشتر می‌شود. مصرف‌کننده ممکن است حس کند رنگ‌ها را می‌شنود و یا صداها را می‌بیند. به این حالت حس آمیزی می‌گویند. در بسیاری افراد، این تغییرات حواس باعث ایجاد ترس و وحشت می‌شوند.اگر مصرف ال‌اس‌دی یک «سفر خوب» باشد مصرف‌کننده احساس سرخوشی می‌کند و اگر یک «سفر بد» باشد، مصرف‌کننده دچار احساسات بد می‌شود. تأثیرات فیزیکی اولیه انگشت شمارند و شامل سرگیجه، بی‌حسی، خستگی، ضعف عضلات و لرزش، رفلکس‌های سریع، افزایش فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن، آسیب دیدن مهارت‌های حرکتی (اختلال تعادل)، تهوع و تشنج می‌شوند. مهم‌ترین علایم فیزیکی آن قهقهه‌های ناگهانی است. این قهقهه‌ها ممکن است در برابر اتفاقاتی که معمولاً خنده دار نیستند؛ پیش بیاید و اغلب هم قابل کنترل نیستند.تغییرات مهم در قوه درک، فکر و خلق با فاصله زمانی اندکی پس از اثرات فیزیکی ظاهر می‌شوند:
  • توهمات دیداری و شنیداری واضح که مصرف‌کننده از غیر واقعی بودن آن آگاه است.
  • دچار نقصان شدن درک زمان، فواصل و وزن (احساس معلق بودن با تحت فشار بودن) و فاصله بین اشیای محیط. این مسئله به برخی از افراد نوعی احساس یگانگی با محیط (uniqamystica) می‌بخشد؛ در حالی که برخی دیگر را دچار وحشت می‌کند.
  • درآمیختگی احساسات که اغلب به صورت شنیدن رنگ‌ها و دیدن صداها توصیف می‌شود.
  • کاهش کنترل بر روی روند افکار که باعث ترکیب خاطرات با واقعیت می‌شود یا به چیزهای کم‌اهمیت معناهای بزرگی می‌بخشد.
  • احساس پیشرفت و موفقیت در موضوع‌های واقعی شایع است. جدا کردن یک موضوع از دیگری و خود از دیگران مشکل می‌شود و زوال شخصیت پیشرفت می‌کند.
  • ال‌اس‌دی به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و به همه بافت‌ها از جمله مغز می‌رسد.
پس به طور کلی تأثیرات ادراکی آن، تغییرات حواس به خصوص بینایی و شنوایی بوده و تأثیرات روانی هم شامل تغییر خلق، احساسات خیال گونه، تغییر در تشخیص زمان و زوال شخصیت می‌شود. با مصرف ال‌اس‌دی ابتدا تأثیرات جسمی و سپس تغییرات بینایی و تقویت صداها ایجاد شده و اجسام به شکل دیگری دیده می‌شوند. در میان این تأثیرات توهم‌ها نادر بوده ولی تصورات خیال گونه وقتی که چشم‌ها بسته هستند تقویت می‌شوند.

وابستگی

ال‌اس‌دی بصورت فیزیکی اعتیادآور نیست. اما مصرف مداوم آن باعث بروز مقاومت می‌شود یعنی مصرف‌کننده بعد از مصرف مداوم برای آنکه به همان حالت برسد باید میزان بیشتری مصرف کند اما هرگز لذت اولین مصرف را نمی برند

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد