قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / همه چیز در مورد بیماری پنجم درکودکان ..
بیماری پنجم درکودکان
بیماری پنجم درکودکان

همه چیز در مورد بیماری پنجم درکودکان ..

همه چیز در مورد بیماری پنجم درکودکان ..

بیماری پنجم درکودکان چیست؟

از آغاز قرن بیستم، بیماریهای گوناگونی که واگیردار بوده و دانههای قرمز رنگ در روی پوست پدید می آوردند (مثل سرخک و سرخ جه) توسط شماره مشخص می شدند. اریتمای عفونی یکی از این بیماری ها بود که در دستهبندی، ردیف با پنجم را اشغال می کرد. و از این رو به بیماری پنجم شهرت یافت زیرا نام ان در مقایسه با «اری نمای عفونی» کوتاه تر بوده و تلفظ آن نیز ساده تر است.

همه گیری بیماری به طور معمول در فصل بهاردر میان کودکان مدرسهای مشاهده می شود. این بیماری که شیوع آن در برخی سالها شدت بیشتری دارد، به راحتی قابل واگیر ست اما در نهایت بیماری ملایمی است. حدود نیمی از افراد بالغ در دوران کودکی به این بماری مبتلا می شوند اما پادتن ان را در خون خود دارند. اگرچه ابتلا به بیماری پنجم نگران کننده نیست ولی چنانچه خانم بارداری که پیشتر به آن مبتلا نشده است در دوران بارداری گرفتار آن شود، خطرناک خواهد بود. در این بورد، نوزاد او یا سقط می شود و یا به هنگام تولد به شدت بیمار خواهد بود. احتمال بروز این خطرات ده درصد است. ܝ

علت بیماری پنجم درکودکان 

پنجم عامل این بیماری ویروسی است به نام پارا ویروس انسانی با نوزده که از طریق ترشحات تنفسی (سرفه و عطسه) انتشار می یابد. مادر مبتلا به ویروس می تواند آن را از طریق جفت به جنین خود منتقل سازد. هنگام واگیرداری بیماری، پیش از پیدا شدن دانه های قرمز رنگ است. .

نشانه های بیماری پنجم در کودکان

به دنبال سپری شدن چهار تا چهارده روز پس از تماس با ویروس، نقطه های سرخ رنگی بر روی پوست ظاهر میشود و ممکن است بیمار دستخوش تب خفیف و آبریزش ازبینی نیز باشد. چهار روز بعد دانه های قرمز رنگی روی بازوها و پاها ظاهر شده و به سایر نقاط بدن گسترش مییابد. دانه ها به زودی به کورک چرکی تبدیل شده و سپس خشک می شود و بهبود می یابد. طرح این دانه ها مانند بند کفش است اما چگونگی پیدایش ان دز کودکان مختلف، متفاوت است.

دانه های پوستی ممکن است از چند روز با چند هفته و یا حتی مدتی طولانی تر باقی بمانند و با خارشی مختصری همراه باشند. دانه ها حداکثر تا شش هفته بعد ناپدید می شوند، اما قرار گرفتن در تابش آفتاب، انجام ورزش، بروز هیجانات شدید و دوش آبگرم، بهبود بیمار را به تأخیر میاندازد. نوجوانان بیمار در این دوره ممکن است از درد خفیف عضلات و مفاصل شکایت کنند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *