قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / همه چیز در مورد حاملگی و صرع
حاملگی و صرع
حاملگی و صرع

همه چیز در مورد حاملگی و صرع

همه چیز در مورد حاملگی و صرع!!

حاملگی و صرع

در حین حاملگی اندازه گیری دقیقی سطح خون، داروها و تعداد حملاتی که ایجاد می شود، برای مطمئن شدن از سلامت نوزاد و مادر ضروری میباشد، بیمارانمبتلا به صرع معمولاً کمتر بچه دار می شوند. این امر به طور عمده به علت فشارهای اجتماعی است که بر آنها وارد می شود، گرچه خود بیماری صرع و درمان دارویی آن نیز می تواند گاهی اوقات بر روی بارداری فرد تأثیر گذارد. به علاوه بعضی از داروهای ضد صرع ممکن است دارای اثرات کاهش دهنده ی میل جنسی باشند، داروهای ضدصرع می توانند اثر قرص های ضد بارداری را نیز کاهش دهند، بنابراین برای این که این قرص ها بتوانند به خوبی اثر خود را نشان دهند بایداز انواع قویتر آن (بادوز بالا) استفاده شود.

همه چیز در مورد حاملگی و صرع

در حین حاملگی، اندازه گیری دقیق سطح خونی داروها و تعداد حملاتی که ایجاد می شود، برای مطمئن شدن از سلامت هم نوزاد و هم مادر ضروری می باشد.
بیماران مبتلا به صرع معمولاً کمتر بچه دار می شوند. این امر به طور عمده به علت فشارهای اجتماعی است که بر آنها وارد می شوند، گرچه خود بیماری صرع و درمان دارویی آن نیز می تواند گاهی اوقات بر روی بارداری فرد تأثیر بگذارد. به علاوه، بعضی از داروهای ضدصرع ممکن است دارای اثرات کاهش دهنده میل جنسی باشند.
داروهای ضدصرع می توانند اثر قرص های ضدبارداری را کاهش دهند، بنابراین برای اینکه این قرص های ضدبارداری بتوانند به خوبی اثر خود را نشان بدهند باید از انواع قوی تر آن (با دوز بالا) استفاده شود.

● تشنجات حاملگی

در طی حاملگی، حدود ٣٠ درصد بیماران تعداد حملاتشان افزایش می یابد، در ٢٠ درصد بیماران تعداد تشنج ها کم می شود و در ۵٠ درصد بیماران، هیچ گونه تغییری در تعداد تشنج ها ایجاد نمی شود. نحوه برخورد بدن با داروهای ضدصرع در هنگام حاملگی فرق خواهد نمود و اندازه گیری دقیق سطح خونی داروها و تعداد تشنج هایی که بیمار انجام می دهد از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب لازم است مقدار داروی ضدصرع را در هنگام حاملگی تغییر بدهیم. بسیاری از خانم های حامله از ترس اینکه مبادا داروهایی که می خورند به فرزندشان آسیب برساند خودسرانه اقدام به کم کردن مصرف داروهای ضدصرع می کنند. گرچه آنها نمی دانند که با این کار ممکن است حملات آنها افزایش یافته و همین تشنج ها باعث آسیب رساندن به کودکشان و حتی سقط جنین شود.

خطرات داروهای ضدصرع برای جنینی که در رحم وجود دارد، کم می باشد. اما در مواردی که مادر از چند داروی ضدصرع و با مقادیر زیاد استفاده می کند، این خطرات بیشتر می باشد. احتمال به دنیا آمدن نوزادان غیرطبیعی در مادران سالم ٢ درصد می باشد و این احتمال در مادرانی که فقط از یک داروی ضدصرع استفاده می کنند ۶ درصد می باشد (نسبتاً کم) و در مادرانی که از سه داروی ضدصرع به طور همزمان استفاده می کنند حدود ٢٠ درصد می باشد (کاملاً زیاد).

بنابراین قبل از بارداری، اهمیت زیادی دارد که پزشک، بیمارش را به حداقل دارویی که باعث کنترل صرعش بشود، برساند.

شایع ترین ناهنجاری ای که در نوزادانی که از مادران مبتلا به صرع به دنیا می آیند دیده می شود، شکاف کام یا لب (لب شکری) می باشد که در یک سوم ناهنجاری ها مشاهده می شود. اسپاینا بیفیدا یک عارضه جانبی وخیم تر این داروها می باشد که در نوزادان مادرانی که از داروی سدیم والپروات (یک تا دو درصد تولدها) یا کاربامازپین (نیم تا یک درصد تولدها) استفاده می کنند دیده می شود. بیمارانی که از چنین داروهایی استفاده می کنند می توانند در حین بارداری اقدام به سونوگرافی و آزمایش های خونی کنند تا در صورت مشاهده وجود بیماری اسپاینا بیفیدا در جنین شان، در صورت تمایل اقدام به سقط جنین نمایند.

تمام خانم هایی که داروهای ضدصرع مصرف می کنند باید از قرص های اسید فولیک قبل از بارداری و در طی سه ماهه اول بارداری استفاده کنند، زیرا با این کار، خطر سقط جنین و بروز ناهنجاری های جنینی به خصوص اسپاینا بیفیدا را کم می کنند (امروزه بحث بر این است که تمام خانم ها صرف نظر از اینکه از داروهای ضدصرع استفاده می کنند و یا اینکه سالم هستند باید از قرص های اسید فولیک در طی این دوره استفاده نمایند). در ماه آخر بارداری، ویتامین K باید به مادر داده شود و نوزاد نیز باید ویتامین K دریافت دارد زیرا داروهای ضدصرع باعث کاهش این ویتامین در بدن می شوند. در صورتی که نوزاد به اندازه کافی ویتامین K نداشته باشد، خون او ممکن است به خوبی منعقد نشده و بنابراین مشکلاتی با خونریزی و خونریزی مغزی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *