قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / همه چیز در مورد سرخجه و علایم آن…
سرخجه
سرخجه

همه چیز در مورد سرخجه و علایم آن…

همه چیز در مورد سرخجه و علایم آن… 

سرخجه و علایم آن چیست 

سرخجه (ubella)، نوعی بیماری ویروسی مسری است که معمولاً در کودکان ۵ تا ۱۴ ساله ایجاد می شود. علایم بیماری عبارتند از تب، نشانه های عفونت تنفسی فوقانی خفیف (مثل آب ریزش بینی)، سردرد، بی حالی، بزرگ شدن غدد لنفاوی (به ویژه در پشت گوش)، درد مفاصل و ایجاد بثورات (دانه ها)ی منتشر قرمز کمی برجسته تر از سطح پوست. ویروس، از طریق قطره انتشار مییابد و دوره نهفتگی بیماری ۱۲ تا ۲۳ روز است. بیشترین خطر این بیماری، تماس زنان باردار با ویروس عامل آن است که میتواند موجب بروز عوارضی مانند کوچک ماندن سر نوزاد (میکروسفالی)، عقب ماندگی ذهنی و مرگ جنین شود. در خانم های جوان، میتوان قبل از بارداری واکسن سرخجه را تزریق کرد. واکسن سرخجه در ۹ و ۱۵ ماهگی به شکل واکسن سه گانه M MR (اوریون، سرخجه، سرخک) تزریق می شود.

بیماری درمان اختصاصی ندارد و فقط میتوان برای کاهش تب و درد مفصل از استامینوفن استفاده کرد.

علائم و نشانه‌های بیماری سرخجه

دانه های پوستی در سرخجه معمولاً در پشت گوش پدیدار میشوند و سپس به صورت و گردن و بقیه نقاط بدن گسترش میابد از نشانه‌های بالینی مشخص سرخجه التهاب غده‌های لنفاوی واقع در پشت گوش یا ناحیه پشت گردنی می‌باشد.[۱]. کودک مبتلا به این بیماری ممکن است فاقد علامت باشد بیماری در بزرگسالان می‌تواند به صورت تب خفیف ۱ تا ۵ روزه، سردرد، بیقراری، ترشح خفیف بینی و التهاب ملتحمه بروز کند.

ناهنجاریهایی که در سندرم سرخجه مادرزادی ایجاد می‌شود

جنین‌هایی که در مراحل اول تشکیل مبتلا می‌شوند بیشتر از همه در معرض خطر مرگ داخل رحمی، سقط جنین خودبخود و ناهنجاریهای اندامهای مهم بدن هستند. این ناهنجاریها ممکن است شامل یک یا چند نوع از جمله: ناشنوایی، آب مروارید، کوچکی چشم، آب سیاه جنینی، کوچکی جمجمه، عقب‌ماندگی ذهنی، ارتباط بین سرخرگ ششی و آئورت، نقص دیواره بین بطنی و یا دهلیز در قلب، ضایعات پوستی، بزرگی هم‌زمان کبد و طحال، یرقان، نقایص استخوانی باشد. وههچنین نداشتن تعادل در افراد می گردد

تشخیص بیماری سرخجه

سرخجه در تشخیص افتراقی با بیماری‌های سرخک، مخملک و تعداد زیادی از عفونتهای پوستی و مونو نوکلئوز عفونی قرار می‌گیرد.

تشخیص بالینی سرخجه در اغلب مواقع درست انجام نمی‌شود. در موارد حاد بیماری تنها با کمک آزمایشگاه می‌توان بیماری را تشخیص داد. تشخیص بیماری براساس افزایش آنتی‌بادی اختصاصی ضدویروس سرخجه در دوبار آزمایش تایید می‌شود در فاصله ۱ تا ۲ هفته پس از ظهور ضایعات پوستی می‌توان ویروس را از ترشحات گلوی بیمار جدا کرد. خون، ادرار و مدفوع بیمار می‌تواند حاوی ویروس باشد. اما جداکردن ویروس بسیار وقت‌گیر بوده و به ۱۰ تا ۱۴ روز وقت احتیاج دارد.

برای تشخیص سرخجه مادرزادی در نوزاد تازه متولد شده می‌توان خون بیمار را مورد آزمایش قرار داد در صورت وجود آنتی‌بادی اختصاصی ضدویروس سرخجه در یک نمونه خون می‌توان بیماری را تشخیص داد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *