قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / همه چیز در مورد سردرد!!!
سردرد
سردرد

همه چیز در مورد سردرد!!!

همه چیز در مورد سردرد!!!

 سردرد

کمتر کسی است که در طول عمر خود دچار سردرد نشده باشد. ۹۰ درصد از افراد حداقل یک بار در سال دچارسردرد می شوند. سردرد شدید و ناتوان کننده حداقل در ۴۰ درصد افراد در سال روی میدهد. معمولاً سردرد نشانه  خوش خیم است ولی گاهی از وجود بیماری خطیری مانند تومور مغزی، خونریزی مغزی، مننژیت و سایر موارد حکایت دارد. حدود ۵ درصد از بیماران مبتلا به سردرد مراجعه کننده به مراکز اورژانس دچار اختلال عصبی زمینه ای جدی هستند و به این دلیل، تشخیص سریع و دقیق سردرد الزامی است. سردرد عبارت است از احساس درد یا ناراحتی در سر، پوست سر یا گردن. در اکثر افراد با ایجاد تغییر در نحوه زندگی، یاد گرفتن راه های آرام سازی و گاهی با مصرف دارو، سردرد بهبود مییابد. اکثر سردردها، عملکردی هستند و به علت ناراحتی های زودگذر ایجاد می شوند و به اختلال عضوی مغز ارتباط ندارند. معمولاً سردرد هشدار میدهد که اشکال در قسمتی از بدن وجود دارد. اغلب سردردها از تحریک انتهاهای عصبی ناحیه شانه، گردن و عضلات صاف اطراف رگهای خونی تغذیه کننده این نواحی منشأ میگیرند.

انواع سردرد عبارتند از: سردردهای فشارنده نوار مانند، سردردهای مبهم، عمقی، پایدار، فرورونده، کوتاه، واضح (تیز). دردهای واضح سر که اغلب در چند کانون احساس می شوند و به آنها «دردهای شبیه یخ شکن» هم گفته میشود معمولاً خوش خیم هستند. کیفیت ضربان و سفت شدن عضلات اطراف سر، گردن و کمربند شانه از موارد شایع و غیر اختصاصی توام با سردردهای میگرنی هستند. اطلاعات مربوط به محل سردرد می تواند آگاهی دهنده باشد. اگر منشأ سردرد در خارج از جمجمه باشد. ارتباط آن با محل درد کاملاً ارزشمند است. مثلاً التهاب شریان خارج جمجمه  موجب درد و حساسیت شدید محدود به محل همان شریان می شود. درد ناشی از بیماریهای سینوس ها، دندان ها، چشم و مهره های بالایی گردن به شکل منطقه ای منتشر میشود. درد اختلالات داخل حفره پشتی جمجمه معمولاً در ناحیه گردن و پشت سر و درد ضایعات بالای چادرینه مغز در ناحیه پیشانی – گیجگاهی احساس می شود.مدت درد و منحنی های زمان شدت از نظر تشخیصی مفید هستند.

پاره شدن آنوریسم (aneurySm) سرخرگ مغزی موجب بروز درد می شود که به طور فوری و رعد آسا به اوج میرسد، در حالی که آنوریسم های پاره نشده با شیوع کمتری حضور خود را به این نحو اعلام می کنند. (آنوریسم به ساک تشکیل شده در اثر اتساع موضعی دیواره یک سرخرگ یا سیاهرگ، مثل سرخرگ یا سیاهرگ قلب یا مغز گفته می شود.

حملات سردرد خوشه ای (کلاستر) در عرض ۳ تا ۵ دقیقه به حداکثر شدت میرسند و حدود ۴۵ دقیقه در این حد باقی می مانند و سپس به تدریج کاهش پیدا می کنند. حملات میگرن در عرض چند ساعت ایجاد می شوند؛ چندین ساعت تا چند روز باقی میمانند و به طور مشخص با خوابیدن تسکین مییابند. ایجاد اختلال خواب و سردردهای اوایل صبح که در طول روز بهبود مییابند ممکن است ناشی از تومورهای مغزی یا سایر اختلال هایی باشد که موجب افزایش فشار داخل جمجمه می شوند. باید درد صورت را از سردرد افتراق داد. درد عصبی ناشی از عصب سه قلو و با شیوع کمتر، درد عصبی ناشی از عصب زبانی حلق از علل شایع درد صورت هستند. معمولا این دردهای عصبی به صورت حمله ای و دوره ای، به شکل برق آسا و شبیه برق گرفتگی مشخص می شوند. شایع ترین علت درد صورت، درد دندان است و در اثر محرک هایی مانند گرما، سرما، یا خوردن غذاهای شیرین روی میدهد. بروز درد صورت در هنگام جویدن، احتمال درد عصبی ناشی از عصب سه قلو، یا اختلال عملکرد مفصل فک پایین با استخوان گیجگاه را مطرح می کند، در حالی که ایجاد درد به دنبال بلع و چشیدن غذا، نشان دهنده وجود درد عصبی ناشی از عصب زبانی حلق است. درد همراه با بلع در بیماران مبتلا به درد سرخرگ کاروتید (سرخرگ اصلی که ضربان آن در ناحیه گردن حس می شود) شایع است. این درد که به «کاروتیدینیا» معروف است به دلیل تماس شریان ملتهب کاروتید با مری در حین بلع، ایجاد می شود.

علائم سر درد

نشانه های سردرد مطرح کننده احتمال وجود اختلال زمینه  جدی

بدترین سردردی که فرد تا کنون تجربه کرده است

اولین سردرد شدید

نشدید سردرد در عرض روزها یا هفته ها در فردی که قبلاً مبتلا به سردرد بوده است

غیر طبیعی بودن معاینه عصبی

تب یا علایم عمومی غیر قابل توجیه

ایجاد سردرد به دنبال خم شدن، بلند کردن اجسام یا سرفه

وجود بیماری سیستمیک شناخته شده

شروع درد پس از ۵۵ سالگی

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *