قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / همه چیز در مورد سرطان مری
سرطان مری
سرطان مری

همه چیز در مورد سرطان مری

همه چیز در مورد سرطان مری 

 سرطان مری چیست

سرطان مری، عبارت است از تشکیل سلول ھای بد خیم (سرطانی) در بافت ھای مری۔ سرطان مری از لایه ی داخلی مری شروع میشود و به طرف لایه های خارجی رشد می کند. ه دو نوع شایع سرطان مری عبارتند از: سرطان سلول سنگفرشی (>3,5) uglодš uglaЈ9. gbr. 3(squamous cell carcinoma; SCC)(adenocarcinoma) ه سرطان سلولی سنگفرشی مری اغلب در قسمت فوقانی و میانی مری ایجاد می شود ولی ممکن است در سایر مناطق مری نیز بروز کند.

آدنو کار سینوم مری معمولا در قسمت تحتانی مری، در نزدیکی معده ایجاد می شود.  کشیدن سیگار، مصرف الکل و بیماری مری بارت (Barretts esophagus) خطر بروز سرطان مری را افزایش میدهند. (مری بارت در اثر تحریک مزمن مری ناشی از بازگشت اسید معده به مری ایجاد می شود و در آن، ضایعه ای شبیهبه زخم در اپیتلیوم مطبق قسمت تحتانی مری به وجود می آید.

سن بالا و جنسیت مذکر از عوامل خطر سرطان مری هستند.

علایم سرطان مری

 علایم شایع سرطان مری عبارتند از درد یا اشکال در هنگام بلع و کاهش وزن. سایر علایم عبارتند از: احساس درد در پشت جناغ، خشونت صدا و سرفه، سوءهاضمه و ترش کردن.

تشخیص سرطان مری

تشخیص سرطان مری با رادیوگرافی قفسه ی سینه: رادیوگرافی بلع باریم (barium SWalloW)، ازوفاگوسکوپی (مشاهده ی داخل مری با استفاده از آندوسکوپ)، نمونه برداری | (بیوپسی) از بافت مری و مشاهده ی آن به وسیلهی میکروسکوپصورت میگیرد.

پیش آگهی (شانس بهبود) و درمان سرطان مری به مرحله بیماری (اینکه محدود بهمری است یا سایر نقاط بدن را هم گرفتار کرده)، اندازه ی تومور و وضعیت سلامتی عمومیبیمار بستگی دارد. سرطان مری در صورت تشخیص خیلی زود، از شانس بیشتری برای بهبود برخوردار است ولی غالباً بیماری در مراحل پیشرفته تشخیص داده میشود و در نتیجه به ندرت قابل علاج است.

• درمان سرطان مری از ۵ نوع مختلف تشکیل می شود:

  •  جراحی (برداشتن قسمتی از مری به وسیله ی عمل جراحی شایعترین درمان سرطان مری است.
  •  پرتودرمانی (رادیوتراپی) که شامل دو نوع خارجی و داخلی است. در پرتودرمانی خارجی، پرتوهای پرانرژی X به سمت تومور تابیده می شوند و در پرتودرمانی داخلی، ماده  رادیو اکتیو به شکل سوزن ها، دانه ها، سیم ها یا کاتترها (لوله های مخصوصی) به طور مستقیم در داخلی یا نزدیک تومور قرار داده می شوند.
  •  شیمی درمانی به صورت کشتن سلولهای سرطانی یا متوقف نمودن تقسیم شدن و تکثیر اثر می کند.
  • لیزر درمانی نوعی دیگر از درمان سرطان مری است که در آن پرتوی باریکی از اشعه  لیزر به سلولهای سرطانی تابیده می شود و آنها را از بین می برد.
  •  لکترو کوآگولاسیون عبارت است از به کارگیری جریان الکتریکی برای سوزاندن و از بین بردن سلولهای سرطانی،
  • هچنانچه پس از درمان، مری یا سایر بخش های بدن دوباره دچار سرطان شوند از هر نوع درمان استاندارد برای تسکین علایم یا بهبود کیفیت زندگی بیمار استفاده میشود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *