قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / همه چیز در مورد سکته مغزی!!
سکته مغزی
سکته مغزی

همه چیز در مورد سکته مغزی!!

همه چیز در مورد سکته مغزی!!

سکته مغزی

سکته مغزی که گاهی به آن «حمله ی مغزی» هم گفته میشود از جمله بیماری های عروقی مغز است. بیماریهای عروقی مغز سالیانه موجب مرگ حدود ۲۰۰/۰۰۰ نفر در ایالات متحده می شوند و از علل اصلی ایجاد معلولیت هستند. میزان بروز بیماری های عروقی مغز با افزایش سن بیشتر می شود و تعداد موارد سکته های مغزی با رشد جمعیت مسن افزایش پیدا می کند و تا سال ۲۰۳۰ میلادی میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در ایالات متحده ۲ برابر خواهدشد.

اکثر بیماری های عروقی مغز با شروع ناگهانی یک نقیصه عصبی کانونی تظاهر مییابند، گویی بیمار دچار«ضربه  الهی» شده است. سکته مغزی یا حادثه عروقی مغز، شروع ناگهانی یک نقیصه عصبی است که علت عروقی کانونی (موضعی) برای آن وجود دارد و می تواند مانند سکته قلبی که موجب صدمه بافت قلب می شود، به بافت مغز آسیب برساند.

سکته مغزی هنگامی روی میدهد که قسمتی از مغز خون مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. سکته مغزی یک فوریت پزشکی است که در صورت عدم تشخیصی و درمان سریع می تواند منجر به آسیب عصب دایمی، عوارض و مرگ شود. عوامل خطر سکته مغزی عبارتند از: سن بالا، پرفشاری خون، سکته مغزی یا حمله  ایسکمیک گذرا (transient TIA و ischemic attack) (ایسکمی = کمبود خون در قسمتی از بدن که معمولاً در اثر انقباض یا مسدود شدن یک رگ خونی به وجود میآید)، دیابت، بالا بودن کلسترول، کشیدن سیگار، فیبریلاسیون دهلیزی (نوعی بیماری قلبی)، مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، میگرن همراه با علایم پیش درآمد ، تمایل به لخته شدن خون، باز بودن مادرزادی دریچه بیضی قلب، تنگی سرخرگ کاروتید و چند اختلال نادرتر دیگر. پرفشاری خون، مهمترین عامل خطر قابل تعدیل سکته مغزی است. سکته مغزی به سرعت طی چند ثانیه تا چند دقیقه روی میدهد و در اکثر افراد با ۲ یا چند علامت همراه است. شایع ترین علایم سکته مغزی عبارتند از: ضعف یا کرختی ناگهانی صورت، بازو یا ساق پا (عمدتاً در یک طرف بدن) بروز ناگهانی اشکال بینایی یک یا دو طرفه.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *