قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / همه چیز در مورد سیاه سرفه…..
سیاه سرفه
سیاه سرفه

همه چیز در مورد سیاه سرفه…..

همه چیز در مورد سیاه سرفه…..

سیاه سرفه چیست؟

نوعی بیماری واگیردار دستگاه تنفس است. در این بیماری، فرد مبتلا بهشدت سرفه می کند که گاهی ناراحتی او هفته ها به طول می انجامد. بیمار پس از سرفه های پیاپی، یک نفس عمیق و ناگهانی میکشد که صدایی شبیه گریه تولید میکند. والدین اغلب از شنیدن این صدای نوزاد بسیار نگران می شوند. سیاه سرفه به طور معمول در کودکان زیر پنج سال، به ویژه نوزادان زیر یک سال، شایع است، هرچند ابتلا به این بیماری در هر سنی امکانپذیر است. سیاه سرفه بیماری خطرناکی است که باعث یک درصد مرگ ومیر در نوزادان کمتر از یک سال می شود. در حال حاضر، واکسن سیاه سرفه در دسترس همگان است و با انجام اقدامات پیشگیری کننده می توان از ابتلا به این بیماری برای مدتی طولانی جلوگیری کرد.

واکسن سیاه سرفه، جزئی از واکسن سه گانهٔ دیفتری – کزاز- سیاه سرفه است که تمام کودکان با آن واکسینه می شوند. با رواج یافتن استفاده از این واکسن، درصد شیوع بیماری به شدت کاهش یافته، اما در کشورهایی که به طور منظم از این واکسن استفاده نمیکنند، درصد شیوع بیماری در ده سال گذشته افزایش یافته است. کشورهایی که استفاده از این واکسن را کاهش دادهاند (انگلیسی، ژاپن و سوئد) نیز در مقایسه با سالهای گذشته، افزایش چشمگیری در میزان وقوع این بیماری داشتهاند. علت های بیماری بیماری سیاهسرفه به وسیلهٔ باکتری پرتوزیس یا پاراپرتوزیس ” ایجاد می شود و ازطریق سرفهٔ شخصی بیمار در هوا پراکنده میگردد.

اگر فرزندتان را واکسینه نکرده باشید، احتمال مبتلا شدن او به بیماری، به ویژه هنگامی که با یک کودک بیمار در یک اتاق به سرمیبرد، نود درصد خواهد بود. شدت واگیری این بیماری، در اغلب مواقع در چند هفتهٔ نخست آن است. برخی از افراد بدون این که خود بیمار شوند، باکتری را از شخص بیمار گرفته و به کودکانی که به طور کامل علیه این بیماری واکسینه نشدهاند، منتقل میسازند.

در صورتی که بیماری سیاه سرفه درمان نشود، تا سه هفته پس از شروع سرفه ها واگیردار خواهد بود، ولی در صورت استفاده از آنتیبیوتیک مناسب، دورهٔ واگیری بیماری به پنج روز کاهش خواهد یافت. ممکن است از خود سؤال کنید ایمن شدن یا مصون شدن چه مفهومی دارد؟ مصونیت به این معناست که اگر کودک یک بار به سیاه سرفه مبتلا شود، احتمال بیمار شدن او برای بار دوم بسیار ضعیف خواهد بود زیرا بدن او نسبت به عامل بیماری مقاوم شده است. واکسیناسیون نیز موجب مصونیت بلندمدت علیه بیماری می شود ولی مصونیت ایجاد شده تا رسیدن کودک به سن بلوغ کاهش مییابد. اگر چنین فردی که در کودکی واکسینه شده است در دوران پیری به سیاه سرفه مبتلا شود، میزان بیماری بسیار ملایم و خفیف خواهد بود. نشانه های بیماری آغاز بیماری به سرماخوردگی شباهت دارد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *