قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / همه چیز در مورد عوارض سکته مغزی
عوارض سکته مغزی
عوارض سکته مغزی

همه چیز در مورد عوارض سکته مغزی

 همه چیز در مورد عوارض سکته مغزی

عوارض سکته ی مغزی در افراد مختلف بسیار متفاوت بوده و به این بستگی ارد که کدام قسمت ازمغز و چه وسعتی از آن دچار ضایعه شده است. در بعضی موارد این عوارض بسیار جزئی بوده و مدت زمان کمی باقی می مانند در حالی که در سایر موارد شدت این عوارض بسیار زیاد بوده و به مدت طولانی فرد را دچار ناتوانی میکنند.

مشکلات شایع سکته  مغزی عبارتند از:

ضعف یا فلج در یک طرف بدن:

از آنجایی که سمت راست مغز کنترل طرف چپ بدن و سمت چپ کنترل سمت راست را برعهده دارد سکته ی مغزی در هر قسمتی از مغز ایجاد شود قسمتی از بدن که در طرف دیگر آن قرار دارد دچار مشکل می شود.

اختلال در صحبت کردن:

بسیاری از افرادی که دچار سکته ی مغزی می شوند در صحبت کردن و فهمیدن حرف دیگران و نیز خواندن و نوشتن دچار مشکل می شوند. این مشکلات می تواند از یک اختلال موقتی در پیدا کردن کلمات تا عدم توانایی کامل در ارتباط برقرار کردن با دیگران متفاوت باشد. اکثرافرادی که دچار مشکلات زیادی در صحبت کردن و فهمیدن زبان دیگران می شوند دچار ضایعه در سمت چپ مغزشان شده اند زیرا سمت چپ مغز مسئول یادگیری، خواندن، نوشتن، زبان و اعداد میباشد. اختلال در ادراک و دریافت مفاهیم:

ممکن است افراد مبتلا به سکته ی مغزی در شناسایی اشیاء و طرز استفاده از آنها دچار مشکل شوند. همچنین ممکن است مشکلاتی در مفاهیم انتزاعی مثل گفتن این که اکنون ساعت چند است و یا در چه زمانی از روز قرار داریم ایجاد شود.

مشکلات شناختی:

سکته ی مغزی می تواند اغلب باعث بروز مشکلات ذهنی مثل چگونگی تفکر، یادگیری، تمرکز حواس، به خاطر آوردن، اتخاذ تصمیم، دلیل آوردن و برنامه ریزی شود.

خستگی:

بعد از بروز سکته ی مغزی خستگی بسیار شایع میباشد که علت آن هنوز کشف نشده است

تغییرات خلقی:

در سکته ی مغزی هم ممکن استروحیهی افراد بالا یا پایین بشود. افسردگی، عصبانیت و از بین رفتن اعتماد به نفس از مشکلات شایع این بیماران میباشد. گاهی اوقات این افراد ممکن است نتوانند هیجانات خود را کنترل کنند و شروع به گریه کردن، فریاد زدن، فحاشی، نفرین و یا خندیدن در مواقع نامناسب کنند

عوارض روحی و روانی پس از سکته ی مغزی:

سکته های مغزی اغلب باعث میشوند که افراد خیلی افسرده شوند و میتواند بر روی تفکر و درک آنها تأثیر بگذارد. پس از وقوع سکته ی مغزی عوارضی مثل اختلال در تمرکز فکر، به خاطر آوردن، اختلال در ممکن است دچار مشکلات خلقی شوید. اضطراب، احساس غمگین بودن، افسردگی و احساسات هیجانی، از مشکلاتی هستند که پس از سکته ی مغزی ممکن است دیده شوند.

اختلال در حس لامسه پس از سکته ی مغزی:

پس از سکته ی مغزی بیماران ممکن است دچار اختلال در حس لامسه شوند که این مشکل می تواند شدید و یا اندک باشد. همانند سایر مشکلات که پس از سکته ی مغزی ایجاد می شود، این اختلال نیز ممکن است پس از مدتی به طور خود به خودی از بین برود و بهبود یابد.

خستگی و اختلال در خواب:

پس  از سکته یی مغزی تقریباً تمام بیماران در چند هفته ی اول آن دچار مشکل خستگی می شوند. بسیاری از افراد نیز دچارمشکلاتی در خوابیدن میگردند. معمولاً احساسخستگی پس از این که ورم مغز فروکش نمود به طور خود به خودی بهبود مییابد. اختلال در خوابیدن نیز اغلب به چندین علت رخ میدهد. یکی از علل شایع اختلال در خوابیدن آن است که از آنجایی که بیماران پس از سکته ی مغزی در بیمارستان بستری می شوند و این محیط برای آنها ناآشنا میباشد دچار اختلال در خواب میشوند.

اختلال در صحبت کردن و فهم مطالب:

سکته ی مغزی می تواند باعث اختلال در صحبت کردن یا اختلال در فهم مطالب و یا هر دوی آنها با هم شود. همچنین ممکن است در نوشتن این افراد نیز اختلال ایجاد شود. این مشکلات بیشتر وقتی ایجاد می شوند که قسمت چپ مغز بر اثر سکته ی مغزی دچار آسیب دیدگی شده باشد، بنابراین در افرادی که دست راست و پای راست آنها فلج شده است این مشکلات بیشتر دیده می شوند. تنها استثناء این وضعیت در افراد چاپ دست میباشد زیرا در یک سوم این افراد منطقه ی زبان و فهم کلمات در قسمت راست مغزشان قرار دارد.

درد پس از سکته مغزی:

درد پس از سکته ی مغزی مشکل شایعی میباشد. در اکثر موارد می توان این درد را به خوبی درمان نمود. درد می تواند به طور مستقیم بر اثر سکته ی مغزی ایجاد شده باشد و یا این که بر اثر بدتر شدن سایر مشکلات و بیماری هایی که قبلاً بیمار داشته است رخ داده باشد. هیچگاه فرض نکنید که تمام علایم و مشکلاتی که پس از سکته ی مغزی در شما ایجاد شده است فقط به خاطر سکته ی مغزی است

فلج و سفت شدگی عضلات :

فلج شدن یک دست یا یک پا از علایم خیلی شایع پس از سکته ی مغزی می باشد، این فلج شدن ممکن است همراه با سفت شدن عضلات که به آن اصطلاحاً اسپاس سیته (گفته می شود رخ دهد. این سفت شدگی عضلات باعث بدتر شدن وضعیت بیمار می شود. هرچه زودتر پس از سکته ی مغزی اقدامات توان بخشی آغازگردد احتمال بهبودی بیشتر خواهد شد. اهمیت زیادی دارد که مبتلایان به سکته ی مغزی بدانند که چه کارهایی باید انجام دهند تا ناتوانی طولانی مدت آنها به حداقل زمان برسد.

خطر مرگ یا ناتوانی طولانی مدت:

در طی یک ماه پس از سکته ی مغزی حدود یک سوم افرادی که دچار سکته ای مغزی شده اند فوت میکنند. اکثر این مرگها در همان هفته ی اول رخ می دهد، سکته ی مغزی یک بیماری جدی و خطرناک میباشد که بیشترین خطر مرگ در چند ساعت اول می باشد. بعد از این مدت خطر مرگ به تدریج کاهش مییابد. در هفته ها و ماههای بعد از سکته ی مغزی بسیاری از سلولهای مغزی که تا حدودی آسیب دیده اند بهبود یافته و دوباره کار خود را از سر میگیرند. در همین حال سایر قسمتهای مغز که آسیبی ندیده اند مسئولیت کارهایی که قبلاً سلول های صدمه دیدهای مغز انجام می دادند را بر عهده خواهند گرفت. مدت زمانی که طول میکشد تا بهبودی ایجاد شود در هر شخص متفاوت است. معمولاً در چند هفته ی اول بعد از سکته ی مغزی یک شتاب اولیه در بهبودیایجاد می شود. به عنوان یک اصل بهبودی بیشتر افراد در عرض یک سال تا 18 ماه رخ خواهد خواهد داد اما بسیاری از افراد مدت زمان طولانی تری را برای بهبودی نیازخواهند داشت.

موقع بروز علائم سکته مغزی چه باید کرد؟

1- علائم سکته مغزی را نادیده نگیرید، حتی اگر فقط یک علامت داشتید و یا علائم خفیف بودند و یا برطرف شدند.

2- معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است، پس فورا خودتان را به پزشک برسانید.

3- اگر یکی یا چند تا از علائم سکته مغزی را برای بیش از چند دقیقه داشتید، به اورژانس (115) زنگ بزنید. آمبولانس شما را سریعا به بیمارستان می رساند.

4- زمانی را که علائم سکته مغزی شروع شده اند، بررسی کنید. این نکته مهمی است که باید به پزشک در بیمارستان بگویید.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *