قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / همه چیز در مورد مغز
مغز
مغز

همه چیز در مورد مغز

 همه چیز در مورد مغز

مغزانسان که به حالت غده مانند در سر و میان جمجمه قرار دارد یکی از شاهکارها و عجایب خلقت است که نظیر آن در خلقت وجود ندارد. این ساختمان محیرالعقول و شگفتانگیز در عین حال که بسیار ظریف میباشد بسیارپیچیده  است. کارهایی انجام میدهد که تاکنون بشریت از پیچیدگی و چگونگی کار آن سر در نیاورده است. مغز شاقوه بر طاسه، خط افقی که به منزله سیم کشی میباشد، دارای قوه ی ادراکه، قوه ی عکاسه، قوه ی منعکسه، قوه ی ضباطه، قوه ی حسیه، قوه ی منصرفه، قوه ی مشترکه، بصل  ا لنخاع، و قوه ی متخیله میباشد که نه قوه را در علم حکمت و حکمیون آن را لطایف تسعه اش گویند.

مغز حداقل به ۱۵ نوع ماده مفید نیازمند است که باید توسط غذاها دریافت شود. این مواد عبارتند از:

 1. کلسیم : در رشد نسوج اعصاب مداخله می کند و در معالجه ی افسردگی و عصبی تأثیر بسیار دارد
 2.  منیزیم: در انتقال جریان عصبی مداخلهمیکند، رسیدن پیام به مغز را ممکن می گرداند وتبدیل قند خون به انرژی را ممکن میسازد؛ فقدان منیزیم، افسردگی، عصبانیت و تندخویی به بار آورد.
 3.  فسفر: این ماده همراه کلسیم تاروپود معدنی استخوان را تشکیل میدهد و در سطح ناقل های عصبی نیز مداخله می کند. اهمیت فسفر در انتقال پیام به مغز غیرقابل انکار است.
 4.  پتاسیم: برای مورد استفاده قرار گرفتن پروتئین ضروری است و برای انتقال پیام بین سلول های عصبی به کار میرود و رگهای خونی مغز را منبسط میکند و جریان خون را تسهیل میکند. فقدان پتاسیم بویایی را محدود میسازد و موجب آسیب مغزی میگردد.
 5.  کروم: به انسولین امکان میدهد که قند خون را تنظیم کند، این امر برای مغز که ۳۰ درصد گلوکز موجود در بدن را مصرف میکند ضروری است. اکثر مردم گرفتار کمبود کروم هستند.
 6.  مس: برای فعالیت مطلوب تیروزین و ناقل های عصبی دوپامین و نورای نفرین ضروری است؛ به علاوه مس در جذب آهن در تولید گلبول قرمز سهیم است.
 7.  آهن: بدون آهن گلبولهای قرمز، اکسیژن برای تغذیه مغز وجود نخواهد داشت. قهوه، چای و نوشابه های کافئین دار مانع جذب آهن می شوند. لذاباید از مصرف آنها پرهیز شود.
  ۸. روی: در برقراری ارتباط بین سلول های مغز مداخله می کند و وجود آن در فرایند یادگیری بسیارضروری است.مواد مُدر مانند چای، نوشابه، قهوه و داروهای ادرار آور، روی را از بدنتان دفع میکند.9. منگنز: از اختلال در لوزالمعده و دیابت جلوگیری می کند، در عملکرد دستگاه اعصاب مرکزی اهمیت دارد، برای هضم و استفاده ی صحیح مواد غذایی در بدن ضروری است، حساسیت عصبی راکم میکند، در پرطرف کردن خستگی مؤثر است و در رفع فراموشی وتقویت حافظه ضعیف مفید است.۱۰. ویتامین های گروه B: بین تمام ویتامینها،ویتامین های گروه B بیش از همه برای کارکرد مغز مهمهستند. این ویتامین ها محلول در آب هستند، یعنی مدت طولانی در بدن ذخیره نمی شوند (برخلاف ویتامین های A و D)؛ بنابراین بدن و خصوصا مغز مرتب به آن ها نیاز دارد.۱۱. ویتامین B2: سوخت اصلی مغز، گلوکز است،ولی مغز بدون ویتامین B نمی تواند گلوکز را بسوزاند.

  ۱۲. ویتامین B2: در شرایط فشار عصبی، مانند بیماریها ، هیجانها ، ضربه های جسمی و روحی ، پس از عمل جراحی، احتیاج بدن به آن افزایش مییابد. برای قوه ی بینایی مفید است و خستگی چشم راکم می کند. هنگامی که به بیماران روانی دچار کمبود تغذیه، ویتامین B2 تجویز شود و قند تصفیه شده که یکی از علل اصلی کاهش ذخایر ویتامین B2 بود را به حداقل رسانند، حالتهای عصبی آن ها از بین خواهد رفت.

  13. ویتامین B5:  از اختلات مختلف عصبی جلوگیری میکند. در تبدیل شدن تریب توفان (اسید آمینه مهم اعصاب) به ویتامین B3 کمک میکند، انقباض شبانه ی ماهیچه ها، گرفتگی ساق پا، کرختی دست و پا و بعضی التهابات شدید عصبی راکم می کند و کمبود آن باعث کم خونی می شود.

  14. ویتامین B6:   برای ساخته شدن غلب مواد شیمیایی عصبی که ما را  غیر افسرده نگه  می دارند، به ویتامین B6 نیازمندیم و در خانمهایی که ناراحتیهای قبل از قاعدگی دارند و کسانی که دچار بیماریهای   افسردگی و روحی هستند نیز مفید است

  در  آمریکا کمبود این ویتامین فراوان است و کمبود ویتامین B بیش از سایر ویتامین ها معمولی است.

  15.  ویتامین C: در درمان افسردگی مؤثر است، با مواد و فلزات سمی افسردگی زا (مانند: سراب) مقابله می کند و با افسردگی های ناشی از استرس، عفونتها، حساسیت ها، افسردگی سمی، و بیماریهای خود ایمنی مبارزه می کنند. ضمناً مغز برای آن که به نحو مطلوب کار کند در ۲۴ ساعت به گلوکزی برابر با ۱۸۰ گرم (۳۰ درصد تمامگلوکزی که در روز مصرف می کنید) نیاز دارد. به یادداشته باشید سوختن گلوکز از طریق اکسیژن انجام میگیرد تا انرژی مورد نیاز سلول های عصبی را تأمین کند. بنابراین هرچیزی که موجب تقویت بیشتر جریان خون در مغز گردد، در سوختن گلوکز و کار کرد بهتر مغز نقش اساس دارد. تذکر این که تندخویی، سرگیجه، نگرانی، فراموشی، افسردگی، غش و ضعف، کابوس، سوء هاضمه، عدم کشش جنسی، ناتوانی جنسی، عدم قدرت تصمیم گیری، لرز، آشفتگی ذهنی، بوی بد دهان، رفتار ضد اجتماعی، تنفس بریده بریده، چاقی، لکهای پوستی، ترس، تمایل به گریستن، افکار و حالات منفی، احساس دیوانگی، تشنج بدون دلیل و پرحرفی، این علایم نشانگر این است که سوخت مغز شما ناقص است و حتماً باید در این مورد اقدام کنید.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *