همه چیز در مورد کیست ها


همه چیز در مورد کیست ها

 همه چیز در مورد کیست ها

 یک کیسه یا حفرهٔ غیرطبیعی در بدن که معمولاً توسط مایع یا ماده ای نیمه مایع یا مواد جامد پر شده است. هر عضوی که به طور طبیعی موادی را به بیرون ترشح کند، در صورت بسته شدن مجرای خروجی مادهٔ مترشحه، در آن عضو کیست تشکیل میشود. چنین کیست هائی در نقاط مختلف بدن مانند پستان، دهان، دستگاه تناسلی، لوزالمعده، کلیه ها و تخمدان ها می توانند تشکیل شوند. بعضی از کیست ها در اثر بسته شدن یا عدم تشکیل مجرا در دوران جنینی بوجود می آیند. همچنین بعضی از انگلها بهنگام تکثیر و فعالیت خود ایجاد کیست می کنند که شایعترین آنها کیست هیداتید میباشد. از نظر درمان اگر کیستی فاقد علائم باشد و مشکلی برای فرد ایجاد نکند درمان لازم ندارد ولی چنانچه علامت دار باشد میتوان با عمل جراحی آن را برداشت و یا محتویات آنرا با سرنگ تخلیه کرد .کیست (به انگلیسی: Cyst) یک محفظه بسته است که دارای غشا مجزا و تقسیم یاخته‌هایی مجزا در مقایسه با بافت دور و اطرافش است. کیست می‌تواند شامل هوا، مایعات و مواد نیمه جامد باشد. یک مجموعه چرکی، آبسه نامیده می‌شود و کیست به حساب نمی‌آید. هنگامی که یک کیست تشکیل می‌شود، می‌تواند خود به خود از بین برود و یا از طریق جراحی برداشته شود.کیست می‌تواند مادرزادی (کلیه پلی کیستیک) یا پاتولوژیک مانند کیست هیداتید باشد.

علت پیدایش کیست

کیست ممکن است به علت فرایندهای مختلف بدن ازجمله موارد زیر ایجاد شود:• انسدادهای ساده در جریان مایع • عفونت‌ها • تومورها • مشکلات التهابی مزمن • مشکلات ژنتیکی • نقص در رشد اندام‌ها در جنینیاکثر کیست‌ها به علت مشکلاتی که در بالا ذکر شد اتفاق می‌افتند و فقط تاجایی قابل پیشگیری هستند که علت اصلی آن قابل پیشگیری باشد.

علائم، نشانه‌ها و طریقه تشخیص کیست‌ها

گاهی‌اوقات خود فرد وقتی توده‌ای غیرعادی حس می‌کند، می‌تواند کیست را احساس کند. بعنوان مثال، کیست‌های پوستی یا بافت‌های زیر پوست معمولاً قابل ملاحظه هستند. کیست‌های غدد پستانی (سینه‌ها) نیز ممکن است قابل‌لمس باشند (به این معنی که وقتی با انگشتانتان به آن ناحیه دست بزنید، آن را احساس خواهید کرد).کیست‌های اندام‌های داخلی مثل کلیه‌ها یا کبد ممکن است هیچ علامت و نشانه‌ای نداشته باشند و توسط خود فرد قابل‌تشخیص نباشند. این کیست‌ها ابتدا با عکس‌برداری (رادیولوژی، سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری یا CAT اسکن و MRI) تشخیص داده می‌شوند. کیست‌ها، برحسب اندازه و محلشان ممکن است علائمی داشته باشند یا نداشته باشند.   

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد