قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / همه چیز در مورد گزش نیش حشرات!!
گزش نیش حشرات
گزش نیش حشرات

همه چیز در مورد گزش نیش حشرات!!

همه چیز در مورد گزش نیش حشرات!!

گزش نیش حشرات

جراحات سوراخ کننده توسط مارها، عقربها،حشرات و یا موجودات دریایی منجر به ورود سم به بدن می شوند. میزان شیوع گزش ها در نقاط مختلف دنیا متفاوت اند. حیوانات گزنده اغلب شامل مارها، عقرب ها و موجودات دریایی مانند ستارہ دریایی و غیره هستند. چنانچه به مناطق غیرآشنا سفر می کنید حتماً در مورد وجود این گونه موجودات تحقیق کنید، خصوصاً اگر قصدی اردو زدن و گردش خارج از شهر و یا شنا دارید.

احتیاطات لازم بر علیه آنها را به کار برید.

عوامل گزیدگی

انواع مارهای سمی در سراسر زمین پراکنده اند اما در بریتانیا بیشتر از همه مار جعفری یا افعی وجود دارد. عنکبوت های سمی در استرالیا و قسمتهایی از آمریکا زندگی می کنند، برای مثال : عنکبوت بیوه سیاه و عنکبوت منزوی قهوه ای در شمال آمریکا زندگی میکنند، در حالی که استرالیا وطن عنکبوت پشت سیاه قیفی و عنکبوت پشت قرمز است. عقربهای سمی در نقاط مختلف دنیا زندگی میکنند ولی بیشتر در شمال آفریقا و جنوب آمریکا و هند هستند  حیوانات دریایی سمی مثل ستارہ دریایی و شقایق ها در اطراف سواحل بریتانیا یافت می شوند و ماهی های سمی مثل عقرب ماهی و ماهی نیشدار در آبهای گرم زندگی میکنند

علایم گزیدگی

چنانچه مورد گزش یک مار سمی قرار گرفته اید و هیچ اثری از دندان مار زهردار دیده نمی شود، هیج سمی وارد بدن نشده و علامتی به وجود نمی آید، اما اگر زهر در زخم وجود داشته باشد، علایم اولیه در اطراف محل نیش ظاهر شده و عبارتند از:

– تورم و تغییررنگ،

– درد و احساس سوزش

۔ سپس علایم بعدی در اثر گسترش سم ظاهر شده که شامل:

– پوست رنگپریده و تعریق.

–گیجی

– سرانجام از دست دادن هوشیاری میباشد. بدین طریق که در اثر گزش فشار خون افت کرده و شوک ایجاد می شود، اعضای عمده ای تحت تاثیر قرار گرفته و نارسایی تنفسی و نارسایی حاد قلبی رخ می دهد. گزش بیشتر عقربها بسیار دردناک اما بدون خطر است، با این حال گزش عقرب بارک که در قسمت هایی از آمریکا زندگی می کند علایم بیشتری ایجاد می نماید که شامل: تعریق، بی قراری، استفراغ و اسهال، نامنظمی ضربان قلب و اسپاسم عضلانیاست. گاز گرفتگی عنکبوت های سمی مثل عنکبوت بیوه سیاه موجب درد عضلانی منتشر، تعریق، سردرد و حتی گاهی منجر به شوک خواهد شد. گزش موجودات دریایی درد و تورم ایجاد میکنند و گزش ستارهای دریایی موجب قرمزی، خارش و تورم ناحیه  مبتلا نیز می شود. ندرتاً گزش این موجودات اسهال، تهوع و بی نظمی ضربان قلب ایجاد می کنند.

اقدامات مؤثر

اگر کسی مورد گزش مار یا عنکبوت قرار گرفت ابتدا باید ناحیه گزیده شده را لخت کرد تا در صورت تورم، توسط لباس یا جواهرات محدودیتی رخ ندهد. شخص گزیده شده در صورت امکان نباید حرکت کند. کمک های اولیه را برایشی انجام دهید. اگر مورد گزش مار قرار گرفته باشد باید شکل مار را به خاطر بسپارد تا در بیمارستان پزشک بهتر بتواند در مورد لزوم مصرف پادزهر تصمیم بگیرد. تنها استفاده از کمپرس سرد بر روی زخم و تجویز ضددرد برای تسکین گزش اکثر عقربها کافی است. در گزش حیوانات دریایی با استفاده از حوله یا ماسه، شاخک ها و نیش های حیوان را پاک کنید و با آب دریا ناحیه  مبتلارا شستشو دهید، سپس اقدامات درمانی انجام شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *