قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / همورویید (بواسیر) چگونه به وجود می آید؟
همورویید
همورویید

همورویید (بواسیر) چگونه به وجود می آید؟

همورویید (بواسیر) چگونه به وجود می آید؟

همورویید

همورویید (hemorrhoid) لغتی یونانی به معنی «جریان خون» است و به اختلالی گفته میشود که در آن، سیاهرگ های دور مقعد یا انتهای تحتانی راست روده(رکتوم)، متورم، پرخون و ملتهب می شوند.

همورویید که در زبان عربی و فارسی، بواسیر (جمع باسور به معنی ورم دردناک سیاهرگ های اطراف مقعد) نامیده می شود در اثر زور زدن بیش از حد در هنگام اجابت مزاج، و نیز در اثر حاملگی، افزایش سن، یبوست یا اسهال مزمن و مقاربت مقعدی بروز می کند.

همورویید در جنس مذکر و مؤنث بسیار شایع است و حدود نیمی از افراد تا ۵۰ سالگی مبتلا به آن می شوند. همورویید ممکن است در داخل مقعد (همورویید داخلی) یا در زیر پوست اطراف مقعد (همورویید خارجی) ایجاد شود. به علایم هموارویید داخلی عبارتند از:

دیدن خون روشن بر روی مدفوع، دستمال توالت یا کاسه توالت

بیرون زدن همورویید از مقعد و ایجاد تحریک و درد در آن

علایم همورویید

علایم همورویید خارجی عبارتند از: درد و تورم یا ایجاد برآمدگی سفت در دور مقعد که در صورت تشکیل لخته خونی در سیاهرگ های اطراف مقعد دیده می شود و به آن همو رویید خارجی ترمبوزه (لخته شده) میگویند. زور زدن بیش از حد در هنگام دفع مدفوع، ایجاد ساییدگی یا تمیز کردن اطراف مقعد میتوانند موجب تحریک و خونریزی و یا خارش ناحیه شوند و در نتیجه، چرخه معیوبی از علایم تشکیل خواهد شد. ترشح موکوس نیز میتواند موجب خارش شود. درمان طبی همورویید که به منظور کاهش علایم بیماری انجام میشود عبارت است از نشستن در آب گرم برای چند بار در روز و هر بار به مدت حدود ۱۰ دقیقه و مالیدن کرم ضد همورویید یا قرار دادن شیاف آن در داخل رکتوم (استفاده از داروی مزبور نباید به طور دراز مدت و مزمن صورت گیرد).

درمان همورویید

درمان با روش های کاهش دهنده اندازه همورویید داخلی یا روش های برداشتن آن در بعضی موارد صورت میگیرد.

این روش ها عبارتند از: استفاده از نوار لاستیکی مخصوص که در قاعده همورویید، در سطح داخل رکتوم قرار داده میشود. این کار جریان خون ناحیه را قطع می کند و همورویید را از بین میبرد. اسکلروتراپی (تزریق محلول شیمیایی مخصوص در اطراف رگ های خونی به منظور کوچک کردن همورویید) منعقدسازی

بافت همورویید با استفاده از اشعه فروسرخ (مادون قرمز)

هموروییدکتومی (برداشتن هموروییدهای بزرگ داخلی یا خارجی به وسیله عمل جراحی

پیشگیری از همورویید

بهترین راه پیشگیری از همورویید، نرم نگه داشتن مدفوع با استفاده از ورزش (از جمله پیاده روی) و افزایش مصرف فیبر است 

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *