قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / هنگام سوختگی چه باید کرد؟!؟!
سوختگی
سوختگی

هنگام سوختگی چه باید کرد؟!؟!

 هنگام سوختگی چه باید کرد؟!؟!

سوختگی

به صدمه دیدن پوست در نتیجه  حرارت شدید، آتش، مایعات داغ و مواد شیمیایی،خورشید و یا جریان الکتریسیته، سوختگی میگویند. شدت سوختگی به وضعیت و علت سوختگی بستگی دارد. در سوختگی سطحی فقط قسمتی از پوست قرمز می شود و یا تاول میزند که این تاول پر از مایع است. در سوختگی عمیق ممکن است سوختگی بر لایه های عمیق پوست تأثیر بگذارد. فقط سوختگی های سطحی و کوچک در خانه قابل درمان هستند. سوختگی ها را نباید کم اهمیت شمرد، حتی اگر در ظاهر کوچک به نظر برسند و درد شدیدی نداشته باشند، زیرا در سوختگیهای عمیق ممکن است به بافتها صدمه جدی وارد شود و به علت آسیب انتهای عصبها، دردی وجود نداشته باشد؛

بنابراین میزان درد، شاخص مناسبی برای اندازه گیری شدت سوختگی نیست. در همه  انواع سوختگی از ناحیه  صدمه دیده، مایع بی رنگی به نام «پلاسما» خارج می شود، در صورتی که مقدار زیادی از پلاسما از دست برود، ممکن است کودک دچار شوک شود.

آیا سوختگیها خطرناک هستند؟

به جز سوختگیهای سطحی همه  انواع سوختگیها را باید جدی گرفت، زیرا در سوختگیها خطر عفونت و شوک وجود دارد، همچنین ممکن است جای سوختگی به طور دایم بر روی پوست باقی بماند. سوختگی توسط الکتریسیته ممکن است اثر و زخم شدیدی از خود بر جای نگذارد، ولی این نوع سوختگی بی نهایت خطرناک است.

علایم احتمالی سوختگی

  • جراحت و قرمزی ناحیه
  • تاول پر از مایع
  • در صو.رت سوختگی الکتریکی کبودی قسمتی مختصر از پوست

در ابتدا چه باید بکنم؟

در مورد سوختگیهای سطحی و کوچک

۱) ناحیه  آسیب دیده را به مدت ۱۵- ۱۰ دقیقه زیر آب سرد نگه دارید تا درد کودک تسکین پیدا کند. در صورتی که قسمت کوچکی دچار سوختگی شده، میتوانید روی آن قطعه ای یخ قرار دهید.

۲) روی سوختگی را با پانسمان استریل یا دستمال تمیز اتو شده بپوشانید.

۳) در صورت بروز درد به کودک قرص و یا شربت مسکن ضعیف بدهید.

۴) ناحیه  آسیب دیده را کمی بالاتر از حد معمولی قرار دهید تا جریان خون در ناحیهکندتر شود، به این ترتیب درد سوختگی کمتر می شود.

در مورد سوختگیهای عمیق و سوختگی الکتریکی

۱) اگر مایعاتی از قبیل آب جوش، روغن داغ و یا مواد شیمیایی موجب سوختگی شده است، باید لباس را از تن او در بیاورید تا به محل سوختگی نچسبد؛ برای این کار بهتر است دستکش بپوشید و یا از حوله و پارچه بر روی دستتان استفاده کنید تا دستتان آغشته به آن مواد نشود. گاهی اوقات لباس آغشته به مواد داغ موجب می شود که سطح سوختگی وسیع تر شود به همین دلیل باید لباس را از تن کودک خارج کرد ولی در صورتی که لباس به پوست چسبیده بود، آن را بیرون نیاورید (زیرا ممکن است موجب وخیمترشدن زخم شود)

۲) اگر کودک دچار شوک الکتریکی شده است. با وسیله ای غیر رسانا (نارسانا) مثل چوب و یا وسایل دیگر، ارتباط جریان الکتریسیته را با کودک قطع کنید و یا به وسیله ی کنتور ساختمان برق را قطع کنید.

۳) کودک را برروی زمین بخوابانید و با گذاشتن چند بالش پای او را بالا قرار دهید تا با رساندن خون به اندام های حیاتی (مغز و قلب) از شوک جلوگیری شود، سپس برای جلوگیری از عفونت، روی او ملافه ی تمیزی بیندازید.

۴) به وسیله  آمبولانس، یا اتومبیل، در صورتی که فرد دیگری هست تا رانندگی کند، کودک را به نزدیکترین درمانگاه یا بیمارستان برسانید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

فقط سوختگی های سطحی و کوچک در منزل قابل درمان هستند. در مورد هر نوع سوختگی عمیق، سوختگی روی صورت و سوختگی الکتریکی به پزشک مراجعه کنید. در مورد سوختگی های سطحی اگر تا یک هفته التیام نیافت و یا ناحیه ورم کرد و از آن ترشح چرکی خارج شد، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن استسوختگی عفونی شده باشد.

 پزشک نوع سوختگی را تشخیص میدهد و بر اساس نوع سوختگی آن را درمان میکند.

اگر سوختگی عفونی شده باشد پزشک پماد یا قرص آنتیبیوتیک مناسب تجویز کرده و روی سوختگی را پانسمان می کند. ممکن است لازم باشد تا برطرف شدن کامل عفونت، کودک از آنتی بیوتیک استفاده نماید.

چه کمکی می توانم بکنم؟

– سعی کنید فرزندتان را در برابر خطرات ایمن کنید، برای این منظور می توانید جلوی اجاق گاز و شومینه حفاظ قرار دهید و سوراخ پریزهایی را که مورد استفاده قرار

نمیگیرند، بپوشانید.

– به محض این که کودکتان به سن تشخیص رسید، در مورد وسایل خطرناک و آتشبه او آموزش دهید.

– وقتی برای فرزندتان لباس میخرید روی برچسب آن را از نظر قابل اشتعال بودن چک کنید تا مطمئن شوید که نوع پارچه  لباس غیر قابل اشتعال است و سپس آن را خریداری کنید.

– در منزلتان زنگ خطرهایی نصب کنید که با وجود دود، آژیر میکشند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *