هنگام صدمه به بیضه ها چه باید کرد ….؟؟


 هنگام صدمه به بیضه ها چه باید کرد ….؟؟

 هنگام صدمه به بیضه ها چه باید کرد ....؟؟

 بیضه به علت آن که در معرض ضربه و فشار است گاه صدمه می بیند و آن چنان درد شدیدی در این ناحیه احساس می شود که شخص از درد به خود می پیچد شایع ترین علت صدمه خوردن به بیضه ها، لگد خوردن به ناحیه کشاله ران در حین ورزش است.

درمان

معمولا به درمان خاصی نیاز نیست اما اگر درد ادامه پیدا کرد و بیضه متورم شد، فورا به پزشک مراجعه کنید. در این صورت تخلیه لخته های خون تنها راه نجات بیضه ها می باشد. گاه وارد شدن ضربه بد بیضه ها موجب تجمع خون در داخل کیسه بیضه می شود که دردی ندارد. این عارضه را هما توسل میگویند. هما توسل شبیه هیدروسل است با این تفاوت که نور چراغ قوه از درون هما توسل عبور نمی کند اما از هیدروسل عبور می کند. در صورتی که هما توسل خود به خود از بین نرود، ممکن است برای جلوگیری از عقیم شدن، لازم باشد که از طریق جراحی آن را خارج کرد.

 آسیب به بیضه به چه علت ایجاد می شود و در آن هنگام چه کار باید کرد؟ 

اگر شما مردی هستید که به وزنه برداری علاقه دارید و زیاد تمرین می کنید و یا اینکه زندگی سراسر فعالی را دنبال می کنید ، باید توجه داشته باشید که بیضه ها بسیار با ارزش هستند و از طرق مختلف آسیب می بینند . چون بیضه ها خارج از بدن و در کیسه بیضه ( اسکروتوم ) قرار دارند ، مثل قسمتهای دیگر سیستم تولید مثل و سایر ارگانها از حفاظت عضلانی و استخوانی محروم هستند . همچنین موقعیت آناتومیک بیضه ها ، آنها را در میادین ورزشی یا حین فعالیتهای بسیار شدید مستعد برخورد ضربه می کند . نکته مثبتی که وجود دارد اینست که چون بیضه ها در یک جا ثابت نیستند و همچنین از بافت اسفنجی ساخته شده اند ، به طور طبیعی توانایی جذب بسیاری از ضربات اتفاقی را بدون ایجاد آسیب دائمی دارند . بیضه ها اگرچه بسیار حساس هستند ولی می توانند به سرعت تغییر مکان دهند و ضربه های جزیی توانایی آسیب رسانی درازمدت به آنها را ندارند . همچنین فعالیت جنسی و ساخت اسپرم در اکثر موارد هنگام ضربه به بیضه تحت تاثیر قرار نمی گیرند . در صورت ضربه به بیضه ، طبیعتا درد ایجاد می شود و همچنین ممکن است به مدت کوتاهی حالت تهوع در فرد به وجود آید . در آسیب های جزیی بیضه ، درد می بایست به تدریج و طی یک ساعت کمتر شده و سایر علایم از بین بروند . طی این مدت اقداماتی از قبیل درازکشیدن ، حمایت بیضه ها با پوشیدن لباس زیر چسبان و قرار دادن کمپرس سرد از شدت درد می کاهد . عقلانی است که پس از ضربه ، فعالیت شدید ورزشی انجام نداده و چند روزی کارهای سبک انجام دهیم . به هر حال ، اگر درد کاهش پیدا نکرد و یا اینکه درد شدید بیش از یک ساعت طول کشید ، تورم در بیضه ها رخ داد ، تهوع و استفراغ ادامه پیدا کرد و یا اینکه تب ایجاد شد ؛ « به سرعت » به پزشک مراجعه کنید . این علایم نیاز به معاینه پزشکی در حداقل زمان ممکن را ایجاب می کند .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد