قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / هنگام مسمومیت چه کنیم؟!
مسمومیت
مسمومیت

هنگام مسمومیت چه کنیم؟!

هنگام مسمومیت چه کنیم؟!

مسمومیت و خوردن سوزاننده ها 

قارچ های مسموم و گیاهان و همچنین از طریق داروها و یا مصرف بیش از حد مشربات الکلی باعث ایجاد مسمومیت می شود. جراحتهای داخلی اسید می توانند طریق اسیدها و یا دیگر محلول های شیمیایی به وجود آیند. از جمله شایع ترین موارد خطر در محیط خانه، مواد بهداشتی نظافت توالت و یا دیگر مواد شست وشو دهنده می باشد.

از مشخصه های بارز مسمومیت

تهوع و استفراغ

اسهال

دردهای ناگهانی و قولنج مانند در ناحیه شکم

سردرد و احساس سرگیجه

نبض بسیار سریع و یا بسیار کند

حالت نیمه هوشیار و تا بیهوشی کامل

اختلال در تنفس یا قطع تنفس

کمکهای اولیه

در هنگام بروز مسمومیت به حفاظت از خود و سلامت خود بیندیشید! از دستکش استفاده کنید تا شما نیز به مواد مسموم کننده نیز آلوده نشوید.

به فوریتهای پزشکی خبر دهید. با تماس به بیمارستان می توانید تا رساندن شخص به پزشک از دیگر اقدامات و تدابیر فوری مطلع شوید. تا رساندن شخص به پزشک از اقدامات وتدابیر فوری مطللع شوید.

یا مراجعه پزشک، تنفس و همچنین نظم ضربان قلب را کنترل کنید (قاعده ABC) اگر شخص مصدوم بی هوش است، وی را در حالت امن و مطمئن قرار دهید. اگر مواد سمی از طریق بلعیدن به معده نفوذ کرده است و این مواد غیر اسیدی هستند و شخص نیز به هوش است، وی را وادار به استفراغ کنید. این عمل را شما با خوراندن نیم لیتر آب ولرم و یا شربت (از آب برای کودکان استفاده نکنید، زیرا که خطر ابتلا به مسمومیت نمک طعام وجود دارد) و یا تحریک حلق با انگشت انجام دهید. زمانی که شخص هوشیار است و مسمومیت در اثر مواد غیر اسیدی به وجود آمده است، باید بعد از استفراغ تنها با مشورت با پزشک از داروها و یا دیگر مواد استفاده نمایید.

در هنگام جراحتهای داخلی اسیدی. نباید شخص را وادار به استفراغ نمایید، زیرا مواد اسیدی دوباره در ناحیه گلوونای وغیرہ ایجاد سوختگی میکنند. در هنگام بروز اسید زدگی یا اسید خوردگی باید محیط حلق و دهان کاملا شسته شود. اگر شخص هوشیار است و مواد اسیدی خورده شده نیز به معده و یا مری نفوذ کرده اند، بلافاصله به شخص به میزان زیاد آب بخورانید (آب سرد) تا بدین وسیله اسید رقیق شود. برای مقابله و درمان مسمومیت بسیار مهم است که دلیل و علت مسمومیت و یا اسید زدگی را برای انجام آزمایشات در دسترس باشید. زمانی که از وضعیت شخص مسموم اطمینان حاصل نمودید، باید اضافه ی غذا، قرص و یا لیوان را در پلاستیکی ریخته، آن را برای انجام آزمایشات آماده سازید.

فوریت های مسمومیت 

متأسفانه یک مرکز خاص و یا فوریتهای پزشکی. خاص برای مسمومیت ها وجود ندارد. بهتر یک بار در سال با پزشک در مورد اقدامات اساس و اولیه در هنگام بروز مسمومیت در خانه مشاور نماید. و تلفن فوریتهای پزشکی را در داروخانه های خانگی خود، یادداشت نماید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *