قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / هپاتیت را بهتر بشناسیم….
هپاتیت
هپاتیت

هپاتیت را بهتر بشناسیم….

هپاتیت را بهتر بشناسیم….

هپاتیت حاد یا مزمن چیست؟

براساس نوع هپاتیت،می توان آن را به صورت حاد یا مزمن طبقه بندی کرد. بیماری حاد مانند آنفلوانزا دارا شروع و پایان مشخص می باشد. در حالی که بیماری مزمن به صورت طولانی مدت بوده و پایان مشخصی ندارد. هپاتیت حاد معمولا بیماران را به مدت حدود یک ماه گرفتار می سازد سپس ناپدید می شود. علائم هپاتیت مزمن ممکن است بیایند و بروند اما ویروس هپاتیت معمولاً برای همیشه در بدن فرد باقی ماند.

انواع هپاتیت

ھپاتیت G,E,D ,C,B ، A و GB، از این انواع، هپاتیت B و هپاتیت C از همه شایع تر هستند. هم هپاتیت B و هم هپاتیت C می توانند به صورت مزمن و غیرقابل درمان ظاهر شوند تفاوت اصلی بین هپاتیت BوCوخامت آن ها می باشد. حدود 80درصدا فراد مبتلا به هپاتیت C دچار نوع مزمن آن می شوند در حالی که فقط ٪۱۰ کسانی که به هپاتیت B گرفتار می شوند به نوع مزمن آن دچار میگردند.

علت این وضعیت آن است که ویروس هپاتیت C بسیار سریع تر از ویروس هپاتیت B تکثیر یافته و تغییرمی کند باعث می گردد خطرناک گردد حدود ده هزار نفر به علت نارسایی کبد که بر اثر هپاتیت C ایجاد می شود از بین میروند، این تعداد تقریباً دوبرابر افرادی است که به علت ابتلا به هپاتیت B می میرند. هم هپاتیت B و هم هپاتیت C از طریق خون انتقال می یابند. این انتقال می تواند در افراد معتادی که سرنگ  مشترک استفاده میکنند، از طریق انتقال خون آلوده در بیمارستان، از طریق ارتباط جنسی با یک فرد آلوده به هپاتیت و نیز از طریق انتقال مادر مبتلا به هپاتیت به نوزادانش صورت پذیرد. برخلاف هپاتیت B و هپاتیت C، سومین نوع شایع هپاتیت، یعنی هپاتیت A همیشه به صورت حاد بوده و قابل درمان می باشد و فقط در موارد نادری ممکن است کشنده باشد. هپاتیت A از طریق خون منتقل نمی شود، بلکه انتقال آن از راه خوردن یا نوشیدن غذا  آب  آلوده صورت می گیرد. برای مثال، خوردن سبزیجات یا میوه  که با آب آلوده شسته شده اند یا غذا که در رستوران  و مراکز عرضه  غذاگوناگون به صورت غیربهداشتی عرضه می شوند یا غذاهایی که توسط آشپز یا پیشخدمت آلوده به هپاتیت پخته مشوند. راه انتقال این بیماری است.

علائم هپاتیت حاد 

بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت علائم خفیفی دارند یا اصلا هیچ علائم یا نشانه‌ ندارند. شایان ذکر است که مدفوع فرد مبتلا همیشه برای افراد دیگر واگیردار و مسری است. وقتی علائم هپاتیت ظاهر شدند، عموما بین ۱۵ روز تا ۶ ماه از ابتلای فرد به بیماری گذشته است.مرحله اولیه هپاتیت مرحله حاد نامیده می‌شود. علائم این مرحله شبیه آنفولانزای خفیف هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

اسهال
خستگی
کم اشتهایی
تب خفیف
درد عضلانی یا مفصلی
تهوع
دل درد خفیف
استفراغ
کاهش وزن
مرحله حاد هپاتیت معمولا خطرناک نیست، مگر اینکه بسیار شدید شود یا به سرعت گسترش پیدا کند که ممکن است منجر به مرگ شود.

علت هپاتیت

بیماری هپاتیت a معمولا با خوردن غذا یا نوشیدن آبی که با مدفوع حاوی ویروس آلوده شده سرایت پیدا می‌کنید. این نوع هپاتیت کم خطرترین نوع هپاتیت است، زیرا تقریبا به خودی خود بهبود پیدا می‌کند. همچنین، این نوع از بیماری منجر به التهاب مزمن کبد نمی‌شود. اما حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این نوع بیماری به اندازه  مشکل پیدا می کنند، که باید در بیمارستان بستری شوند و هر سال حدود ۱۰۰ نفر در نتیجه نارسایی کبد ناشی از هپاتیت a جان خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل است که به  هر کسی که در معرض خطر عفونت قرار دارند و همچنین تمامی افرادی که دچار بیماری کبدی هستند ، واکسن هپاتیت a تزریق شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *