قالب وردپرس درنا توس
خانه / هپاتیت A چگونه به وجود می آید؟
هپاتیت A
هپاتیت A

هپاتیت A چگونه به وجود می آید؟

هپاتیت A چگونه به وجود می آید؟

هپاتیت A

هپاتیت A یا یرقان عفونی در اثر نوعی پیکورنا ویروس PicornaVirus۲۷ نانومیکرونی از گروه RDA ویروس منتقل شده از راه مدفوعی – دهانی به وجود می آید. انتقال از راه مزبور اغلب ناشی از خوردن غذای آلوده یا تماس جنسی مقعدی / هانی است. دوره کمون هپاتیت A، حدود ۱۵ تا ۵۰ روز است.

هپاتیت A، حاد است و مرحله مزمن ندارد.

راه انتقال هپاتیت A

انتقال ویروس مزبور معمولا از فرد به فرد و از طریق قرار دادن چیزی که آلوده به ویروس موجود در مدفوع فرد مبتلا است در دهان صورت میگیرد. افراد خانواده فرد آلوده به ویروس، فردی که با بیمار آلوده به ویروس، تماس جنسی دارد، افراد و به ویژه کودکانی که در مناطقی زندگی می کنند که میزان موارد هپاتیت A در آنها از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۷افزایش داشته است، افرادی که به کشورهایی مسافرت می کنند که هپاتیت A در آنها شایع است، مردان همجنسی باز،معتادان تزریقی و غیر تزریقی در خطر آلوده شدن به این عفونت قرار دارند. به بیماران مبتلا به هپاتیت A توصیه می شود در بستر استراحت کنند، مایعات زیادی مصرف کنند و از مصرف الکل پرهیز نمایند. واکسنی وجود دارد که از بروز عفونت با ویروس هپاتیت A در افراد تا ۱۰ سال پیشگیری به عمل می آورد.

ویروس هپاتیت A از راه مصرف غذاهای دریایی نپخته یا نوشیدن آب آلوده به ویروس نیز انتقال مییابد. این موارد عمدتا در کشورهای جهان سوم روی میدهند. رعایت دقیق بهداشت فردی و اجتناب از مصرف غذاهای نپخته و پوست نکنده میتواند به پیشگیری ار عفونت کمک کند. افراد آلوده به ویروس هپاتیت A دوهفته قبل و یک هفته

بعد از ایجاد زردی، ویروس را از مدفوع خود دفع میکنند. زمان میان عفونت و شروع بیماری به طور متوسط ۲۸ روز از ۱۵ تا ۵۰ روز است و اکثر بیماران، طی ۲ ماه به طور کامل بهبود مییابند. ولی در ۱۵٪ بیماران، نشانه های مداوم یا عود کننده از ۶ ماه تا یک سال پس از تشخیص اولیه وجود دارند.

پیشگیری از هپاتیت A

بهترین راه پیشگیری، استفاده از واکسن هپاتیت A است. ایمیون گلبولین، موجب محافظت کوتاه مدت در برابر هپاتیت A می شود و میتوان آن را قبل از تماس با ویروس هپاتیت A و طی ۲ هفته پس از تماس با ویروس تجویز نمود. شستشوی مرتب دستها با آب و صابون پس از رفتن به توالت، پس از تعویض کهنه بچه و قبل از خوردن غذا

در افراد ۱۲ ماه به بالا، تزریق واکسن هپاتیت A در موارد زیر توصیه می شود: در افرادی که به مناطقی مسافرت می کنند که احتمال بروز هپاتیت A در آنها زیاد است.

مردان همجنس باز.

معتادان تزریقی و غیر تزریقی۔

افراد مبتلا به اختلالات انعقادی (مثل هموفیلی).

افراد مبتلا به بیماری مزمن کبد.

کودکانی که در مناطقی زندگی می کنند که احتمال ایجاد هپاتیتA در آنها از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۷ افزایش داشته است.

هپاتیت A بسیار به ندرت از راه عفونت از طریق انتقال خون منتشر می شود. انتقال عمودی (از مادر به نوزاد) بسیار به ندرت در هپاتیت A دیده میشود. امروزه ۴ نوع واکسن غیر فعال شده هپاتیتA وجود دارد که از نظر میزان تاثیر و عوارض یکسان هستند.

انجام واکسیناسیون به منظور پیشگیری از هپاتیت A برای مدت ۲۰ سال موثر دانسته شده است ولی به دلیل آنکه هپاتیت A همیشه به شکل حاد روی میدهد و بسیار به ندرت موجب مرگ می شود واکسن آن در همه افراد به کار نمیرود. تزریق واکسن هپاتیت A، دو بار و به فاصله یک تا ۱۲ ماه یا ۶ و ۱۸ ماه و نیز در موارد اپیدمی (همه گیری) هپاتیت A انجام میشود. امروزه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) تزریق واکسن هپاتیت A به کودکان را در یک سالگی توصیه می کند. همچنین کودکان مبتلا به بیماری مزمن کبدی و کودکانی که در مراکزی به سر می برند که همه گیری های هپاتیت A در آنها وجود داشته و کودکان مبتلا به بیماری انعقادی (مثل هموفیلی) باید واکسن مزبور را دریافت نمایند. تزریق واکسن هپاتیت A به طور معمولی و همگانی به کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود و در موارد معمولی نیز کودکان زیر ۲ سال نباید علیه این بیماری واکسینه شوند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *