قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / هپاتیت B چگونه به وجود می آید؟
هپاتیت B
هپاتیت B

هپاتیت B چگونه به وجود می آید؟

هپاتیت B چگونه به وجود می آید؟

هپاتیت B

هپاتیت B در اثر نوعی هپادنا ویروس (hepadnaVirus) ۴۲ نانو میکرونی از گروه DNA ویروس ایجاد می شود که می تواند هر او نوع هپاتیت حاد و مزمن را به وجود آورد. هپاتیت مزمن در ۱۵٪ از بیماران که بدن آنها قادر نیست پس از عفونت اولیه، ویروس را از بین ببرد ایجاد می شود. دوره کمون هپاتیت B حدود ۴۵ تا ۱۸۰ روز است. راه های شناخته شده انتقال هپاتیت B عبارتند از: خون (انتقال خون، که امروزه به ندرت هپاتیت B از این راه منتقل می شود). خالکوبی (تاتو؛ اعم از آماتور یا حرفه ای). انتقال از راه جنسی (از طریق تماس جنسی محافظت نشده یا تماس با خون یا مایعات بدن مانند مایع منی، ترشحات مهبل یا بزاق). انتقال از مادر به کودک از طریق شیر دادن (شواهد کمی از انتقال ویروس از راه جفت وجود دارد) و انتقال از مادر به نوزاد در هنگام تولد.

آسیب های پوستی ناشی از سوزن یا اجسام برنده آلوده. افرادی که در خطر عفونت با ویروس هپاتیت HBV) B) قرار دارند ممکن است در خطر آلودگی با ویروس هپاتیت HCV) C) یا ویروس ایدز (HIV) نیز باشند. افراد دارای شریک های جنسی متعدد یا افراد مبتلا به بیماری های مقاربتی و افرادی که در تماس با بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن هستند در خطر ابتلا به هپاتیت B قرار دارند. نوزادان و کودکان مهاجر از مناطقی که میزان عفونت با ویروس هپاتیت B در آنها زیاد است، مراقبان بهداشتی و پرسنل مراکز ایمنی عمومی و بیمارانی که همودیالیز می شوند نیز در معرض خطر قرار دارند. حدود ۳۰٪ بیماران دچار علایم یا نشانه هایی نمی شوند و علایم در کودکان ناشایع تر از بزرگسالان است.

علایم هپاتیت B

علایم هپاتیت B عبارتند از: زردی، احساس خستگی، درد شکمی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، درد مفصل، خارش پوست. بیماری مزمن در ۹۰٪ از نوزادانی که در هنگام تولد آلوده به ویروس می شوند، ۳۰٪ کودکانی که در یک تا ۵ سالگی آلوده می شوند و ۶٪ افرادی که پس از ۵ سالگی آلوده می شوند روی میدهد. مرگ ناشی از بیماری کبدی در ۱۵ تا ۲۵ درصد افرادی که دچار عفونت مزمن شده اند دیده می شود. کودکانی که به طور دراز مدت در مراکز مراقبت بهداشتی زندگی میکنند یا دچار معلولیت هستند و کودکان مبتلا به هموفیلی و کودکانی که به فرآورده های خونی نیاز دارند یا به دلیل نارسایی کلیه دیالیز می شوند در خطر ابتلا به هپاتیت B قرار دارند.

راه پیشگیری از هپاتیت B

بهترین راه پیشگیری از هپاتیت B، تزریق واکسن است. واکسن هپاتیت B، از نوع صناعی (ساختگی) است و در کودکان ۹۰٪ مؤثر است ولی در سن بالای ۳۰ سال تاثیر کمتری دارد. امروزه واکسن هپاتیت B به طور گسترده در تمام دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. ۶گزینه درمانی، مورد تأیید سازمان غذا – داروی ایالات متحده (FDA)در دسترسی قرار دارند که عبارتند از: آلفا-اینترفرون، اینترفرون دفو ویر و پگیله، انتکاویر، تلبیوودین ولامیوودین.

مطلب پیشنهادی

انقباضات برکستون - هیکس

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری   اتفاقات ناگوار و افتادن بارداری ممکن است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *