قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / هیدروسفالی چه نوع بیماریی است؟
هیدروسفالی
هیدروسفالی

هیدروسفالی چه نوع بیماریی است؟

هیدروسفالی چه نوع بیماریی است؟

هیدروسفالی

هیدروسفالی، اختلالی است که در اثر ازدیاد غیرعادی مایع مغزی نخاعی موجب بزرگ شدگی اندازه و حجم سر می شود. این اختلال ممکن است مادرزادی باشد که در این صورت یا با شروع سریع نشانه ها همراه است و یا ممکن است با پیشرفت آهسته ای همراه باشد به نحوی که تظاهرات عصبی آن تا اوایل دوران کودکی یا حتی اوایل بزرگسالی ظاهر نشود. در شیرخوار مبتلا، سر، به صورت نامتناسب با تنه، بزرگ می شود، ملاج ها برجسته وسیاهرگ های پوست سر مستع می شوند؛ صورت به طور نامتناسبب کوچک است و کره چشمها به داخل حفره چشم فرو میروند. تحریک پذیری، خستگی، استفراغ، سختی عضلات پشت، اسپاسم اندام های تحتانی ممکن است وجود داشته باشد. در صورت پیشرفت بیماری، عملکرد قسمت تحتانی ساقه مغز مختل می شود و قشر مغز از شیرخوار دچار خواب آلودگی، تشنج، انسداد قلبی ریوی و مرگ می شود. درمان عبارت است از جراحی به منظور اصلاح انسداد بطن مغز، کاهش تولید مایع مغزی نخاعی یا شنت مایع بطنی مغز به دهلیز راست قلب یا حفره صفاق،

علایم هیدروسفالی

بیخوابی
تهوع و استفراغ
پایین رفتن چشم‌ها

درمان هیدروسفالی

اگر بیماری در مراحل ابتدایی باشد می‌توان به درمان‌های دارویی که در واقع به نوعی کاهنده مایع مغزی – نخاعی هستند امیدوار بود اما در صورت پیشرفت بیماری باید از جراحی برای رفع عامل بیماری استفاده کرد. یعنی مثلا اگر عامل انسداد تومور است با جراحی می‌توان آن را برداشت یا با شیوه‌های مختلف محل انسداد را باز کرد.

در این بیماری مراقبت‌های بعد از جراحی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد زیرا این بیماری می‌تواند در روند رشد جسمس و روحی کودک اختلالات جدی به وجود آورد که اقدامات بازپروری، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و کاردرمانی می‌تواند بیمار را به زندگی عادی بازگرداند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *