قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / وارد شدن ضربه به کلیه و مثانه چه عوارضی دارد؟
وارد شدن ضربه به کلیه و مثانه چه عوارضی دارد؟
وارد شدن ضربه به کلیه و مثانه چه عوارضی دارد؟

وارد شدن ضربه به کلیه و مثانه چه عوارضی دارد؟

وارد شدن ضربه به کلیه و مثانه چه عوارضی دارد؟ 

کلیه توسط دنده ها و عضلات پشت بخوبی در مقابل آسیب محافظت شده است. با این حال این عضو ممکن است در اثر وارد شدن ضربه به بدن مخصوصاً هنگام تصادف خودرو یا ورزش های برخوردی، آسیب ببیند. شایعترین علائم درد پشت و کمر و وجود خون در ادرار (خون ادراری) است.

آسیب های کلیه و حالب معمولا خودبخود بهبود مییابند. شما احتمالا در بیمارستان تحت نظر قرار خواهید گرفت تا از عدم خونریزی داخلی اطمینان حاصل شود. اگر به احتمال ضعیف بهبودی حاصل نشد، ممکن است برداشتن کلیه ضرورت یابد. شما می توانید تنها با یک کلیه به زندگی طبیعی و سالم خود ادامه دهید، زیرا کلیه باقیمانده به طور جبرانی بزرگ می شود.

وارد شدن ضربه به مثانه نیز نادر است زیرا این عضو بخوبی توسط استخوان های لگن محافظت می شود. در صورت پاره شدن مثانه ترمیم از طریق جراحی ضروری است. وارد شدن ضربه به پیشابراه معمولا خودبخود بهبود می یابد.

کیست ها، سنگها، و تومورها

کیست ها کیسه های پر از مایعی هستند که مجرایی به خارج ندارند و بنابراین با گذشت زمان به رشد خود ادامه میدهند. دو نوع کیست وجود دارد که عبارتند از: منفرد و متعدد. کیست های منفرد خوش خیم اند مگر آنکه توموری در داخل آنها ایجاد شود.

آنها معمولاعلائمی ایجاد نمی کنند مگر آنکه به قدری بزرگ شوند که خونریزی کنند یا به اعضای اطراف فشار وارد نمایند. کیست های متعدد را بیماری پلی کیستیک مینامند و مادرزادی هستند. این کیست ها نیز علائمی ایجاد نمی کنند مگر آنکه آن قدر گسترش یابند که باعث انسداد در کلیه (هیدرونفروزا) یا عفونت شوند.

کیستهای منفرد اغلب هنگام بررسی سایر موارد و به طور تصادفی کشف می شوند. به دلیل خطر اندک بروز بدخیمی پزشک ممکن است برای تعیین اندازه و قوام کیست آن را با امواج ماورای صوت (اولتراسوند) مورد بررسی قرار دهد. در برخی موارد ممکن است برای بررسی سلولهای داخل مایع کیست، مایع توسط یک سوزن بلند کشیده شود. اگر این سلولها طبیعی بودند اقدام اضافی دیگری ضرورت ندارد.

درمان: کیست های منفرد را ممکن است در صورت ایجاد ناراحتی به علت بزرگی یا کشف سلولهای بدخیم، برداشت. درمان خاصی برای بیماری پلی کیستیک وجود ندارد. اگر بیماری به قدری پیشرفت کند که باعث نارسایی کلیه شود، پیوند کلیه یا دیالیز مزمن ممکن است برای جلوگیری از اورمی و مرگ انجام شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *