قالب وردپرس درنا توس
واریس
واریس

واریس؛ علایم تا درمان 

واریس؛ علایم تا درمان 

 

واریس، انبساط دائمی و زیاد یا کم گسترده ورید است که اغلب در محل رانها وساق پاها یا مقعد پیدا می شود وقتی درمقعد پیدا شد همان واریس است که در نتیجه خون در رگ های وریدی میماند و حرکت نمی کند؛ به عبارت دیگر واریس، بیماری عدم بازگشت جریان خون در وریدهای سطحی بوست است که بیشتر در ساق پاها و رانها ظاهر می شود و عوارض آن زخم های واریسی، قطع جریان خون و فلبیت های واریسی است چنانکه می دانید فلبیت، دلمه خون در وریدهاست که باید فورا درصدد درمان آن برآمد و الا عواقب وخیمی دربر دارد.

عامل وراثت در پیدایش بیماری واریس  نقش موثری دارد و اغلب بچه هایی وریدی دارند که از پدر و مادرشان به ارث برده اند، بنابراین اگر پدر و مادر آنها دارای وریدهای واریسی بوده اند بچه ها هم دارای همان ورید خواهند شد.

واریس ها از سن بیست و پنج سالگی به بعد در زنان و مردانی که بیشتر سرپا و بی حرکت می ایستند و با سابقه وراثت  واریسی از پدر و مادر خود دارند پدیدار می شود ولی زنانی که به واریس مبتلا می شوند بیش از مردان هستند و اغلب عارضه واریسی در زبان حامله پیدا میشود که وخیم نیست و بعد از زایمان اگر دستورهای بهداشتی را رعایت  کنند بکلی زائل و برطرف می شود.

رگهای واریسی چیستند؟

واریس در واقع بخش گشاد شده (بزرگ شده) وریدهاست که درست زیر سطح پوست مخصوصا در پاها قرار گرفته است. آنها اغلب به راحتی دیده می شوند، زیرا بزرگ و برجسته هستند. البته اگر شما اضافه وزن داشته باشید، آنها به دلیل پنهان شدن بوسیله بافت چربی زیر پوست، به راحتی قابل مشاهده نخواهند بود.

سایر انواع رگهای کوچکتری که ممکن است توجه شما را جلب کنند شامل:شبکه عروقی «شبکه ای از وریدهای کوچک که بسیار نزدیک هم قرار گرفته اند» و عروق عنکبوتی که شبیه الگوی starburst در یک قسمت از پا دیده می شوند، می باشند. آنها رگهای واریسی واقعی نیستند.

چه چیز باعث واریسی شدن رگها می شود؟

تصور بر این است که دیواره ورید در بعضی قسمتها ضعیف می شود. سپس این بخش ها گشاد شده و برجسته می شوند. اگر این اتفاق در نزدیکی دریچه رخ دهد، ممکن است دریچه نیز آسیب دیده و جریان خون به عقب بر گردد. در صورت بروز این اتفاق برای یک دریچه، فشار اضافی در ورید ایجاد می گردد که باعث گشادتر شدن بخشهای مختلف و درگیری تعداد بیشتری از دریچه ها می گرد. سپس خون در ورید متسع جمع شده و ان را برجسته می سازد.

واریس در چه کسانی ایجاد می شود ؟

از هر ۱۰ نفر فرد بزرگسال، حدود ۳ نفر در طول عمر خود دچار واریس می شوند. اغلب افراد مبتلا، بیماریهای زمینه ای ندارند و بدون هیچ دلیل روشنی دچار واریس شده اند. با این حال شانس ابتلا به واریس در موارد زیر افزایش می یابد:

بارداری:واریس در دوران بارداری تا حدودی به دلیل فشار بیش از حد نوزاد بر روی وریدهای مادر و از طرفی تاثیر هورمون های دوران بارداری که باعث شل شدن دیوار عروق می گردد، ظاهر می شود. هر چه تعداد فرزندان شما بیشتر باشد، خطر ایجاد عروق واریسی دائمی در شما بیشتر می گردد. در طی حاملگی، عروق واریسی ظاهر شده و یا حتی بدتر می شوند، اما اغلب بعد از پایان دوران بارداری که فشار روی عروق کمتر می شود، بهبود می یابند.

سن:با بالا رفتن سن، شیوع واریس افزایش می یابد.

اضافه وزن:که به نظر می رسد شانس خانمها و نه آقایان را برای ابتلا به واریس افزایش می دهد.

زیاد ایستادن:گفته می شود مشاغلی که با زیاد سر پا ایستادن سر و کار دارند، باعث ایجاد واریس می شوند، اما شواهد علمی اندکی در این مورد وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است بیماری زمینه ای باعث بروز واریس شود،

علایم واریس چیست؟

اغلب افراد مبتلا به رگهای واریسی هیچ نشانه ای ندارند. برخی از افراد به دلیل ظاهر شدن وریدها در زیر پوست نگران می شوند. وریدهای واریسی بزرگتر ممکن است دردناک باشند و یا با احساس سنگینی یا خارش همراه باشند. شما ممکن است دچار تورم مچ پا و یا زانو نیز گردید.

 آیا واریس عارضه ای هم دارد؟

دراغلب افراد مبتلا به رگهای واریسی هیچ عارضه ای دیده نمی شود. در موارد کمی نیز عوارض ایجاد می شود. عوارض ناشی از فشار بالای موجود در وریدهای واریسی است که باعث ایجاد تغییراتی در عروق خونی کوچک نزدیک به پوست می گردد.

معمولا بروز عوارض چند سال پس از ظاهر شدن واریس ایجاد می گردد. با این حال نمی توان پیش بینی کرد که چه کسانی دچار عوارض می شوند. اندازه وریدهای قابل مشاهده هیچ ارتباطی با بروز عوارض نیز ندارد. عوارض احتمالی عبارتند از:

• التهاب ورید (ترومبوفلبیت)
• تورم کف و قسمت تحتانی پا.
• تغییرات پوستی در طول رگهای برجسته.
تغییرات احتمالی پوست عبارتند از:بی رنگ شدن پوست، اگزما، زخم های پوستی، سفت و سخت شدن لایه چربی زیر پوست که باعث کلفت شدن پوست در بعضی نواحی و قرمزی پوست می گردد.
• خونریزی رگهای واریسی به ندرت اتفاق می افتد.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *