قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / واریس را با زرگل درمان کنید
گیاه زرگل
گیاه زرگل

واریس را با زرگل درمان کنید

واریس را  با زرگل درمان کنید

زرگل چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زرگل است  گیاهی است از خانواده ی Compositae، تیره ی فرعی Radieae، یک ساله با بلندی کمتر از پنجاه سانتیمتر، برگ های آن ساده، بیضی، خمیده، پوشیده از کرک و به رنگ سبز مایل به قهوهای است و گلهای آن به شکل طبق منفرد در انتهای شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود، در طبق آن دو نوع گل وجود دارد، در وسط، گلهای معمولی و لولهای زرد نارنجی و در دور طبق گلهای زبانه ای زرد مایل به نارنجی، قطر دایرهای هر گل ۵-۴ سانتیمتر است. میوه ی آن مانند میوه ی پنیرک و از آن بزرگتر می باشد. این گیاه بومی جنوب اروپاست و در سایر نقاط عالم نیز می روید. در . ایران در منطقه ی غرب و همچنین در هرزویل بین راه قزوین و رشت به طور خودرو دیده می شود. به صورت  وحشی و خودرو در دامنه ی کو هها و سنگلاخ ها و پای دیوارهای کهنه می روید و به عنوان گل زینتی نیز پرورشداده می شود.

طبیعت آن: بعضی آن را معتدل و بعضی سرد و خشک دانسته اند.

ترکیب شیمیایی: چند نوع ساپونین – یک ماده ی بی طعم شبیه باسورین – یک ماده ی صمغی – یک ماده ی تلخ به نام کالاندولین ۔ یک استرول ۔ مواد فارادیول ۔ آرنیدیول ۔ کاروتن ۔ کلسٹرول ۔اسانس ۔ لوریک اسید۔ پالمیتیک اسید – استئاریک اسید – سالیسیلیک اسید – اولئانولیک اسید – پنتاد سیلیک اسید – میریستیک اسید.

نامهای دیگر زرگل در طب سنتی: حی العام – آبرون – همیشه بهار-قوقحان – اقحوان – زبیده – آذرگون – آذریون الحدانق.

خواص زرگل

 

درمان گیاهی خونریزی لثه

۱- ده تا بیست گرم تازه یا ۱۵ تا ۳۰ گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید، بعد آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین سازید و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. سوء هاضمه را درمان می کند، از خون روی شدید بواسیر و خونریزی لثه جلوگیری میکند، ضمناً قابض نیز می باشد.

درمان گیاهی زخم های داخلی

۲- خوردن یک تا دو قاشق متوسط از شیرهای تازه ی آن مخلوط با یک شربت برای رفع قی و التیام زخم های داخلی مفید است.

درمان گیاهی زگیل

۳- پنج عدد تازه ی آن را بکوبید و در یک فنجان الکل یک شبانه روز بخیسانید، بعد به وسیله ی پنبه یا پارچه ی تمیز چهل و هشت ساعت دایم آن الکل را روی محل کمپرس کنید. زگیل را برطرف می کند.

درمان گیاهی ورم کیسه صفرا

۴- تازه ی آن را بکوبیدو مقدار ۸۰ گرم از عصاره ی آن را بگیرید و بیاشامید، ورم کبد، ورم مجاری صفراوی و کیسه ی صفرا را برطرف میکند.

درمان گیاهی اسهال

۵- گرد خشک آن را بخورید، اسهال را بند می آورد.

درمان گیاهی ترشحات رحم

۶- زنانی که ترشحات رحم آنها زیاد است، در صورتی که عفونی نباشد، پودر آن را به وسیله ی پنبه شب ها به خود برگیرند، ترشحات زیاد را خشک میکند

درمان گیاهی سوختگی

۷- تازه ی آن رالهٔ کرده و ضماد کنید، زخم سوختگی را درمان میکند.

درمان گیاهی میخچه

۸- تازه ی آن را در سرکه بخیسانید و روی زگیل و میخچه بگذارید، آن را درمان میکنذ.

درمان گیاهی واریس

۹- چهار تا شش گرم شیره ی تازه ی آن را بگیرید و با پانصد گرم کره مخلوط کرده به صورت پماد درآورید و بمالید. برای التیام زخم های بد، خراش پوست و زخمهای واریسی مفید است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *