قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / واریس چگونه ایجاد می شود؟
واریس
واریس

واریس چگونه ایجاد می شود؟

واریس چگونه ایجاد می شود؟

بیماری واریس به سیاه رگهای بدن مربوط میشود و از آنجایی که وظیفه سیاه رگها انتقال خون تیره (حاوی دی اکسید کربن و مواد زاید دفعی) از بافتهای بدن به کبد و نهایتاً قلب است، هرگاه دریچه های لانه کبوتری که در سیاهرگها (وریدها) وجود دارند خراب و به عبارتی شل شدن آنها در زیر پوست شود – مانند آنچه که در مبتلایان به واریس پا دیده می شود – در سطوح داخلی ران و یا در طرفین ساق پاها عروق مارپیچی به رنگ آبی تیره دیده میشود.

در واقع این عروق، خون تیره پا را به طرف قلب می برند ولی اگر دریچه های داخل این سیاهرگ شل شوند نهایتاً خون از لگن و کشاله و ران به طرف ران و ساق پا بر میگردد و انباشته میگردد و بر حسب اینکه واریس به صورت سطحی باشد یا عمقی تدابیر درمانی خاصی توصیه میگردد.

چه افرادی استعداد ابتلاء به بیماری واریس را پیدا می کنند؟

کسانی که سابقه خانوادگی و ارثی (به ویژه در خانمها به علت هورمونهای زنانه) دارند و آنها که بر حسب موقعیت شغلی برای ساعتهای طولانی در طی روز ایستاده کار میکنند (مغازه دارها و کارگران کارخانجات و …) و خانم های حامله که طی دوران بارداری اضافه وزن پیدا کرده و چاقی هستند. بیشتر در معرض ابتلا به واریس می باشند.

پیشگیری از واریس

برای اینکه از بروز واریس پیشگیری نمائید اولاً از سر پا ایستادنهای طولانی بپرهیزید و در محل کار تحرک داشته باشید  فواصل نیم ساعت، مدتی بنشینید در حین حاملگی مواظب اضافهخود را چک کنید. ورزش های روزانه را فراموش نکنید. در صورتی که در بستگان، استعداد واریس به صورت ارثی یا ژنتیکی وجود دارد جدی تر پیشگیری کنید. از خوردن داروها به صورت سر خود و بدون تجویز پزشک پرهیز کنید. از غذاهای چرب و سرخ شده و حجیم و نمک داراستفاده نکنید.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *