واقعیت ها و باورهایی در تشخیص سرطان پروستات


واقعیت ها و باورهایی در تشخیص سرطان پروستات

واقعیت ها وباور هایی در  تشخیص سرطان پروستات

در مورد این که کدام یکی از آزمایش های ذکر شدهبه تنهایی و یا به طور مشترک برای تشخیص صحیح سرطان پروستات در بیماران مشکوک، قابل اعتمادتر است نظریات متفاوتی ابراز می شود. بعضی از محققین اظهار می دارند که آزمایش آنتیژن اختصاصی پروستات کمک بزرگی به تشخیصں سرطان پروستات در مراحل ابتدایی و یا در مراحل پیشرفته میکند و حتی اگر به وجود سرطان پروستات هم شک و گمان وجود نداشته باشد، باید این آزمایش به طور معمولی انجام شود. اما گروه دیگری مخالف اجرای این چنین برنامه ای بوده و معتقدند اگر تمام مردان بالای ۴۰ سال هر ساله این آزمایش را انجام دهند هزینه آن بسیار سنگین شده و تأثیر اساسی بر اقتصاد هر کشوری خواهد گذاشت. علاوه بران اجرای این برنامه و تکرار این نوع آزمایش شاید بیشتر مضر باشد تا مفید، زیرا که کوچک ترین علایم سرطانی نیز کشف خواهند شد که بعضی اوقات هرگز در باقیمانده زندگی آنقدر مهم و خطرساز نخواهند بود. بنابراین احتمال دارد با تشخیص علایم یک سرطان کوچک که هیچ گاه زندگی را تهدید نمی کند فرد مجبور شود تحت عمل جراحی و برداشت کامل غده ی پروستات قرار گیرد. بعضی از پزشکان بر این عقیده اند که آزمایش غده  پروستات باید به وسیله  رکتوم یا مقعد و همچنین سونوگرافی باید به عنوان معاینات معمولی مورد استفاده قرار گیرند و اگر در این دو آزمایش موردی مظنون ظاهر شود باید آزمایش خون برای تعیین میزان آنتیژن اختصاصی پروستات انجام شود. در هر حال باید بدانیم که سرطان پروستات در افراد مختلف به طور متفاوتی رشد می کند و هیچ پزشکی قادر به پیشگویی آسان در مورد رشد انواع سرطان را نخواهد بود.

درجات و مراحل مختلف سرطان پروستات:

سرطان پروستات را براساس میزان گستردگی و وسعت به چند مرحله تقسیم کرده اند. روش های تقسیم بندیتا حدودی متفاوت بوده ولی معمولاً آنها را در چهار مرحله (از A تا D) مورد توجه قرار میدهند. مرحله A نشان دهنده  کوچک ترین وسعت سرطان و کمترین حالت تهاجمی است. در این مرحله سرطان با هیچ یک از آزمایشات معمولی مشخص نمی شود مگر در طی جراحی هایی که به گمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات از راه مجرای ادرار انجام می شود، ولی در آزمایش میکروسکوپی وجود سلولهای سرطانی از بافتهای جدا شده  پروستات جلب توجه میکند. منظور از مرحله B موقعیتی است که تومور از طریق دیوارہ رکتوم تشخیص دادہ میشود ولی سرطان از محدوده  غده  پروستات تجاوز نکرده است. مرحله C حالتی است که سرطان به بافتهای اطراف پروستات نیز سرایت کرده است. مرحله  D نشان دهنده گسترش سرطان تا غدد لنفاوی لگن خاصره و پخش آن به سایر نقاط بدن است. در بیشتر مواقع در این مرحله، سرطان به استخوان های بدن نیز اشاعه مییابد.

چگونگی درمان سرطان پروستات

موقعی که سرطانی ہودن غدہ پروستات معلوم می شود، برای درمان لازم است اطلاعات دیگری را به شرح زیر جمع آوری کرده و آنها را مورد توجه قرار دهیم. این اطلاعات مورد نیاز عبارتند از: اندازه سرطان یا میزان گستردگی آن، حالت تهاجمی سرطان، سن بیمار، وضعیت عمومی بدن بیمار و غیره. در مردهای بالای ۶۰ سال سن، اگر سرطان پروستات در مرحله ی A تشخیص داده شود یعنی این تشخیصں به طور اتفاقی بوده و پس از جراحی از راه مجرای ادرار به منظور درمان بزرگ شدگی خوش خیم سرطان انجام شده و در آزمایش میکروسکوپی jl بافتهای خارج شده نیز سلول های سرطانی دیده شوند، در این صورتهیچ گاه عمل جراحی برای خارج کردن پروستات توصیه نمی شود، زیرا در این بیماران رشد سلولهای سرطانی بسیار کم می باشد، بنابراین در افرادی که بیش از ۶۰ سال سن دارند فقط توصیه به معاینات معمولی برای کنترل سرطان می شود. اما در مورد بیماران جوان تر اگر سرطان پروستات در مرحله  A تشخیص داده شود باید یا به وسیله  عمل جراحی و خارج کردن کامل غده  پروستات ( و یا از طریق اشعه درمانی درمان شوند. با توجه به نظریه  محققین در انستیتوی ملی سرطان آمریکا؛ افرادی که در مرحله  A از نوع سرطان پروستات هستند می توانند دارای عمر کاملاً طبیعی و عادی به اندازه ی عمر عموم باشند. حتی در مواقعی که سرطان پروستات به قسمتهای دیگر بدن انتشار یافته است می توان به کمک شیمی درمانی. داروهای ضدسرطانی و یا هورمون درمانی " این بیماری را معالجه کرد. یکی از موارد مهم در تصمیمگیری برای انتخاب نوع درمان، سن بیمار است. افراد مسن خیلی کمتر از بیماران جوان تر تحت عمل جراحی و یا اشعه درمانی قرار می گیرند. علاوه بر موضوع سن و وسعت انتشار سرطان باید در مورد عوامل دیگری از قبیل: توقع و تمایلات بیمار در زندگی، قدرت تحمل و میزان مقاومت او در برابر مشکلات ناشی از مراحلی مختلف درمان و همچنین در مورد تأثیر هر یک از مراحل درمان بر زندگی خصوصی او مطالعه و تحقیق شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد