واژینیسموس چگونه بیماری است؟


واژینیسموس چگونه بیماری است؟

واژینیسموس چگونه بیماری است؟

واژینیسموس

در واژینیسموس ، عضلات کف لگن باعث اسپاسم غیرارادی و دردناک می شود و مدخل واژن را تنگ می کند. در نتیجه ممکن است آمیزش جنسی بسیار دردناک باشد و اغلب دخول غیرممکن می شود . این اختلال ، درجات مختلفی دارد؛ در یک حالت به قدری واژن، تنگ است که حتی نمی توان انگشت یا تامپونی را وارد واژن کرد. بعضی از زنان می توانند معاینه واژن با انگشت را تحمل کنند ولی نمی توانند دخول را تحمل کنند.

علت واژینیسموس

واژینیسموس معمولا علت روانی دارد و اغلب در زنانی اتفاق می افتد که از دخول ترس دارند . این ترس می تواند به علت تجربه جنسی ناخوشایند مانند سوء استفاده جنسی باشد. علت دیگر می تواند ترس از حاملگی باشد؛ اضطراب یا احساس جرم در تماس جنسی عوامل کمک کننده به این حالت هستند.بعضی از عوامل فیزیکی می توانند باعث این حالت شوند. التهاب واژن ( ولوواژینیت را ببینید) می تواند باعث دردناک شدن آمیزش و واژینیسموس شود.چه کاری ممکن است انجام شود ؟پزشک باید به آرامی شما را از نظر فیزیکی معاینه کند تا احیانا اختلالات جسمی را تشخیص دهد. اگر این اختلال به علت عوامل روانی باشد، باید به روانپزشک مراجعه ، ، کنید و یا از سکس درمانی استفاده کنید. ممکن است پزشک به شما وسایل گشاد شونده کوچکی بدهد که اگر آنها را داخل واژن کنید می توانید به تدریج وسایل بزرگتری داخل آن کنید و بر ترس از دخول ، پیروز شوید. در ۹۰٪ این زنان ، درمان موفقیت آمیز است.سکس درمانی در مواردی که اختلال، ریشه روانی دارد مفید است. روش قابل استفاده با توجه به نوع مشکل فرق دارد ولی معمولا شامل مشاوره با یک متخصص فن ( در ایران روانپزشکان یا روانشناسان ) می شود. برای پیروزی بر مشکلات خاص ، درمان کننده می تواند ورزش هایی را به شما یاد دهد که در منزل با خود یا همسرتان انجام دهید.

سکس درمانی

سکس درمانی اغلب وقتی مفید است که مشکل روانی باشد تا جسمی . نوع درمان بسته به مشکل فرد است اما شامل مصاحبه است. برای غلبه بر مشکل ، درمانگر ممکن است یک سری تمرین را توصیه نماید تا فرد انجام دهد .

 جلسات مشاوره

مشاوره با یک روانپزشک یا روانشناس اغلب می تواند به تحلیل و درک ارتباط زوجین ونیازهای جنسی آنها کمک کند. نقطه حائز اهمیت این است که هر دو نفر باید در جلسات مشاوره شرکت کنند. هر جلسه یک ساعت طول می کشد و ممکن است به چند جلسه نیاز باشد .درمانگر ممکن است برای بهبود ارتباط زوجین روش هایی را توصیه نماید. این تمرینات شامل تکنیک هایی هستند مانند لمس مناطق حساس . این تکنیک شامل لمس بعضی از مناطق حساس بدن همسر است و در هنگام اضطراب می تواند کمک کننده باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد