واکسینه شدن دندانپزشک و بیمار علیه هپاتیت


واکسینه شدن دندانپزشک و بیمار علیه هپاتیت

واکسینه شدن دندانپزشک و بیمار عليه هپاتیت

 

- استفاده دندانپزشک از وسایل حفاظت شخصی مانند دستکش، ماسک و عینک مخصوص: استفاده از این وسایل ضروری می باشد. عینک و ماسک از انتقال میکروب ها و ویروس ها به چشم و دستگاه تنفسی دندانپزشک جلوگیری میکند و دستکش علاوه بر حفظ سلامت دندانپزشک سلامت بیمار را هم حفظ میکند.

باید دانست که دندانپزشک به مراتب بیشتر از بیمار در معرض ابتلا به عفونت قرار دارد؛ زیرا او روزانه با چندین بیمار سروکار دارد و هر لحظه ممکن است آلودگی از یک بیمار به او منتقل شود؛ بنابراین کنترل عفونت در دندانپزشکی هم برای بیمار مطرح است و هم برای دندانپزشک و در واقع امری دوجانبه است.

- واکسینه شدن دندانپزشک و بیمار عليه هپاتیت

* واکسینه شدن دندانپزشک عليه هپاتیت ب امری ضروری است و غالب دندانپزشکان این واکسن را زده اند. ليكن استفاده از واکسن هپاتیت برای بیمار گرچه ضروری نیست ولی بسیار عاقلانه و پسندیده است. این امر بویژه در کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

در میان بیماریهایی که میتواند از طريق درمانهای دندانپزشکی انتقال ( یابد، هپاتیت از همه مهمتر و حساس تر بوده و نیاز به مراقبت و احتياط ) دارد. امروزه در اثر تبلیغات زیادی که در زمینه بیماری ایدز صورت گرفته و بسیار به جا و به حق هم بوده است، مردم بیش از هپاتیت به ایدز حساس شده اند؛ لذا بسیاری از بیماران هم در مطب دندانپزشکی بیشتر نسبت به بیماری ایدز احساس خطر میکنند در حالیکه امکان ابتلا به ایدز از طريق درمانهای دندانپزشکی بسیار کم و بعید می باشد؛ در حالیکه ویروس هپاتیت به علت مقاومت زیادی که در برابر حرارت و خشکی دارد، امکان انتقال از طريق خون فرد آلوده بسیار بیشتر از ایدز می باشد. متأسفانه بیماری هپاتیت ب، در کشور ما بسیار شایع بوده و بسیاری از مردم ناقل این بیماری بوده و هیچگونه علائمی از بیماری هم ندارند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد