قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / وبا از علائم تا درمان…
وبا
وبا

وبا از علائم تا درمان…

وبا از علائم تا درمان…

وبا یک بیماری عفونی و اسهالی شدید است که در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد. عامل بیماری و با نوعی باکتری است که به «و بریو کلرا» مشهور است. این میکروب از طریق آب آلوده و شیر و سبزیها و میوههای آلوده وارد بدن انسان می شود و انسان تنها میزبان این میکروب بوده و شدیداً تحت تأثیر آن قرار میگیرد.

ازدیاد جمعیت و عدم بهداشت صحیح در انتشار سریع بیماری دخالت بسزایی دارد.

نشانه ها، اسهال آبکی شدید و حاد که معمولاً بدون درد شکم است و بوی ماهی می دهد. اسهال میتواند از یک تا ۳۰ لیتر از اب و مایعات بدن را خارج سازد. استفراغ، بیحالی و ضعف، چشمهای گود رفته و پوست سرد و چروکیده، کبودی بدن، تنفس تند و سریع و نبضی کند، شوک .

درمان وباء

استفاده از پودر او – آر – اس (ORS) که به صورت محلول الکترولیت خوراکی در داروخانه ها یافت می شود برای جبران آب و املاح دفع شده بسیار ضرورت دارد استفاده از سرم درمانی وریدی بهویژه در موارد شوک بسیار حائز اهمیت است. استفاده از آنتی بیوتیک از نوع تتراسایکلین» و یا «کوتریموکسازول» و «کلرامفنیکلی» و «فورازولیدون» به مدت ۴ تا ۷ روز مؤثرند.  استفاده از «کلرپرومازین» نیز به همراه پودر ORS در اکثر تحقیقات ضروری تشخیص داده شده است و انتقال بیماران به مراکز بهداشتی و درمانی و حتی خانه های بهداشتی روستاها و یا درمانگاه ها و بیمارستانهاو مطب ضرورت دارد. .

راههای پیشگیری:

 رعایت بهداشت در زمان مصرف آب و مواد غذایی بسیار مهم است، جوشاندن آبهای چشمه و چاه و حتی آب شهری (در صورت ضد عفونی نشدن) و نخوردن سبزی خام و پوست میوهها و جوشاندن شیر همگی در پیشگیری از بروز بیماری مؤثرند. و بهتر است که میوه و سبزی ها در محلول «پرکلرین» یک در ده هزار ضد عفونی شوند. از بین بردن حشرات و مگس که در انتقال بیماری دخالت غذاهای دریایی نیز اگر به صورت خام یا کم پخته مصرف شوند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *