وجود اجسام خارجی در گوش و ضربه چه ضرری برای گوش دارند ؟؟


وجود اجسام خارجی در گوش و ضربه چه ضرری برای گوش دارند ؟؟

وجود اجسام خارجی در گوش و ضربه چه ضرری برای گوش دارند ؟؟

اجسام خارجی در گوش

پشه ها ممکن است داخل گوش شوند و در جرم گوش به دام بیفتند. حشرات بزرگتر مثل مگس ها و سوسک ها به این علت به دام می افتند که نمی توانند از عقب بیرون بیایند یا در مجرای گوش دور بزنند. احتیاجی به ذکر این نکته نیست که حاصل این پدیده ناخوشایند است. پشه ها معمولاً با شستن گوش با آب گرم به وسیله سرنگ دارای مخزن لاستیکی خارج می شوند. سرنگ مذکور یک وسیله است که قبلاً از اقلام معمول قفسه دارویی خانه ها بود ولی امروزه با کمال تعجب دیگر معمول نیست. اگر حشرات بزرگتر به طور اتفاقی داخل گوش شما شدند، گوش خود را با روغن های معدنی یا روغن زیتون پر کنید. این اقدام از طریق مسدود کردن منافذ تنفسی حشره را خفه می کند. برطرف کردن عامل ایجاد ناراحتی ممکن است پنج تا ده دقیقه طول بکشد ولی حوصله کنید. در این فاصله شما می توانید برای خارج کردن حشره با پزشک تماس بگیرید. کودکان تمایل شگفت انگیزی دارند که با هر چیز در دسترس فضای خالی ای را که در گوش خود احساس می کنند، پر کنند. این اشیاء می توانند از دانه تسبیح و لوبیا تا برنج و تاس بازی را شامل شوند. سعی در خارج کردن آنها نکنید. این کار مربوط به پزشک است، او در ضمن به شما میگوید پرده صماخ پاره شده است یا نه.

ضربه

ضربه به گوش خارجی میتواند منجر به ایجاد یک توده بدقواره با رنگ ارغوانی مایل به قرمز شود که هماتوم (توده ناشی از تجمع خون) خوانده می شود. هماتوم باید از طریق جراحی خارج شود زیرا تورم ممکن است باعث قطع خونرسانی به گوش شود. عدم انجام این اقدام ممکن است منجر به ایجاد «گوش گل کلمی» گردد که در مشت زنان شایع است و عاقبت نامطلوبی است.سوراخ شدن پرده صماخ ممکن است در اثر فرو کردن اجسام خارجی به داخل مجرای گوش، سیلی زدن به یک طرف صورت، حوادث ناشی از شنا و شیرجه، یا حتی بوسیدن (بوسه محکم قادر است فشار منفی زیادی تولید کند) ایجاد شود. در نتیجه درد ناگهانی و به دنبال آن خونریزی از گوش، آسیب شنوایی و وزوزگوش بروز می کند. در صورت کوچک بودن، سوراخ معمولاً خودبخود بسته می شود ولی شما باید به پزشک مراجعه کنید، او احتمالاً برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. اگر بعد از صدمه گوش دچار آسیب شنوایی و احتمالاً سرگیجه شدید فوراً با پزشک مشورت کنید.

بر اثر فروبردن جسم خارجی به داخل گوش، علاوه بر خطر آسیب‌رسانی به پرده گوش، امکان ایجاد خراش‌های ظریف میکروسکوپی در مجرای گوش وجود دارد. در این صورت و با توجه به احتمال وجود میکروب و یا قارچ در سطح گوش، چنانچه کودک زمینه آلودگی را پیدا کند، مبتلا به عفونت گوش خواهد شد


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد