وج افزایش دهنده حافظه، درمان کننده لکنت و ….


وج افزایش دهنده حافظه، درمان کننده لکنت  و ….

وج  افزایش دهنده حافظه، درمان کننده لکنت  و ....

 

وج چیست ؟

ساقه زیرزمینی گیاهی است از خانواده Araceae، چند ساله و علفی دارای ساقه  زیرزمینی یا بیخ ضخیم، مفصلدار و گره دار که ریشک ها به آن اتصال دارند و بوی خوشی دارند. شاخه گل دهنده آن در قسمت پایین سه وجهی است. برگ آن متناوب، دراز، موج دار شبیه برگ زنبق و گل زردرنگ و شبیه گل زنبق می باشد. بیخ یا ریشه  زیرزمینی آن تقریباً به ضخامت یک انگشت، گره ئدار و درهم پیچیده و کج شبیه بیخ شعد است. رنگ خارج آن قهوه ای و داخل آن سفید مایل به سرخ می باشد وطعمی تلخ و گزنده دارد. این گیاه در کنار رودخانه ها، باتلاق ها و نقاط مرطوب در اروپا به خصوص در آلزاس فرانسه و بلژیک و در آسیا در هند و ایران می روید، در ایران در بلوچستان در تپه های جلاوان دیده میشود.

نام دیگر وج

اگر ترکی - اگر ترکی - اگیرترکی - اکسیر ترکی - عود الوج - بچ-وجه - ریشه سوسن - بیخ سوسن - قصبالزريره - اقورون -کول.

طبیعت وج

گرم و خشک است.

ترکیبات وج

آلکالوئید - پاراسارون - آساریل آلدئید -تيل اوژنول-آکورين اوژنول - ان. هپتی ليک اسيد -گلوکوزیدی به نام آکورین - اسانسی به رنگ زرد شامل کالامن، کالامنول، کالامثون، آسارون، سکی ترپن و سکی ترپن الکل.

درمان با وج

بیست گرم از نیم کوب شده وج را در یک لیتر آب بجوشانید، آب آن را صاف کرده و روزی دو تا سه فنجان به نوبت بنوشید. محرک، تونیک، بادشکن و مقوی معده است، ضدعفونی کننده، قی آور و خشک کننده می باشد، ضد تب، تشنج و اسپاسم و مسکن است، خاصیت جلوگیری کننده و آرام کننده  آریتمی قلب دارد، برای دفع نفخ و سوء هاضمه، ناراحتی های معده و سرماخوردگی مؤثر است.خوردن عصاره  آن برای افزایش قوه حافظه، خشک کردن رطوبت دماغ و معده و پاک کردن آنها، تصفیه خون و صفرا، تسکین درد سینه و پهلو، سرفه سرد، تقویت معده و کبد سرد، تحلیل باد و نفخ معده و روده، طحال، خرد کردن سنگ مثانه، گرم کردن کلیه و تقویت نیروی جنسی نافع است.آن را با مصطکی بکوبیدو بخورید. برای پاک کردن دماغ، درمان فلج، خواب رفتگی اعضا، سستی بدن و لکنت زبان مفید است.اگر مخلوط با سینکونا مصرف شود، برای قطع تب  نوبه مفید می باشد.جویدن و نگه داشتن آن در دهان باعث سرعت تکلم اطفال خواهد شد و اگر کم کم به اطفال داده شود. برای رفع سنگینی زبان و درد دندان نافع است.ضماد عصاره  آن برای درمان فلج، تشنج بلغمی، خواب رفتگی اعضا، دردمفاصل، سرین، رحم؛ تحلیل باد و نفخ، استحکام طحال، درمان لومباگو و روماتیسم مؤثر است.هر شب تازه  آن را بکوبید و بر موضع ضماد کنید. ورم مفاصل که همراه با درد باشد را درمان می پوست صورت را زیبا میسازد، برص یا لکه سفید پوست را برطرف می کند.آن را نیم کوب کنید، بجوشانید و هر روز دوبار صورت را با آب آن بشویید. کک و مک صورت را برطرف میکند.مالیدن عصاره  آن برای افزایش بینایی چشم و رفع تاریکی دید که ناشی از رطوبت باشد مفید است.مالیدن عصاره یا گرد آن روی زخم بد، زخم چشم، خیارک کشاله  ران، کفگیرک و کری گوش را درمان میکند.استحمام با آب جوشانده آن برای تسریع جریان گردش خون نافع است. برای اشخاصں گرم مزاج مضراست و اخلاط را خشک میکند.

مصلح وج

سکنجبین می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد