ورزش و بیماری قلبی در زنان


ورزش و بیماری قلبی در زنان

ورزش و بیماری قلبی در زنان

 بیماری های قلبی را می توان از نقطه نظر ورزشی به دو گروه تقسیم کرد: آنهایی که قابل پیشگیری و درمان هستند و آنهایی که قابل پیشگیری و درمان های طبیعی نیستند.از بیماری های قلبی قابل پیشگیری می توان به بیماری شریان کرونری، سکته های قلبی و فشار خون اشاره کرد. ورزش علاوه بر پیشگیری از بیماری شریان کرونری و فشار خون، برای درمان نیز مؤثر است. تمرین ورزشی کارآیی قلبی را بهبود میبخشد و به همراه دیگر راه های درمانی مانند استفاده از دارو، تغییرات رژیم غذایی و ترک سیگار ممکن است از تصلب شرائین جلوگیری کند یا روند آن را معکوس سازد.  اگرچه در ۲۵ سال اخیر به طور یکنواخت مرگ و میر ناشی از بیماری شریان کرونری کاهش یافته، اما شیوع این بیماری برای زنان و مردان افزایش داشته است. بنابراین مقابله با این بیماری همچنان گیج کننده باقی مانده است. بیماری شریان کرونری در واقع به خاطر شیوه زندگی به وجود می آید و با عواملی مثل رژیم غذایی پر چرب، بی تحرکی، کشیدن سیگار، چاقی و فشارهای روانی زیاد، تشدید می شود.  روش های درمانی مثل دارو درمانی، جراحی انشعابی شریان کرونری و آنژیوپلاستی نمیتوانند علت اصلی این بیماری را از بین ببرند و فقط تغییر در روش زندگی می تواند این کار را انجام دهد با توجه به شدت بیماری یا عوامل تهدیدکننده آن، توصیه های تمرینی گوناگونی وجود دارد. اما قانون اصلی چه برای درمان و چه برای پیشگیری این موضوع مهم است که: ارزیابی فیزیولوژیکی باید با ورزش ملایم همراه شود و بیشتر بیماران باید سه بار در هفته تمرینات هوازی ملایم داشته باشند که مدت آن حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.  تمرین ورزشی علاوه بر افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند (یعنی افرادی که نشانه هایی از نارسایی قلبی ندارند اما دارای چندین عامل تهدیدکننده بیماری قلبی هستند)، برای آنهایی که حملهٔ قلبی داشته اند یا تحت عمل جراحی بای پس و یا آنژیوگرافی قرار گرفته اند، نیز مؤثر است درمانهای غیر دارویی مانند ورزشی و تغذیه قدم اول پیشگیری و درمان فشار خون خفیف و بدون عارضه است و اثر کمتری را در درمان شکل متوسط تا شدید بیماری دارد. زنان در سنین باروری به علت هورمون استروژن، کمتر در معرض بیماریهای شریان کرونری و سکته های قلبی قرار دارند. اما این به آن معنی نیست که مصونیت کامل آنها از چنین بیماریهایی تضمین شود. زندگی پراسترس امروزی و وارد شدن زنان در مشاغل اجتماعی و سیاسی آنها را نیز به مقدار قابل توجهی مستعد روبه رویی با چنین بیماری هایی گردانده است. زنان کارمندی که بیش از حد، مشغول کارهای پر دغدغه هستند و چندین عامل دیگر تهدیدکننده مانند سابقه خانوادگی، استفاده از قرص ضد بارداری، کشیدن سیگار و چاقی را نیز به همراه دارند، باید توجه خاصی به احتمال وقوع این نوع بیماری ها داشته باشند. اگر چنین افرادی شیوه زندگی بی تحرک را دنبال کنند باید خیلی زود منتظر عواقب جبران ناپذیر بیماری شریان کرونری و سکته قلبی باشند.

نشانه های عمومی، هنگام بروز حمله قلبی

حمله قلبی نشانه های متغیری دارد. زنان و مردان باید بدانند كه نباید صبر كنند تا نشانه ها ظاهر شوند ، آنها علامت خطر هستند و ممكن است هنگام پیشرفت بیماری بروز كنند.ابتدایی ترین نشانه در زنان و مردان، درد در ناحیه سینه است. احساس سنگینی به معنای " درد " نیست. احساس فشار و سنگینی به گردن ، پشت، شانه ها یا پایین بازو انتشار می یابد. نفس های كوتاه ، سرگیجه، تهوع از متداولترین نشانه ها هستند. هر قدر زنان بیشتر با نشانه ها آشنا شوند، بهتر می توانند درمان شوند.

رایج ترین روش های تشخیص بیماری های قلبی برای زنان كدامند؟

متخصصین بیماری های قلبی هنوز به دنبال آزمایش هایی هستند كه بتوانند در مراحل اولیه ، تشخیص بیماری را ممكن سازند.EK4 ( الكتروكاردیوگرام ) و تست ورزش، در افرادی كه نشانه خاص بیماری قلبی را ذكر نمی كنند، به كار نمی رود.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد