ورم بنا گوش با اوریون چیست و چگونه درمان می شود؟


ورم بنا گوش با اوریون چیست و چگونه درمان می شود؟

ورم بنا گوش با اوریون چیست و چگونه درمان می شود؟

 ورم بنا گوش

اوریون یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی دوران کودکی است، اما با تزریق واکسن MMR، اوریون کمتر دیده می شود. اکثر بیماران را کودکانی تشکیل می دهند که یا واکسینه نشده اند و یا واکسیناسیون آنها کامل نبوده است. اوریون بعد از اضافه شدن واکسن MMR به برنامه واکسیناسیون کشوری ایران، بیماری اوریون با شیوع کمتری در کودکان دیده می شود، ولی اگر فرزند شما واکسن MMR (سرخک، سرخجه و اوریون) را نزده باشد ممکن است دچار این بیماری شود. حتی اگر واکسن MMR را نیز گرفته باشد، احتمال اینکه به این ویروس مبتلا شود وجود دارد، زیرا این واکسن، صددرصد از ابتلا به اوریون جلوگیری نمی کند.

علایم ورم بنا گوش

از آنجایی که اوریون، غدد بزاقی گونه را گرفتار می کند، موجب ورم و درد در ناحیه زیر گوش و فک می شود. ورم ممکن است در یک طرف یا دو طرف صورت وجود داشته باشد. بعضی اوقات ورم یک طرف صورت چندین روز قبل از ورم طرف دیگر رخ می دهد. ممکن است کودک تب کند و هنگام بلع و صحبت کردن، درد داشته باشد. سردرد، گوش درد و کاهش اشتها از علائم شایع در اوریون است.

عوارض ورم بنا گوش

عوارض اوریون نادر است، اما ویروس اوریون علاوه بر غدد بزاقی، می تواند نواحی دیگر بدن را درگیر کند. در این صورت عوارضی مثل التهاب مغز (انسفالیت)، التهاب پرده های مغز و نخاع (مننژیت)، التهاب پانکراس یا کاهش شنوایی بروز می کند. یکی از عوارضی که در بیشتر افراد ترس و نگرانی بوجود می آورد، التهاب دردناک بیضه ها یا اورکیت است که اگر چه نادر است، اما می تواند سبب نازایی مردان در بزرگسالی شود. درگیری و التهاب بیضه ها در اثر ویروس اوریون در پسرهای کوچک تر از ۱۰ سال بیشتر دیده می شود. ابتلای دختران به اوریون بعد از سنین بلوغ هم می تواند باعث التهاب مشابهی در تخمدان ها شود، اما معمولا موجب نازایی نمی شود.

درمان ورم بنا گوش

گل خطمی ۳۰ گرم ،آرد جو ۳۰ گرم ،آرد باقلا۴۰گرمهمه را نرم کوبیده یک قاشق غذاخوری با شیر یا با آب گشنیز یا روغن زیتون خمیر کرده ضماد شود.  عرق پنیرک، عرق بادرنجبویه. میزان مصرف یک فنجان بعد از هر وعده خلا.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد