قالب وردپرس درنا توس
ورم طحال
ورم طحال

ورم طحال در طب سنتی!!

ورم طحال در طب سنتی!!

ورم طحال در گرم مزاجان

برای درمان ورم طحال در صورتی که گرم مزاج هستید؛ ابتدا گرمی مزاج را برطرف کنید و هر روز صبح، ظهر و شب و هر بار یک فنجان آب جوشانده کاسنی یا عرق کاسنی بنوشید.

  • هر مرتبه ۱۰ گرم بادیان نرم شده را با مقداری شکر ساییده شده مخلوط و کفلمه کنید.
  •  هر روز صبح، ظهر و شب، هر مرتبه نصف لیوان عرق کاسنی یا یک استکان آب برگ کاسنی تازه را مخلوط کنید و بنوشید.
  • هر روز ۱۰ گرم بادیان را با ۲۰ گرم شکر بجوشانید و آب آن را بنوشید و یا هر دو را نرم بسایید و  کفمله کنید.

ورم طحال همراه با تب: اگر ورم طحال همراه با تب باشد؛ باید هر روز یک کدوی خورشتی را بپزید و بعل له کنید و با سکنجبین مخلوط کرده، بخورید.

  •  روزی سه مرتبه و هر بار ۱۰ گرم تخم خرفه را نرم بسایید و با یک لیوان عرق کاسنی مخلوط کرده بخورید ،
  • پنج گرم پولک های مغز فلوس ساییده شده • گرم تخم خرفه و ۲۰ گرم تمرهندی بدون هسته را با ۱۰۰ گرم سنکجبین مخلوط و آن را در سه نوبت روز میل کنید و چند روز این عمل تکرار شود.
  • درد طحال

برای تسکین درد طحال؛ تخم ترب را نرم بسایید و هر روز صبح و عصر و هر مرتبه ۵ گرم از آن را در یک فنجان سکنجبین حل کرده و میل فرماییدو تا هنگامی که درد وجود دارد این کار را ادامه دهید.

بیماریهاى شایع و معمولطحال
بیماریهاى طحال فراوان و از همه مهمتر بیماریهاى خونى است که باعث بزرگى طحال مى شود، بیماریهاى عفونى نیز یکى از عوامل مهم در بزرگى طحال مى باشد، سرطانها و بیماریهاى مادرزادى مى توانند طحال را بزرگ نمایند، بزرگى طحال اکثر اوقات با بزرگى کبد همراه است ، کم خونیها که انواع و اقسام بیماریهاى خون را تشکیل مى دهند اکثر اوقات طحال را بزرگ مى نمایند. بطور کلى غذاهاى سودازا براى طحال مناسب نیستند بخصوص ‍ اگر طحال رنجور باشد هر چه براى تقویت کبد و آنچه براى زیان کبد گفته شد درباره طحال نیز صادق است . غیر از سنگها که در طحال سنگ دیده نشده است .

ورم طحال
براى درد ناحیه طحال روزانه 10 گرم تخم ترب را کوبیده در سکنجبین حل کرده صبح و عصر تا درد ادامه دارد میل نمایند.
براى درمان ورم طحال روزانه 5 گرم مغز ناخنک ، 5 گرم افسنطین را جوشانده صبح و عصر میل نمایند تا از بین رفتن ورم این درمان را مى توان ادامه داد.
در ورم طحال بر حسب مزاج بیمار درمان انتخاب مى شود در گرم مزاجان دادن آب کاسنى یا عرق آن روزى سه استکان یا آب بادیان و شکر 10 گرم بادیان در 20 گرم شکر براى یک روز.

در بیماریهاى طحال آب فلوس و تاجریزى یا پوست هلیله زرد و سیاهدانه یا شاه تره با تخم کشوث یا ریشه کاسنى یا آلوچه ورقانى یا آلوى معمولى یا تمرهندى یا طباشیره یا انیسون یا گل بنفشه یا گل سرخ ، همه مفیدند یک یا چند تاى آنها را انتخاب کرده روزى 5 گرم صبح و 5 گرم شب جوشانده میل نمایند.
اگر بیمار مبتلا به تب باشد یک عدد کدوى کوچک را پخته در سنکجبین حل کرده میل نمایند.
تخم خرفه 10 گرم نرم کوبیده در عرق کاسنى ریخته روزى سه استکان میل نمایند، یا تمرهندى ، سکنجین و تخم خرفه و مغز فلوس را با هم آمیخته بکار برند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *