قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / وظایف طحال در بدن انسان!!!
طحال
طحال

وظایف طحال در بدن انسان!!!

وظایف طحال در بدن انسان!!!

طحال

دلایل بیماری طحال فراوان هستند و بیماریهای خونی یکی از دلایلی مهم بزرگ شدن طحال می باشند و بیماری های عفونی نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد این بیماری به شمار می روندهمچنین سرطان ها و بیماری های مادرزادی می توانند باعث بزرگ شدن طحال شوند. بزرگی طحال اکثر اوقات با بزرگی کبد همراه است. کم خونی ها که انواع بیماری های خونی را تشکیل می دهند اکثر اوقات طحال را بزرگ می کنند. باید بدانید که به طور کلی غذاهای سودازانه تنها برای طحال مناسب نیستندبلکه زیان آور هم خواهند بود. در بیماری طحال آب فلوس آب ،آب تاج ریزی ،پوستهلیله ی زرد، سیاه دانه، آب دم کرده ی رقیق شاه تره، تخم گشوث، آب جوشانده ی ریشه ی کاسنی، آلوچه ای براقانی، آلو، تمرهندی، تباشیر، انیسون، گل بنفشه، گل محمدی، تمامی آنها مفید می باشند.

لذا می توان یک یا چند عدد یا همگی ان ها را مخلوط کرده جوشانده و آب آن را مصرف کرد.

۵۰ گرم اگیر ترکی را بسیار نرم بکوبید، بعد با مقداری عسل مخلوط کنید و در جایی نسبتاً گرم نگه دارید و پس از مدتی ماندن مصرف آن را شروع کنید. هر صبح، ظهر و شب، بعد از غذا یک قاشقی شربت خوری میل شود.

وظایف طحال در بدن چیست؟

1- تصفیه خون
اولین و مهم ترین نقش طحال در بدن، عمل تصفیه خون می باشد، نقشی که مشابه به آن را کبد در بدن انجام می دهد. طحال خون را تمیز می کند. طحال، گلبول های قرمز آسیب دیده در جریان خون را شناسایی و آنها را از جریان خون خارج می کند.

2- بازیافت خون
اجزای قدیمی سلول های خونی آسیب دیده مانند آهن و هموگلوبین، در طحال بازیافت شده و به مغز استخوان و سیستم گردش خون فرستاده می شوند تا خون سالم در سیستم گردنش خون در جریان باشد. هموگلوبین از مغز استخوان به سیستم گردش خون منتقل می شود و مسئولیت حمل اکسیژن را به عهده دارد.

3- ذخیره سازی خون
یکی از کارکردهای طحال، ذخیره سازی خون برای بدن است. با توجه به نیاز خونی بدن، طحال می تواند با گشاد و تنگ کردن رگ هایش مقدار خون مورد نیاز بدن را برایش بفرستد.
طحال مقداری خون ذخیره شده را در خود نگه می دارد تا هنگامی که بدن در اثر آسیب و جراحت و بیماری، به خون احتیاج پیدا کرد، آن را در اختیارش قرار دهد.
اگر طحال شروع به خونریزی کند و خونریزی اش ادامه یابد، ممکن است پزشک جراح تصمیم بگیرد تا طحال را از بدن خارج کند
4- حفظ ایمنی بدن
طحال نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند. هنگامی که طحال خون را تصفیه می کند، گلبول های قرمز آسیب دیده در اثر عفونت را خارج می کند.
در طی فرایند خارج کردن سلول های قرمز آسیب دیده از گردش خون، طحال گلبول های سفید تولید می کند و آنها نیز با تولید آنتی بادی، سبب از بین رفتن عفونت و باکتری (عوامل بیماری زا) می شوند.

5- تولید لنفوسیت (گلبول سفید خون)
وظیفه دیگر طحال، ساخت گلبول های سفید خون که لنفوسیت نامیده می شوند، می باشد.
افراد بدون گلبول سفید، توانایی مقابله با عفونت و باکتری را ندارند.
همچنین گلبول های سفید سبب ترمیم قسمت های آسیب دیده بدن می شوند.
همچنین طحال با همکاری غدد لنفاوی، لنفوسیت هایی تولید می کند تا بدن بتواند با باکتری و ویروس ها بجنگد.

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *