قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / وقتی دهان کودکان زخم می شود…
زخمهای دهان در کودکان
زخمهای دهان در کودکان

وقتی دهان کودکان زخم می شود…

وقتی دهان کودکان زخم می شود…

 زخمهای دهان 

انواع گوناگونی از زخم دهان وجود دارد که ممکن است کودکان به آنها دچار شوند که همگی دردناک ولی معمولاً بی ضرر هستند. زخم های آفتی به طور معمول کوچک و به رنگ سفید متمایل به کرم هستند و بر روی زبان، لثه ها یا جدار داخل دهان ایجاد می شوند. دردناک بودن آفت دهان موجب بی میلی و اکراه کودک در خوردن غذا می شود. این گونه زخم ها گاهی در اثر نگرانی و تنش ناگهانی و در زمان های خاص و پر اضطراب مثل آغاز مدرسه، پدیدار می شود.  نوع دیگر زخم که معمولاً دراثر ضربه هایی از جمله ساییده شدن دندان ناهموار و زبر به وجود می آید، در داخل گونه ها (لپ) و بافت اطراف آن ایجاد می شود. این زخم اغلب به شکل گودی زردرنگ ودردناکی بزرگ تر می شود و معمولاً پس از ۱۰ تا ۱۴ روز به طور کامل التیام مییابد.  تاول های سفید ودردناک در سقف دهان بر روی لثه ها و داخل گونه (لپ) ممکن است در اثر نوعی عفونت اولیه مثل ویروس عامل گلودرد ایجاد شود.  تاولهای سفید دلمه ای شکل ممکن است بر عفونت قارچی دهان دلالت داشتهباشد.

عوارض زخم های دهان 

زخم های دهان به ندرت مخاطره آمیز می شوند، ولی به علت دردناک بودن ممکن است تغذیه  کودک را مختل کنند

علایم زخمهای دهان 

زخم های آفتی : نواحی کوچک ، دردناک و بر امده به رنگ سفید مایل به کرم که بر روی زبان ، لثه ها یا جدار داخل دهان ایجاد می شود

زخم های ضربه ای : ناحیه وسیع به رنگ قرمز با مرکز زرد رنگ به خصوص روی سطح گونه ها ( لپ )

تاول های سفید رنگ به جوش در داخل دهان که گاهی با تب همراه است

کم شدن اشتها در اثر درناک بودن زخم ها

درمان زخمهای دهان 

۱) اگر فرزندتان از نوعی زخم دهان یا زبان شکایت میکند و در هنگام جویدن و بلع غذا مشکل دارد، داخل دهان او را از نظر وجود زخم، نوع زخم و ناحیه  آن بررسی کنید.

۲) اگر زخم، بزرگ و بر داخل گونه ها(لپ) است، دندان های او را از نظر ناهمواری و زبر بودن (با نوک انگشتتان) بررسی کنید، زیرا ممکن است ساییده شدن دندان ناهموار باعث ایجاد زخم شده باشد.

۳) اگر زخم داخل دهان کودک سفید و دلمه ای شکل است، دستمال کاغذی را با انگشتتان روی آن بمالید، اگر زخمی قرمز رنگ بر جای بماند، ممکن است عفونت قارچی، عامل بروز زخم شده باشد

۴) با نوک انگشتتان بر روی زخم ژل ضد عفونی کننده یا گلیسیرین بمالید و در صورت بروز درد به کودک مسکن بدهید. اگر فرزندتان شیر خوار است و از شیرخشک و شیشه تغذیه می کند و روی سقف دهانش زخم ایجاد شده است سر شیشه و پستانک را بررسی کنید، ممکن است زبر بودنجنس آن، دهان لطیف شیرخوار را زخم کرده باشد.

اگر درمان های خانگی (ذکر شده در بالا) موثر واقع نشد و زخمها بی نهایت دردناک بودند و یا بعد از التیام، مجدداً پدیدار شدند، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که ناهمواری و زبری دندان موجب زخم شدن دهان شده است برایدرمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

در مورد زخم های آفتی دهان ممکن است پزشک پماد ضد التهاب تجویز کند. این گونه پمادها توسط بزاق دهان حل نمی شود، بلکه به زخم میچسبد و به التیام آنپماد تجویز شده را بر روی زخم داخل دهان بمالید

اگر کودک دچارزخم های عود کننده  دهان شود، پزشک پس از بررسی عوامل احتمالی استرس زا و پرسش هایی از شما در این باره، برای انجام آزمایش خون به منظورشناسایی عاملی که سرمنشأ بروز این زخم هاست، کودک را به بیمارستان (یا آزمایشگاه)میفرستد.

-در هنگام دردناک بودن دهان، به کودک غذاهای مایع بدهید تا مجبور نباشد بجود.

-در صورت تمایل کودک، پیشنهاد کنید برای خوردن و نوشیدن از نی استفاده کند.

– در هنگام بروز زخمهای دهان، به کودک غذاهای پرنمک و ترش ندهید، زیرا اینمواد درد دهان را تشدید می کند. استفاده از غذاهای نرم و ملایم و غذاهای آبکی و لهشده در این مورد توصیه می شود.

-کودک را از جویدن و گاز گرفتن لبها و بافت داخلی دهان و گونه (لپها) منع کنید.

-زیرا این عمل به بافت جدار دهان صدمه می رساند و در نهایت منجر به ایجاد زخممیشود.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *