وقتی کودکان تشنج می کنندچه باید کرد ….؟؟


 وقتی کودکان تشنج می کنندچه باید کرد ….؟؟

 وقتی کودکان تشنج می کنندچه باید کرد ....؟؟

 حالت غش و تشنج بیشتر در کودکان دیده می شود و در این حالت مادر نگران است و خونسردی خود را از دست می دهد و نمیداند که چه عملی را باید انجام دهد.حالت غش ممکن است بر اثر بیماری خاص مانند مننژیت یا فلج کودکان همراه باشد که دراین حالت وضع کودک بسیار ناراحت کننده است. همچنین تشنج ممکن است ناگهانی و همراه با تب باشد و گاهی هم بدون تب و همراه با حمله صرعی پیش می آید. زمانی حالت غش همراه با تب بوجود می آید که کودکان در مقابل کوچکترین سرماخوردگی دچار تب شوند و ممکن است یک دفعه تب آنها بالا رود و بدین جهت خون متوجه مغز میگردد و باعث آزار پرده مخ شده و حالت غش و تشنج در کودک دیده می شود. چند دستور ساده برای والدینی که اطفال تشنجی دارند در اینجا توصیه می شود که بایستی حتماً آنها را به کار بگیرند. ابتدا باید کودک را در جای نرم و راحتی بخوابانید و روی سرطفل کیسه آب یخ بگذارید و پاهای آن را گرم نگاه دارید. دادن نصف قرص آسپرین نه تنها ضرری ندارد بلکه کمکی بزرگ به رفع تشنج طفل خواهد کرد. اگر دسترسی به داروهای تب بر داشته باشید بهتر است. کودک را با جوشانده گل ختمی و یک استکان روغن زیتون بوسیلهٔ پوار (وسیله تنقیه) تنقیه کنید و روده های آن را تخلیه نمائید.  توجه: تغذیه کودک در دوران بیماری غشی یا تشنج باید منحصر به سوپ، شیر گرم و آب میوه باشد تا از شدت بیماری بکاهد.

چه علایمی نشان دهنده بروز تشنج در کودک است؟

باتوجه به نوع تشنج، ممکن است کودک دچار اختلال هوشیاری شود یا اطرافیان را نشناسدبه صدا زدن پاسخ ندهد یا بیهوش روی زمین بیفتد.گاهی حرکات غیرارادی در اعضای بدن کودک ظاهر می شود که این حرکت ها ممکن است قسمتی از بدن یا تمام اعضا را درگیر کند.ممکن است کودک به شدت دست و پا بزند، روی زمین بیفتد، سر و چشم هایش به یک طرف بچرخد یا اینکه فقط یک دست یا یک پای او دچار حرکات تکان دهنده شدید شود و این حالت چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.معمولا این حمله ها کمتر از ۵ دقیقه طول می کشد.گاهی کودک در زمان حمله کنترل ادرار خود را از دست می دهد.ممکن است کودک برای چند لحظه به نقطه ای خیره شود و در این مدت متوجه اطراف نباشد. البته بیشتر کودکان دچار تب و تشنج ساده می شوند. والدین اظهار می کنند که از خانه تا رسیدن به سرکوچه این تشنج تمام می شود.

هنگام تشنج کودک چه کنیم؟

-هنگامی که کودک دچار تشنج می‌شود، به هیچ وجه استرس نداشته باشید.-آرامش خود را حفظ کرده و كنار کودک خود بمانید.-کودک را به یک طرف بخوابانید تا در صورتی که استفراغ کرد، مواد استفراغی باعث خفگی او نشود و لباس‌های او را آزاد کنید.-در صورتی که قبلا پزشک برای کودک‌تان دارویی به منظور استفاده در هنگام تشنج (البته فقط به صورت مقعدی) تجویز كرده، آن را با آرامش به کار ببرید.-نیازی نیست دندان‌های کودک را از هم باز کنید، فقط مطمئن شوید زبان کودک تحت فشار نباشد. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد