قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / وقتی کودک سردرد میگیرد چه کنیم؟
سردرد در کودکان
سردرد در کودکان

وقتی کودک سردرد میگیرد چه کنیم؟

وقتی کودک سردرد میگیرد چه کنیم؟

سردرد

تقریباً از هر ۵ کودک ۲ نفر دچار سردردهای دوره ای می شوند، ولی اکثر سردردهامنشأ جسمانی خطرناکی ندارند وبا برطرف شدن علت، رفع می شوند. سردردها علتهای مختلفی دارند، از جمله: گرما زیاد، نگرانی، عصبی شدن، دندان درد، تب و بعضی از بیماریها مانند: سینوزیت. بعضی از کودکان علاوه بر سردرد دچار دردهای شکمی نیز می شوند که به این حالت میگرن شکمی گفته می شود.

عوارض سردرد

معمولاً سردرد به تنهایی مشکل جدی ایجاد نمی کند ولی در صورتی که با علایم دیگری از جمله تب، سفتی عضلات گردن، گیجی و عدم تحمل نور و روشنایی همراه باشد، ممکن است نشانه ای از بیماریهای خطرناکی از قبیل آنسفالیت (ورم مغز) یا مننژیت (عفونت پرده های مغز) باشد و شما باید بدون فوت وقت برای تشخیص و درمان، کودک را نزد پزشک و یا به بیمارستان ببرید. همچنین در صورتی که سردرد در اتر شکخوردن ضربه به سر ایجاد شده باشد، باید موضوع را جدی بگیرید و او را نزدببرید.

درمان سردرد

۱) در صورت بروز سردرد از کودک بپرسید که آیا در نقطه  دیگری از بدنش احساس درد دارد یا خیر؟ با دستتان گونه ها، پیشانی، چانه و زیر گوش هایش را لمس کنید و از او در مورد درد این نقاط سوال کنید، زیرا درد این نواحی ممکن است نشانه ای از سینوزیت، آبسه  دندان، دندان درد و یا گوش درد باشد.

۲) درجه  حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید، سردرد به همراه تب ممکن استنشانه ای از نوعی بیماری عفونی از جمله سرخجه یا آنفلوآنزا باشد.

۳)دقت کنید که آیا ضربه ای به سر کودک وارد شده است یا خیر.

۴) اگر سردردهای کودک تکرار می شود، بررسی کنید آیا در مورد موضوعی، مثلاً مدرسه نگرانی ندارد؟

۵) اگر فرزندتان علاوه بر سردرد، استفراغ میکند یا حالت تهوع دارد ممکن است دچار سردرد میگرنی شده باشد.

۶) اگر سردرد کودک مکرر و شدید نیست و نشانه های دیگری از بیماری در او وجود ندارد، جای نگرانی نیست، فقط به او آب میوه یا نوشیدنی و شربت ضد سردرد (استامینوفن) بدهید. در صورت تمایل خود کودک، بگذارید حدود نیم ساعت در اتاقی تاریک استراحت کند.

اگر سردرد با نشانه  دیگری از جمله تب، استفراغ، سفتی عضلات گردن و عدمتحمل روشنایی و نور همراه است و یا اگر سردرد، در اثر خوردن ضربه به سر ایجاد شدهاست، بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید. اگر فرزندتان به طور کامل دچار سردرد می شود و یا سردردهای طولانی دارد، به پزشک مراجعه کنید.

پزشک کودک را معاینه می کند تا بتواند علت سردرد او را تشخیص دهد، به طور مثال فشار خون او را میگیرد و شبکیه  چشم او را نگاه میکند. اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است سردرد در اثر مشکل جدی یا نوعی بیماری ایجاد شده باشد، در صورت لزوم آزمایشهایی برای او می نویسد. پس از تشخیص علت سردرد، در صورتی که بیماری خطرناکی عامل ایجاد آن باشند به طور مثال بیماری مننژیت

پزشک بر طبق نوع بیماری آن را درمان می کند

سعی کنید با توجه به نکات بالا علت سردرد را شناسایی کنید. به طور مثال اگر فرزندتان پس از بازگشت از مدرسه دچار سردرد شده است، به او ابمیوه یا نوشیدنی و غذای مقوی و سبکی بدهید و در صورت تمایل خودش به او بگویید که استراحت کند و یا در هوای آزاد   به استراحت یا بازی بپردازد 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *