قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / ویتامینی که ناشنوایی را در کودکان درمان میکند!!
ناشنوایی در کودکان
ناشنوایی در کودکان

ویتامینی که ناشنوایی را در کودکان درمان میکند!!

 ویتامینی که ناشنوایی را در کودکان درمان میکند!!

ناشنوایی

ناشنوایی به صورت جزئی یا کلی ممکن است در نتیجه  نقص مادرزادی ایجاد شود. این نقص ممکن است قبل از تولد در نوزاد ایجاد شده باشد و یا در ۶ هفته  اول نوزادیبه علت نوعی بیماری به وجود بیاید. در اینگونه موارد معمولاً مقداری از شنوایی در نوزاد باقی می ماند و با تشخیص به موقع و به وسیله  راهکارهایی از جمله گفتاردرمانیمی توان تا حدی مهارتهای گفتاری را در کودک تقویت کرد. گاهی اوقات عفونتهای گوش از جمله عفونت گوش میانی، گوش چسبنده و جرم گوش ممکن است موجب اختلال در شنوایی شوند. در این گونه موارد مشکل والدین تشخیص اختلال شنوایی فرزندشان میباشد و این پرسش و اضطراب برایشان پیشمی آید که آیا فرزندم دچار ناشنوایی شده است

تشخیص ناشنوایی در نوزادان آسان نیست. همه ی نوزادان در نهایت تا ۹ ماهگی از خود صداهایی (غان و غون) در میآورند و صداهای بلند و ناگهانی موجب واکنش همه  نوزادان نمی شود. اگر چه پس از ۴ تا ۶ ماهگی، نوزاد ناشنوا از واکنش های صوتی و واضح یک نوزاد طبیعی برخوردار نیست، زیرا صدای اطرافیان و خودش هیچ واکنشی در او ایجاد نمی نماید.

عوارض ناشنوایی

اگر نوزاد و کودک اختلال شنوایی داشته باشند، یادگیری زبان در مورد او امری بسیار دشوار به شمار می آید. قبل از اینکه کودک کلام را بیاموزد باید از نیروی شنوایی برخوردار باشد، تا کلمات را بشنود و پس از آن قادر به تکلم شود. بنابراین هر چه قدر شنوایی کودک ضعیف تر باشد، آموزش زبان و مهارت کلامی در کودک مشکلی تر میشود وبا تأخیر بیشتری همراه خواهد بود. حتی اختلالات شنوایی جزئی نیز بر رشد کلامی کودک تأثیر منفی میگذارد.

درمان ناشنوایی

در زاویه  مخالف فرزند تان بایستید، به طوری که شما را نبیند و متوجه تان نشود، سپس صدای متوسطی از خودتان در بیاورید و ببینید که آیا او به طرف شما بر میگردد یا خیر. اگر نسبت به صدای شما واکنش نشان داد، به طوری که متوجه شما نشود وضعیت خود را تغییر دهید و به تدریج صدایتان را ضعیف تر کنید و ببینید که در چه مرحله ای نسبت به صدای شما واکنش نشان نمی دهد. اگر متوجه شدید فرزندتان در شنوایی مشکل دارد، به پزشک مراجعه کنید.

اگر نسبت به اختلال شنوایی فرزندتان مشکوک شده اید و یا اگر نوزادتان دچار عفونتگوش شده است فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 پزشک آزمایشات معمول شنوایی را در مورد فرزندتان انجام می دهد و در صورت تشخیص اختلال شنوایی، کودک را به متخصصی گوش و حلق و بینی ارجاع می دهد تا برای تشخیصی میزان اختلال شنوایی آزمایشات دقیق تری صورت پذیرد.درمورداختلال شنوایی جزئی و یا ناشنوایی یک گوش، پزشک متخصص برای کمک به توسعه

مهارتهای کلامی و تقویت شنوایی راهکارهایی ارائه می دهد؛ این راهکارها در مورد بعضی از کودکان حتی قبل از ۶ ماهگی نیز قابل اجرا می باشند.

اگر فرزندتان ناشنوایی کامل (کری) داشته باشد، خود شما نیز باید آموزش هاییرا ببینید تا بتوانید ارتباط کلامی و گفتاری قابل قبولی با فرزندتان داشته باشید و بتوانیدبا او حرف بزنید.

– آرامش خود را حفظ کنید. در مورد اختلال شنوایی، حتی اگر پس از چند جلسه و چند ماه آموزش گفتار، هنوز فرزندتان ساکت بود و حرف نمیزد، نگران نباشید، زیرا ممکن است به زمانی طولانی تر برای یادگیری این مهارت نیاز داشته باشد.

– تا آن جایی که می توانید به طور واضح با فرزندتان ارتباط برقرار کنید و به دیگران نیز توصیه کنید که همین طور رفتار کنند و برای فهماندن منظورتان هیچ گاه متوسل به فریاد و خشم نشوید.

-اگر فرزندتان به مدرسه میرود و دچار اختلال شنوایی است، از آموزگارش بخواهید او را در جلوی کلاس بنشاند تا مشکل شنوایی او بر یادگیری درس هایش تأثیر منفی نگذارد.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *