قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / ویتامین های جزیی در بدن کدام اند؟
ویتامین های جزیی در بدن کدام اند؟
ویتامین های جزیی در بدن کدام اند؟

ویتامین های جزیی در بدن کدام اند؟

ویتامین های جزیی در بدن کدام اند؟

موادی که به مقدار جزی در بدن وجود دارند.

(مواد معدنی کمیاب) و هر موجود زنده ای دارای انواع مختلفی مواد معدنی است و بعضی از اینمواد فقط به مقدار خیلی جزئی در بدن وجود دارند و مقدار بعضی از آنهاآنقدر کم است که با روش های مقدماتی تجزیه های شیمیائی قابل جدا کردن و اندازه گیری نیستند و تنها با روش های پیشرفته ممکن است مقدار آنها اندازه گیری شود. براساس بررسیهای انجام شده توصیه های زیر در مورد مقدار ضروری عناصر معدنی برای انسان شده است. این ارقام کمی بیش از حداقل مورد نیاز هستند.

مس

۲ میلی گرم در روز. این ماده در تشکیل سلولها و هم در رشد و تکامل مغز و اعصاب و بافت پیوندی نقش اساسی دارد. کمبود ان در رژیم غذائی باعث می شود تا سلولهای خونی ماده آهن جذب نکنند و در نتیجه به کم خونی دچار شده و عمر این سلولها کوتاه شود. در حیوانات، کاهش این ماده سبب بروز تغییراتی در پوست و ریزش مو میگردد و میلین (پوشش اعصاب) از بین میرود. این ماده در رنگ مو نیز تأثیر دارد و کمبود آن در رژیم غذایی افرادی که موهای مشکی دارند باعث می گردد تا رنگ موهای آنها خاکستری شود. مس به مقدار کافی در جگر، مغز، ملاس غلات کامل، سبزیجات، انجیر سیاه، زردآلو، انجیر خشک، گردو و زرده تخم مرغ وجود دارد.

 ید

۰/۱ تا ۰/۲ میلی گرم در روز ید قسمت مهمی از ساختمان هورمون تیروئید را تشکیل میدهد و در نتیجه اهمیت زیادی در تنظیم تعدادی از اعمال حیاتی مهم بدن دارد. کمبود ید ممکن است موجب بیماری گواتر و عوارض مربوط به آن گردد. برای مقابله با عوارض کمبود ید ممکن است از قرص های املاح ید استفاده نمود. تربچه، کلم، تره تیزک و سیر حاوی کمی از این شبه فلزند. بولاغ اوتی در زمینهای حاوی ید رشد می کند، بنابراین خوردن آن نیز کمبود این عنصر حیاتی را جبران می کند. 

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *