ویتامین های جزیی در بدن


ویتامین های جزیی در بدن

ویتامین های جزیی در بدن

موادی که به مقدار جزی در بدن وجود دارند.

آهن

۱ میلیگرم برای هر کیلوگرم وزن بدن. کمبود از نظر آهن مهمترین کمبودها بین عناصر شیمیای فوق الذکر استکه منجر به کم خونی می شود ولی برخی کم خونی ها در اثر کمبود عواملی دیگر در مواد غذائی ایجاد می شود. زنان و دختران معمولا بیش از مردان به آهن احتیاج دارند  سه عامل عمده ممکن است در این امر مؤثر باشد: عادت ماهانه، بارداری و شیردهی که در هر سه مورد احتیاج بدن به آهن بیشتر می شود. مصرف آهن به قدر کافی در اواخر دوران بارداری و در دوران شیردهی زن را در برابر ابتلاء به کم خونی بارداری و کمبود آهن در جنین و رشد نوزاد حفظ می نماید. مطالعات و تحقیقات نشان میدهد که در حدوداستفاده نمایند. آهن در اسفناج، جعفری، جوانه گندم، گردو، چغنلر، تره تیزک، زردآلو، کلم، پیاز، انگور، فلفل و هویج موجود است.بررسیهای کروماتوگرافی مو، ارتباط بین رنگهای مختلفه موی سر و وجود انواع فلزات در ترکیبات شیمیائی مو را نشان میدهد.برای مثال موهای سیاهرنگ دارای کبالت، مس و آهن و موهای بلوند دارای فلز تیتانیوم هستند. موهای حنائی یا بلوطی دارای فلز مولیبدن و بالاخره موهای سفید در دورانی که سفیدی مو ظاهر می شود عنصر کبالت دارند.

 منگنز

۰/۳ میلی گرم روزانه برای هر کیلوگرم وزن بدن.این ماده، برای سلامتی و تقویت بافت ها بسیار لازم است. در زرده تخم مرغ، شاهی آبی، گردو، سبزیجات تازه، جعفری، موسیر و بادام به مقدار کافی منگنز وجود دارد.

 مولیبدن

اگر در موارد خاصی مورد نیاز باشد مقدار آن روزانه کمتر از ۰/۳ میلیگرم برای هر یک کیلوگرم وزن بدن توصیه می شود.- مقدار مطلوب فلوئورین در آب آشامیدنی ۰/۰۰۰۱۵ تا ۰/۰۰۰۱ درصد است. کمبود فلوئورین نسبتاً بیشتر دیده میشود ولی عوارض آن فقط در ارتباط با دندانهاست و کمبود آن موجب کاهش مقاومت دندانها در مقابلفساد و کرم خوردگی است. برای مقابله با کمبود فلوئورین بهترین راه، تقویت آب آشامیدنی منطقه از نظر مقدار فلوئورین است. - مقدار ضروری سلنیوم برای بدن انسان به طور دقیق روشن نشده است. سلنیوم برای حفظ سلامت سیستم گردش خون و جهت تقویت مکانیزم دفاع طبیعی بدن، ضروری است. این ماده با ویتامین C و E جهت رفع مسمومیت بدن بکار میرود. کاهش این ماده در بدن پیری زودرس و فشارخون بالا را به وجود می آورد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد