ویتامین ها را بهتر بشناسیــد..!


ویتامین ها را بهتر بشناسیــد..!

ویتامین ها را بهتر بشناسیــد..!

ویتامین ها

ویتامین ها مواد آلی هستند و وجود آنها جهت انجام بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن ضروری است. ویتامین ها نمی سوزند و ایجاد کالری نمی کندد.و  از طرف دیگر در ساخت جرم بدن نیز تأثیری ندارند و باعث افزایش وزن نمی گردند.ویتامین ها به دور دسته محلول ۵در اتب محلول در برابی تقسیم بندی می شوند. ویتامینهای محلول در آب در حال جنال رورز :կ حداکثر جنل ماه در بدن قابل، ذخیره میباشند ولى ویتامین های محلول در جربی، به مقدار زیاد ۵در کبد وی در بافت جربی ذخیره میشوند شاید مدتها طول بکشد تا نشانه ها کمبود آن ظاهر شود. ضمناً اضافه مصرفی ویتامین، های بر  محلول در جربی، ممکن است منجر به مسمومیت گردد. در صورتی که برنامه غذائی روزانه حاوی میوہ تازه و سبزیجات خام یاپخته شده و یا بخارپز کافی باشد، دریافت ویتامین های مورد نیاز به مقدار کافی تضمین میگردد.قرصهای حاوی ویتامین به اشتباه قرص های تقویتی خوانده میشوند. این کلمه باعث سوء . تفاهم در مردم شعلہ و تصور می کنند که مصرف این قرصها باعتث افزایش وزن و قدرت عضلانی (قوت) میشود.

ویتامین E

در بعضی مقالات فقط تجویز ویتامین E در بزرگسالان جهات افزایش توانیی و سوخت و ساز و ایجاد انرژی و افزایش توانایی جنسی توصیه شده است. ویتامین E مهمترین انتی اکسیدان (ماده ای که مانع از اکسید شدن مواد از جمله اسیدهای چرب و تبدیل آنها به رادیکال های آزاد میشود) در رژیم غذائی می باشد و مهمترین منابع آن روغن های گیاهی از قبیل روغن زیتون، و روغن سویا می باشند.

ویتامین c

اگرچه ویتامین C مشابه آنتی هیستامین در کاهش علائم سرماخوردگی مؤثر است ولی اثر ناچیزی در کاهش تعداد دفعات و مدت زمان سرماخوردگی دارد . ولی مکمل ویتامین C از عفونت های تنفسی جلوگیری نمی کند. در افرادی که کمخونی ناشی از کمبود مصرف آهن دارند، مصرف ویتامین C همراه با غذا توصیه میگردد .(III) همچنین مصرف ویتامین C در پیشگیری از سرطان ها، بیماریهای قلبی و عروقی و بیماریهای چشمی مرتبط با سن مفید است.

ویتامین K

به مقدار زیادی توسط باکتریهای موجود در روده بزرگ ساخته میشود و مورد مصرف بدن قرار می گیرد. ువ نتیجه در بیماری های مزمن روده بزرگ، نظیر اسهال های مزمن، دچار کمبود این ویتامین خواهیم شد و با مصرف آنتی بیوتیک هائی نظیر پنی سیلین و اریترومایسین دسترسی به این منبع کاهش می یابد

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد