ویتامین کولین ،بیوتین اینوزیتول چیست؟


ویتامین کولین ،بیوتین اینوزیتول چیست؟

 ویتامین کولين ،بیوتین اينوزيتول چیست؟

کولين

کولین در حقیقت در ردیف ویتامین ها محسوب نمی شود بلکه به طور کلی به عنوان عضوی از اعضاء تشکیل دهنده ویتامین B کمپلکس به شمار منابع غذای که دارای مقدار قابل ملاحظه کولین هستند عبارتنداز: جگر، قلوه، مغز، گوشت ماهیچه و مغز دانه های گیاهی و لوبیا و نخود و شیر بی چربی، در غلات و تعدادی از سبزیجات و گیاهان نیز مقدار معتدلی کولین یافت می شود.

بیوتین

مادهٔ بیوتین که سابقاً به نام ویتامین H نیز از آن نامبرده شده ماده دیگری از گروه تشکیل دهنده ویتامین B کمپلکس است. وجود این ماده در رژیم غذای حیوانات بسیار ضروری است و ظاهراً از مواد لازم برای انسان نیز میباشد. بیوتین در اغلب مواد خوراکی وجود دارد ضمناً توسط باکتریهای رودهای نیز در بدن تولید میشود. مخمر آبجو، جگر، شیر، گوشت، مغز دانه های گیاهی، زردهٔ تخم مرغ، ماهی، جوانه گندم، اغلب سبزیجات، گریپفروت، گوجه فرنگی، طالبی، توت فرنگی منابع خوبی از بیوتین هستند. طبق تحقیقات به عمل آمده در سفیده تخم مرغ ماده  است که در روده کوچک باعث می شود تا بیوتین وارد خون نشود بهمین جهت خوردن سفیدهٔ تخم مرغ به صورت خام منع شده است. عوارض و علائم این کمبود به صورت خشکی پوست، ورقه ورقه شدن و تغییر رنگ پوست بدن ظاهر شده به علاوه ناراحتیهای عصبی و آثار تاول در زبان و اختلال های نیز در الکتروکاردیوگرام مشاهده شده است و کمبود آنباعث ریزش مو نیز می شود

اينوزيتول

اينوزيتول ماده ترکیبی است که در مغز، عضلات، کبد، کلیه ها و عدسی چشم ها یافت نمی شود. در آزمایشگاه دیده شده حیواناتی که در رژیم غذایی شان از این ماده کم داشتند به طاسی مبتلا شده اند ولی با افزودن این ماده به رژیم غذایی آنها، موهای ریخته شده، رشد دوباره یافته اند. به علاوه مشاهده شده که حیوانات نر دو برابر حیوانات ماده ریزش مو پیدا می کنند. این نشانگر آن است که حیوانات نر بیشتر این ماده را احتیاج دارند. کاهش این ماده همچنین باعث بیماری اگزما می شود. این ماده در درمان بیماری یبوست نیز مؤثر است. نباید فراموش کرد که سلامتی پوست و مو به سلامتی دیگر ارگانهای بدن وابسته است. این ماده (اینوزیتول ) هم چنین در کاهش کلسترول خون نقش بسیار مهمی دارد. بهترین منبع اینوزیتول غذاهای چون: جگر، مخمر آبجو، میوه های تازه و سبزیجات، غلات کامل، خشکبار و دانه های گیاهی (دانه آفتاب گردان)، گوشت، شیر و ملاس تصفیه نشده است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد