ویتامین A  ،ویتامینی مهم برای تقویت دستگاه ایمنی بدن


ویتامین A  ،ویتامینی مهم برای تقویت دستگاه ایمنی بدن

ویتامین A  ،ویتامینی مهم برای تقویت دستگاه ایمنی بدن

 ویتامین A نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن دارد. می تواند در مقابل سرطان از بدن محافظت کند، مانع تبدیل سلولهای سالم به سلول های سرطانی شود، برای ترمیم و نگهداری بافت پوششی پوست و غشاهای مخاطی لازم است. مدت کوتاهی پس از کشف ان در سال ۱۹۲۲، معلوم شد که ویتامین A در پیشگیری از سرطان مؤثر است. مطالعات بسیار نشان دادهاند که میزان بالای ویتامین A در خون می تواند از بروز سرطان جلوگیری کند. پروتئین ها بد ون ویتامین A نمیتوانند در بدن به مصرف برسند. ویتامین A با استحکام غشاهای سلولی پوشش اندامهای مختلف بدن، از خطر بروز بسیاری از انواع سرطان جلوگیری میکنند. به خصوص خطر بروز سرطان های پستان، گردن زهدان، ریه، دهان، حلق، پروستات، پوست، معده، بیضه و زهدان را کاهش میدهد. مقادیر متعادل ویتامین A از سرطانی شدن سلولهای طبیعی جلوگیری میکنند. مصرف سی و پنج هزار تا صدهزار واحد ویتامین A در روز، اثرات سمی پرتو تابی را به حداقل میرساند.

منابع ویتامین A

روغن جگر ماهی، هویج (در هویج ماده‌ای به نام کاروتن وجود دارد که بدن آن را تبدیل به ویتامین آ می‌کند).جگر گوساله، جگر مرغ، جگر گاو، پنیر، زرده تخم مرغ، کره تازه، قلوهو در سبزیجات بیش از همه «جعفری، کدو، اسفناج، کاهو، شاهی»و در میوه‌جات بیش از همه «خربزه، گیلاس، موز، خرما، هلو، پرتقال» بیشتر از سایر مواد غذایی دارای ویتامین آ می‌باشد.

نقش های این ویتامین در بدن

عبارت است از:

- تأثیر در بینایی

- تأثیر در رشد و تکامل استخوان ها

-نقش در سنتز پروتئین

-نقش در ساختمان طبیعی بافت پوششی پوست

-نقش در حفظ ایمنی بدن و تکامل دندان ها و سلامت آن ها

-به علاوه، برای باروری (زن و مرد) لازم است.

ویتامین A شبیه لیپیدها هضم و جذب می شود. حضور صفرا، چربی و پروتئین در روده جذب آن را تسهیل می کند.

حدود نود درصد ذخایر بدنی ویتامین A در کبد قرار دارد. قسمت اعظم دفع از طریق صفرا و مدفوع صورت می گیرد. میزان توصیه شده غذایی این ویتامین برای گروه های مختلف افراد متفاوت است. به عنوان مثال پسران بزرگ تر از 11 سال و مردان بزرگسال در روز به 1000 میکروگرم رتینول نیاز دارند. نیاز خانم ها 800 میکروگرم رتینول است. خانم های باردار و شیرده به ترتیب به 1300 و 1200 میکروگرم رتینول نیاز دارند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد