پرتو درمانی چیست ؟ عوارض آن کدام است ؟؟


 پرتو درمانی چیست ؟ عوارض آن کدام است ؟؟

 پرتو درمانی چیست ؟ عوارض آن کدام است ؟؟

 پرتودرمانی تاباندن مقادیر زیاد پرتوهای یونساز (مثل پرتو X. رادیم، یا کبالت پرتوزا) به مدت کوتاه بر روی ناحیه سرطانی بدن است. این فرایند، بمباران کردن سلولهای بدخیم با تابش بر ناحیه خاص، به منظور تخریب سلول های خطرناک سرطانی است.  این کار، بسته به نوع و شدت سرطان، به روش های مختلفی انجام می گیرد. مثلاً، در سرطان آندومتر، برخی پزشکان وسیله ای میلهای شکل در داخل مهبل گذاشته و به مدت چهل و هشت ساعت رادیم به درون آن می فرستند.در اشکال دیگر سرطان، چندین روز پشت سر هم خالکوبی هایی انجام شده و پس از خارج شدن متخصص رادیولوژی از اطاق، بیمار به مدت سی ثانیه در معرض تابش قرار می گیرد.

پرتودرمانی چه احساسی به انسان می دهد؟

پرتودرمانی می تواند یک تجربه تحلیل برنده در انسان باشد. بسیاری از افراد که تحت پرتودرمانی بوده اند احساس کرده اند مثل عروسکی با انان بازی میشود. پرستاران خالکوبی هایی روی بدن ایجاد میکنند که در برخی موارد سالها زمان لازم دارد تا از بین بروند. بدن در معرض مقادیر زیاد پرتوهایی قرار میگیرد که در بیشتر موارد عوارض جانبی بلندمدت در پی دارند. از نظر فیزیولوژی، این یکی از سختترین اشکال درمان است، چون عوارض جانبی جسمی و روانی آن بلندمدت و در برخی موارد دائمی است.

آیا با پرتودرمانی اثر زخم های دائمی روی بدن می ماند؟

به طور معمول باعث برخی عوارض جانبی هم میگردد. بافت هایی که اغلب استخوان، پرتوتابی ممکن است همه بافت های اطراف را هم تخریب کند، وممکن است لکه یا ظاهر سوختهٔ دائمی روی پوست باقی بماند.من مردی را سراغ دارم که به مدت بیست و یک روز تحت پرتودرمانی بود و بدون هیچ سوختگی دائمی قابل توجه، آن را به پایان رساند. او مقادیر زیاد لیکوپن می خورد که می گویند از سوختگی جلوگیری می کند، پرتوتابی میتواند کار مغز استخوان را دچار رکود کند، که تولید گویچه های سفید و پلاکت را کاهش می دهد. این خطر، ابتلا به عفونت و خونریزی را بیشتر می کند.

آیا پرتودرمانی عوارض جانبی دیگری هم دارد؟

بله، مثل شیمی درمانی، بسته به ناحیه تحت پرتوتابی، عوارض جانبی تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، کاهش وزن، احساس ضعف، ریزش موقتی موها و آزردگی گلو و دهان ممکن است روی دهد. داروهایی برای مقابله با این عوارض به بیمار می دهند، که خود اینها نیز معمولاً عوارض جانبی دارند. جایگزین های طبیعی بسیاری برای کمک به جلوگیری از این علائم وجود دارد.  از بین رفتن احساس در بافت ناحیه تحت تابش شایع است و در برخی موارد، برای برگشت به حالت طبیعی سالها زمان نیاز دارد. خوردن مکمل های مناسب تغذیه ای، رژیم غذایی مقوی، ورزش و نگرش مثبت می توانند این گرفتاری را سریع تر از آنچه انتظار میرود اصلاح کنند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد