پرفشاری خون را طبیعی درمان کنید..!


پرفشاری خون را طبیعی درمان کنید..!

پرفشاری خون را طبیعی درمان کنید..!

سدیم و پرفشاری خون

سدیم از الکترولیت های اصلی خارج سلولی است. (الکترولیت ها در حفظ تعادل اسمزی و تعادل اسید و باز نقش اساسی دارد) هر گاه مصرف سدیم کم شود هورمون الدوسترون ترشح می شود که باعث باز جذاب سدیم کلیه ها می گردد و بر عکس اگر مصرف سدیم زیاد شود کلیه ها دفع سدیم از ادرار را زیاد می کنند. در بسیاری از افراد سسلیم اضافی توام با سایر عواملی، سبب بالا رفتن حجم پلاسما و افزایش فشار خون می شود. مقدار توصیه شله برای مصرف سسلیم روزانه حداکثر میلی گرم (یعنی معادل ۶ گرم نمک) میباشد.  عامل اصلی در حفظ فشار خون، سدیم می باشد چرا که ممکن است سدیم و کلر به راه های مختلف و جداگانه به بدن برسند (علیرغم اینکه به ظاهر هیچ نمکی نخوردهایم و طعم شوری نیز احساس نکرده ایم).سدیم به مقدار زیادی در مواد غذائی وجود دارد و نیاز روزانه بدن به آن به طور معمول حتی بلون مصرف యు نیز تأمین می شود. l کاهش مصرف سدیم، آب மு سدیم بدن همزمان کاهش مییابد و بدین ترتیب فشار خون به نحو مطلوبی پایین می آید.

کنترل پرفشاری خون

هدف از کنترل فشار خون، کاهش بیماری زایی و ناتوانی و مرگ ومیر ناشی از حملات ناگهانی، و جلوگیری از انواع بیماریهای قلبی و کلیوی است پرفشاری خون اگر درمان نشود باعث بزرگی بطن چپ و نارسائی قلب، نارسائی مزمن کلیه و بیماری عروق محیطی می شود. به همین دلیل به این بیماری کشنده خاموش می گویند زیرا افراد مبتلا به پرفشاری خون ممکن است سالیان طولانی را به آرامی سپری کنند و در پایان با یک حمله قلبی و یا سکته از پا در آیند.

درمان پرفشاری خون

هدف درمان در بیماران عادی، فشارخون کمتر از ۱۴۰/۹۰ و در بیماران دیابتی و بیماران کلیوی مزمن ۱۳۰/۸۰ می باشد.اگر بیش از ۶ الی ۱۲ ماه از شروع اصلاح و بهبود شیوه زندگی، فشار خون همچنان بالا باقی بماند درمان با داروهای ضد فشار خون شروع می شود. اغلب بیماران با فشار خون شدیدتر از مرحله ۱ به دارو درمانی نیاز دارند ولی در هر حال، اصلاح و بهبود شیوه زندگی در کنار مصرف داروها به عنوان بخشی از درمان فشار خون بالا محسوب می شود. در بیشتر نژادها و در تمام سنین، اضافه وزن و چاقی عامل افزایش فشار خون شناخته شده  است و خطر شیوع در زنان و مردانی که BMI بیشتر از ۳۰ دارند به ترتیب ۳۸ درصد و ۴۲ درصد می باشد در حالی که شیوع در مردان و زنانی که BMI کمتر از ۲۵ دارند ۱۵ درصد می باشد. در افراد چاق، هدف اولیه، کاهش ۴/۵ کیلوگرم از وزن بیمار میباشد ولی با ادامه کاهش وزن به همان اندازه فشار خون هم بیشتر پایین میاید. همچنین کاهش وزن اثر داروها در درمان پرفشاری خون را افزایش میدهد.

اصلاح و بهبود شیوه زندگی جهت درمان فشار خون بالا

- کاهش وزن در صورت اضافه وزن- کاهش سدیم مصرفی به کمتر از ۲/۴ گرم و یا مصرف نمک به کمتر از گرم در شبانه روز  دریافت مقدار کافی پتاسیم در رژیم غذائی ۹۰mmol/da) -تأمین مقدار کافی کلسیم و منیزیم در رژیم غذائی-کاهش چربیهای اشباع و کلسترول رژیم غذائی -عدم مصرف الکل-ترک سیگار-فعالیت جسمانی با شدت متوسط به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه در اغلب روزهای هفت

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد