قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / پرهیز از چیزهایی که موجب تشنج می شوند
پرهیز از چیزهایی که موجب تشنج می شوند
پرهیز از چیزهایی که موجب تشنج می شوند

پرهیز از چیزهایی که موجب تشنج می شوند

پرهیز از چیزهایی که موجب تشنج می شوند

در بسیاری از بیماران پرهیز کردن از بعضی عوامل باعث کاهش تعداد تشنج ها خواهد شد و در تعدادی از افراد تشنج ها به طور کلی متوقف می شوند. به ندرت تشنج افراد به علت شنیدن یک موسیقی خاص، مطالعه کردن، گرفتن دوش داغ و دیدن بعضی چیزها اتفاق میافتد. که به چنین مواردی، صرعهای «انعکاسی یا رفلکسی » گفته می شود. با این حال در اکثر موارد هیچ علت خاصی برای شروع شدن تشنج ها وجود ندارد.

هفت چیز باعث شروع تشنج یا بدتر شدن حملات در بسیاری از افراد می شود که باید از آن ها پرهیز کرد وعبارتند از:

  • مصرف زیاد الکل و خوراک هایی که طبیعت سرد دارند
  •  کم خوابی
  •  استرس و فشارهای عصبی
  •  تب
  •  کارهای سخت و سنگین
  • ماندن زیاد در معرض آفتاب

همچنین بعضی از افراد به نورهای درخشان حساس هستند که اصطلاحاً به آن فتوسنسیتیویی گفته میشود.

مصرف الکل و کم خوابی

اغلب بیمارانی که دچار صرع ژنرالیزه هستند پس از  مصرف الکل زیاد و یا کم خوابی مستعد بروز تشنج می شوند، بنابراین تمام مبتلایان به صرع باید از مصرف الکل و کم خوابیدن پرهیز کنند. در حقیقت مصرف زیاد الکل و یا قطع ناگهانی مصرف آن می تواند تقریباً در هر فردی ایجاد تشنج کند. بنابراین بروز تشنج یک عارضه شایع در افراد الکل میباشد. برای کسانی که حملات آنها به خصوص با کم خوابیدن تشدید میگردد، توصیه میشود که از خسته کردن بیش از حد خود، کم خوابی و انجام شغل های شیفتی وشبانه خودداری کنند

استرس  و فشار عصبی

گر چه اغلب شناسایی اثرات و فشار عصبی مشکل میباشد، اما با این حال می تواند اثر عمیقی بر روی کنترل حملات داشته باشد. به علاوه تمرینات ریلکسیشن و آرامبخش، کم کردن فشار عصبی و روش هایی که برای تقویت روحیه به کار میرود می تواند اثرات مفیدی داشته باشد. اغلب مشاوره کردن می تواند به کنترل حملات آنها کمک کند. همچنین افسردگی و روحیه یی ضعیف می تواند باعث افزایش تعداد حملات شود.

تب و بالا رفتن درجه حرارت

در هنگام وقوع هر نوع بیماری، حملات صرع می توانند بدتر شوند و این امر به خصوص در کودکانی که دچار تب میشوند، بیشتر دیده میشود، زیرا بالا رفتن درجه حرارت بدن باعث میشود مغز، مستعد بروز یک تشنج گردد، بنابراین با مشاهده ی علائم اولیه ی تب، درجه حرارت بدن باید با مصرف داروی استامینوفن یا داروی گیاهی ای مؤثر (به قسمت تب مراجعه شود) و در صورت لزوم با پاشویه کردن بیمار پایین اورده شود. مورد دیگری که می تواند باعث بالا رفتن درجه حرارت بدن شود و در نتیجه تعداد تشنج هارا بالا ببرد آفتاب زدگی میباشد که معمولاً به علتبیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن و از دست دادن زیادی آب بدن اتفاق میافتد.

حساسیت به نور

اخیرا مطالعات زیادی بر روی حساسیت به نور و ارتباط بروز تشنج ها با بازی های کامپیوتری و ویدئویی به عمل آمده است. در واقع کمتر از پنج درصد از مبتلایان به صرع به نورهای درخشان حساس هستند. تشنج هایی که بر اثر حساسیت به نور ایجاد می شوند، معمولاً با نورهایی که در هر ثانیه ۵ تا ۳۰ بار چشمک میزنند و نور تلویزیون و بازیهای ویدئویی (که هر دوی آنها دارای نورهای چشمک زن می باشند) رخ می دهد. سایر چیزهایی که عموماً باعث بروز حملهمی شوند، عبارتند از:

انعکاس نور خورشید بر روی آب یا برف

عبور کردن از محدوده ای از درخت ها که نور خورشید از لابلای شاخه های آن عبور میکند. در بعضی از مبتلایان به صرع که به نور حساسیت دارند پرهیز از مواجهه با چیزهایی که باعث تشنج در آنها می شود و انجام چند احتیاط ساده مثل استفاده از عینک آفتابی و مصرف مرتب داروهای ضدصرع، راه هایی است که برای پیشگیری از تشنج ها لازم می باشد، اقدامات احتیاطی که در اینجا گفته میشود می تواند برای کسانی که دارو مصرف نمیکنند اما در مقابل تلویزیون دچار حمله می شوند مفید باشد:

  •  دیدن تلویزیون در اتاقی با نور خوب و مناسب به مدت کم
  •  مشاهده تلویزیون از یک زاویه
  • فاصله داشتن با تلویزیون حداقل به میزان ۲/۵ متر ه عوض کردن کانالهای تلویزیونی با استفاده از کنترل (بدون این که به تلویزیون نزدیک شوید)
  • جلوی یک چشم را گرفتن و یا استفاده ازتلویزیون هایی با فرکانس زیاد (۱۰۰ هرتز) به فیلم هایی که در سینما دیده میشوند، به ندرتباعث تشنج شده. و معمولاً مانیتور کامپیوترها دارای فرکانس زیاد هستند که از بروز تشنج جلوگیری میکنند. با این حال در هر دوی این موارد (سینما و کامپیوتر) در صورتی که آن چیزی که نمایش داده میشود شامل تغییراتی در الگوی هندسی و با فرکانس خاص باشد. همچنین تماشای طولانی مدت آن می تواند باعث بروز تشنج شود. درمان با داروهای ضدصرع معمولاً در پیشگیری از تشنج هایی که به علت حساسیت به نور اتفاق می افتند موثر می باشد

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *