پروستات چیست؟ از آن کیست؟ علائم چیست؟(قسمت دوم)


پروستات چیست؟ از آن کیست؟ علائم چیست؟(قسمت دوم)
این مقدمه ای بود اما همیشه هم این (آدنوم) بهمین مختصر هم ختم نمی شود بلکه بعوارض، سخت تری منجر خواهد شد مثل:۱ - بند آمدن ادرار - مثلاً بعد از یک مسافرت طولانی (در ماشین سواری یا قطار یا هواپیما و غیره) خوردن غذاهای زیاد تند و ادویه دار - خوابیدن چند ساعت زیاد در بستر و از این قبیل این بند آمدن ادرار گاهی، قطعی و کامل خواهد شد باین معنی که بیمار با جدیت و زور زیاد هم موفق بادرار کردن نمیگردد بنابراین مثانه کاملاً پرخواهد ماند و خالی نخواهد شد مگر با کمک یک۲- یکی دیگر از عوارض آدنوم عفونت زیاد پرستات است همراه با تب ۳۹ درجه سانتیگراد سوزشی در موقع ادرار کردن که خود آن عارضه، آدنوم پرستات ممکن است منجر شود به (اورمی و یعنی زیاد شدن اوره خون همراه با اسهال که نشانه این است که کلیه عفونی شده است و این موقع است که پزشک با معاینات لازم بزرگ شدن و آدنوم شدن پرستات را تشخیص قطعی خواهد داد.در این هنگام البته آزمایش کامل ادرار - تشخیص میکربهای مختلف در پیشاب - آزمایش خون یعنی اوره خون - و رادیوگرافی از کلیه - مثانه - آدنوم پرستات لازم است - با کمال تاسف در این موقع است که امکان زیاد دارد یک سنگ در کلیه یا مثانه هم بعلت توقف ان ادرار عفونی پیدا شود.

آیا آدنوم پرستات را باید عمل جراحی کرد؟

خیر - هر آدنوم پرستات را نباید عمل جراحی کرد - چرا؟ زیرا بزرگ شدن پرستات معمولاً خیلی بکندی انجام می پذیرد یعنی ۱۰ تا ۲۰ سال طول میکشد تا آن آدنوم پرستانت کارش بجاهای سخت بکشد و مزاحم شود- یعنی خیلی بتدریج بزرگ و بزرگتر میشود تا منجر به سختی بلکه قطع کردن ادرار شود که در این هنگام پیشاب چکه چکه و مکرر می شود - نکته دانستنی تر این است که این آدنوم معمولاً هیچ وقت منجر به سرطان نمیشود و محتاج به عمل جراحی هم نخواهد شد و قابل درمان هم میباشد. پس  گفته شد که این عارضه محتاج بعمل جراحی نیست مگر موقعی که زحمت خیلی زیاد شود و منجر به ناراحتی های کلیوی گردد - در غیر این مواقع و یا مزاحمت های مختصر پرستانت عملی جراحی جایز نیست و درمان های پزشکی و داروئی کافی است - در این مواقع عصاره پیاز - ترکیبات منیزیوم اثر تسکینی خوبی دارند و جلوگیری از تکرر ادرار و بخصوص ناراحتی های شبانه (پولاکیوری) خواهد شد و بیمار می تواند شب را براحتی بخوابد.

 تجویز هورمون های مردانه فریبنده و خطرناک هستند.

برعکس، یک زندگی بهداشتی از هر حیث و هر جهت لازم بلکه ضروری است - مشروب الکلی ابدا- غذاهای پرادویه ابتدا - مدتها نشستن روی صندلی و مبل ابدا- شبانه روزی اقلانیم ساعت ورزش خوب و لازم است - پیاده روی خوب و اجباری است و اگر لازم شد. مدت زمان کم نشستن در ماشین سواری ضروری بنظر میرسد. عرض کردم عمل جراحی ضرورتی ندارد مگر اینکه ادرار مدت زمان زیاد در مثانه و کلیه بماند و منجر به سنگ کلیه بشود - و شخص را تقریباً از خواب و خوراک باز دارد و از زندگی اجتماعی محروم سازد بخصوصی در اشخاصی کاملاً پیر و مسن،

چه باید کرد که منجر به پرستانتیت نشد؟

در سالهای قدیم تا مدتها (پرستات) اصولاً یک اسم خجالت آور بود و اشخاصی خجالت می کشیدند و شرم داشتند که بگویند. غده پرستات من بزرگ شده است - برای اینکه اشخاص دیگر تصور می کردند که این بزرگ شدن غده پرستات در نتیجه بیماری های قبلی مثل ابتلاء به سوزاک و امثال آن بوجود آمده است تا بعدا مسلم شد که این بزرگ شدن غده پرستات در اثر عوامل مختلفی است که هیچکدام مربوط به آن خیالها و تصورات باطل و تشخیص های اشخاصی مختلف معمولی نبوده و نیست و همان طور که امروزه علتهای تصلب شرائین را در اشخاصی و بیماران تشخیص داده اند و معلوم داشته اند امروزه رابطه بخصوص و نزدیکی هم بین آدنوم و زیاد بودن کلسترول خون مسلم شده است. -این یکی از علل آدنوم پرستات است. البته علتهای زیاد دیگری هم هست که جای تذکر آن نیست. نکته ای که مسلم و محرز است این است که از سن ۷۰ سالگی به بعد هسته های کوچکی در پرستات بوجود میآید که باز اینها هم رابطه ای با تصلب شرائین در این چنین اشخاصی مسن دارند - البته ناگفته نماند که رابطه دیگری هم این عارضه با هورمون های شخصی دارد بدلیل اینکه این عارضه عظم پرستات و یا آدنوم پرستات تا بحال نزد اشخاص (خواجه) دیده نشده است بهمین جهت است که برخی مراجع تنها راه مبتلا نشدن به این عارضه را فقط در (اخته) کردن میدانند - اما به چه قیمتی؟ بهمین علت کسی هم تا بحال خواب این عمل جراحی را ندیده و در خیالی هم تصور نمیکند و میگوید: (جانابدرد خوکن و نام دوامبر)پروستات چیست؟ از آن کیست؟ علائم چیست؟(قسمت اول)

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد