پلورزی بیماری التهاب پردہ اطراف ریه


پلورزی بیماری التهاب پردہ اطراف ریه

 

پلورزی بیماری التهاب پردہ اطراف ریه 

 پلورزی: به التهاب پرده پوشاننده ریه که از طرف دیگر به سطح داخلی قفسه سینه چسبیده است (پرده جنب) می گویند. این التهاب می تواند با تجمع آب در فضای بین ریه و این پرده (فضای جنب ) همراه باشد یا نباشد. سل، ذات الریه، صدمات مکانیکی به قفسه سینه، عفونتهای ویروسی و بالاخره سرطان های ریه همگی می توانند این التهاب را ایجاد کنند. این افراد از نظر تنفس دچار مشکل شده و دردی شبیه فرورفتن چاقو در ناحیه التهاب احساسی میکنند که با سرفه یا نفس عمیق شدت درد بیشتر می شود. استراحت، استفاده از مسکن و درمان بیماری های عامل پلورزی جزء برنامه درمانی آن محسوب می شود.پلورزی (به فرانسوی: Pleurésie) یا پلوریت (به فرانسوی: Pleurite) به‌معنی التهاب و تحریک پرده جنب است. پلورزی خود یک بیماری نیست، بلکه عارضه‌ای‌ست که ممکن است نشانهٔ بیماری‌های گوناگونی باشد. پلورزی به دو صورت پلورزی خشک و پلورزی مرطوب ظاهر می‌شود. پلورزی مرطوب با تجمع مایع در بین دو لایهٔ پردهٔ جنب همراه است

علائم

درد قفسه سینه و کتف و شانه به همراه تنگ نفس و سرفه از علائم عمده آنست درد با تنفس عمیق و سرفه تشدید می‌یابد. در مواقعی که پلورزی با تجمع مایع در داخل دولایه پرده جنب همراه است، علاوه برتنگی نفس، تعداد تنفس در دقیقه نیز افزایش می‌یابد (Tachipenea) وممکنست بیمار دچار کبودی (Cyanosis) لب‌ها و ناخن دست و پا شود. از علائم دیگر می‌توان به تب، سرفه خشک، ضعف عمومی اشاره کرد.

درمان

درمان بستگی به علت پلورزی دارد. بی حرکتی و استراحت، مسکن و تب بر، واگر علت عفونی و میکروبی داشته باشد تجویز آنتی بیوتیک لازم می‌آید. در پلورزی مرطوب گاهی لازم است مایع بین پرده جنب خارج گردد.

علل پولورزی 

عفونت با يك ميكروب (يك عفونت ويروسي)اين احتمالا متداول ترين علت آن است. عفونت مي تواند سبب تورم در قسمتي از پرده جنب و در نتيجه ايجاد درد شود. اگر پلوروزي ويروسي داريد مشكل شما خيلي جدي نيست. ممكن است سرفه، سرما خوردگي، تب يا علائم مشابه آنفولانزا نيز داشته باشيد كه به خاطر ويروس ايجاد شده اند.با اين وجود، درد پلورتيک مي تواند كاملا جدي باشد. معمولا سيستم ايمني عفونت ويروسي را از بين مي برد. درد معمولا چند روزي طول مي كشد و با دفع ويروس و كم شدن تورم از بين مي رود.   

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد